Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílovecký Jumbo se stal Futsalistou ČR 2013

/ROZHOVOR/ Český futsal má nového krále, třiadvacetiletou gólovou mašinu brněnského Tanga Michala Seidlera, jehož čeká blížící se ME ve futsale

21.1.2014
SDÍLEJ:

Michal Seidler (vpravo) působí v dresu brněnského Tanga od září roku 2011, kdy přišel z CC Jistebník. Foto: Deník/Archiv

Kdyby si v minulosti v ostravském Baníku nezlomil nohu, kdo ví, jak by to s jeho futsalovou kariérou vypadalo. O pár let později, v roce 2010, totiž zvítězil v anketě Futsalový talent roku a o rok později skončil v hlavní kategorii na druhém místě. Z kraje letošního roku už však Michal Seidler stanul na nejvyšším stupínku a stal se Futsalistou roku 2013. Kdyby chtěl snad někdo pochybovat o jeho schopnostech, stačí vzpomenout poslední ligové utkání jeho brněnského Tanga. Do Brna dorazil nabitý obhájce titulu z Chrudimi, jenž v poločase vedl 2:0. Po změně stran však zaúřadoval právě Seidler, přezdívaný Jumbo, a dvěma zásahy a jednou asistencí dokonal obrat Tanga, které připravilo Chrudimi teprve druhou porážku v sezoně. Není divu, že tak kolem Jumba krouží zahraniční zájemci.

Michal Seidler bude s českou reprezentací bojovat na přelomu ledna a února na evropském šampionátu v Belgii, kde se ČR střetne v základní skupině s favorizovaným Španělskem a Chorvatskem. Dál půjdou dva nejlepší celky. „Čekají nás těžké zápasy, ale hlavním cílem bude i přesto postoupit ze skupiny," řekl Deníku rodák z Bílovce a jeden z největších futsalových talentů poslední doby.

V anketě Futsalista roku už máte ve své sbírce jedno druhé místo a letos jste stanul na stupni nejvyšším. Jak se vám to poslouchá?

Je to pěkné. Jak už jsem říkal, vůbec jsem nevěděl, že bych mohl být první. Byl jsem strašně rád, že jsem se vůbec probojoval do první trojky. To, že jsem to celé nakonec vyhrál, už je taková třešnička na dortu.

Na které momenty z loňského roku nejvíce vzpomínáte?

Určitě na to, že jsme s reprezentací postoupili na mistrovství Evropy, které se bude hrát za čtrnáct dní v Belgii, a také samozřejmě na sezonu v Tangu, kde jsme prošli až do finále play-off. V semifinále jsme porazili Benago, kdy už jsme prohrávali 0:2 na zápasy, ale podařilo se nám to otočit na 3:2. Celou sérii jsme tak vyhráli a postoupili jsme do finále. Tam jsme odehráli s Chrudimí, i přes porážku 0:3, dá se říct, vyrovnanou partii.

Poslední lednový den začíná pro českou reprezentaci EURO v Belgii. S čím do Antverp pojedete?

Znovu v Bílovci? O tom, ve kterém fotbalovém celku bude na jaře působit Michal Seidler (vlevo), by se mělo, jak sám říká, rozhodnout v nejbližších dnech.

Samozřejmě bychom rádi postoupili, ale víme, že to bude nesmírně těžké, protože Španělsko je favoritem na celkové vítězství a Chorvati se každým rokem zlepšují a zlepšují. Před dvěma roky, když jsme tam hráli, jsme s nimi prohráli a oni nakonec skončili na domácím šampionátu třetí. Takže to bude boj jak se Španělskem, tak s Chorvatskem. Hlavním cílem ale zůstává postup.

Ve futsale už jste zažil řadu spoluhráčů, jak na klubové, tak reprezentační úrovni. S kým si na palubovce nejlépe rozumíte?

Je jich více, ale nejvíce určitě s nynějšími spoluhráči Michalem Kovácsem a Michalem Belejem, protože s nimi hraju už skoro tři roky v Tangu. Hrajeme, nechci říct, naslepo, ale víme, co od sebe můžeme čekat, a naše spolupráce je už opravdu dlouhodobá.

Jak prozatím hodnotíte letošní sezonu Chance futsal ligy, kde vám to řádně střílí?

Jedině kladně, protože jsme naposledy vyhráli doma s Chrudimí 3:2, když jsme o poločase prohrávali 0:2. Byl to super zápas. Zatím jsme sice třetí, ale je už tam takový náskok, díky kterému bychom si už první trojku měli pohlídat. Budeme se soustředit na play-off, což bude velmi důležité, protože zápasy jsou čím dal tím těžší a liga je vyrovnanější.

Jak bylo těžké otáčet doma nepříznivý stav proti obhájcům titulu z Chrudimi?

První poločas jsme vůbec nehráli to, co jsme chtěli. Hráli jsme takový stojatý fustal, nebo jak to nazvat. Chrudim nás tlačila, dala dva góly a mohla ještě nějaké přidat, což se naštěstí nestalo. Do druhého poločasu jsme si jasně řekli, že musíme hrát jinak, že to takhle dál nejde. Podařilo se nám vyrovnat a pět minut před koncem přidat třetí gól. Měli jsme pak i štěstí, protože tam Chrudim měla nějaké šance, ale za ten druhý poločas, si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.

Jak jste zatím v Brně spokojen?

Velmi. Jsem tady třetím rokem a dá se říct, že jsem tady neměl nějaký závažný problém. Takže jsem rád, že tady můžu být, a doufám, že to tak bude pokračovat i nadále.

V týmu máte momentálně tři Brazilce Raphinhu, Rogerinha a Rodriga Tavernu. Co už jste spolu zažili?

Jelikož máme jeden takový velký byt, tak já je doma vidím každý den. Oni jsou sami o sobě jedny velké historky, protože to je někdy strašné, a až z toho bolí hlava (usměje se). Ale samozřejmě v dobrém smyslu. Jsou to super kluci a je to pak úplně něco jiného, když do týmu přijdou takoví hráči. To člověk vidí jak na tréninku, tak v životě. Jinak na takovou zimu tady určitě nejsou zvyklí, takže mají pořád nějaké připomínky. Vykládají, jak je to v Brazílii lepší, a takové věci. Ale všechno ve srandě.

Už jste je naučili česká slovíčka?

Jo, něco jo. Už nějaká ta sprostá slova umí a taková ta základní, jako ahoj a podobně, už se taky naučili (usměje se).

Kromě vrcholového futsalu stíháte ještě velký fotbal. Před rokem jste odešel z Bílovce na hostování do divizních Svitav. Jak se vám to daří skloubit dohromady?

Teď to bude takový bonbónek, protože ještě momentálně nevím, kde budu fotbal hrát. Je možné, že skončím v Bílovci, možná skončím úplně. Je také možnost, že zůstanu ve Svitavách, ale jsou tam teď nějaké menší problémy. Příští týden by se mělo všechno vyřešit a budu vědět, kde budu hrát. Jinak se to dalo skloubit úplně normálně, protože tam byl rozumný trenér a byli jsme domluveni, že budeme chodit na trénink jednou týdně. Takže jsme tam chodili vždy v úterý a o víkendu byl zápas.

Svitavám patří po podzimu čtvrtá příčka. Jak se dařilo vám osobně?

Hrával jsem pořád, ale góly jsem ve Svitavách nedával. Já vlastně góly na velkém hřišti vůbec nedávám (usměje se). Nevím proč, asi protože je ta branka větší, prostě mi to tam nepadá. Ale jinak jsem hrával.

S fotbalem jste začínal v Bílovci. Kam vedly vaše další kroky?

V Bílovci jsem byl do starších žáků a v dorostu jsem přešel do Vítkovic. Když pak Vítkovice, po dvou letech, spadly, tak jsem šel do Baníku, kde jsem byl taky asi dva roky.

Jak jste se dostal k futsalu?

V Baníku mi měli tehdy dát smlouvu, ale já jsem si zrovna zlomil nohu, takže to nějak zalehlo a smlouvu mi nedali. Takže možná to vlastně byla záchrana. Byl jsem pak ještě v juniorce Baníku, kde jsem byl na přípravě, a oni pak ještě chtěli, ať s nimi podepíši smlouvu. Ale já už jsem pak nějak nechtěl a utekl jsem jako hráč Bílovce do Fulneku. Domluvil jsem se s panem Šloffem z Bílovce, jestli by mě do Fulneku nepustil, protože tam trénoval pan Mika. Takže jsem nakonec odešel na půl roku do Fulneku. Tehdy se tam hrála zrovna třetí liga. Tam jsem měl futsal dovolený, chytl mě a už jsem u toho zůstal. Ale musel jsem pak hrát ve fotbale nějakou nižší soutěž, abych to zvládal všechno dohromady.

Jak vzpomínáte na své futsalové začátky v CC Jistebník?

Na ten vzpomínám jenom v dobrém. Tam jsem začínal s futsalem pořádně a jsem vděčný za všechno, co jsem tam s klukama prožil, protože to byly nejlepší začátky, co mě mohly potkat. Jsem za to rád, protože tam byli super lidi, včetně všeho kolem.

Se začátky v Bílovci to máte asi podobné…

Na Bílovec určitě vzpomínám rád. Musel bych vyjmenovat skoro všechny trenéry, protože to byly možná nejlepší roky kariéry. Byly to začátky, takže to bylo všechno pěkné a člověk neměl žádné starosti. Jezdili jsme na řadu zahraničních turnajů do Anglie, do Dánska, s panem Šloffem, Gelnarem, Kleinem, Hošem nebo Honem, prostě se všema, co se tam o to starali. Hráli jsme první žákovskou ligu, takže na to, jak je Bílovec malý, tak tam bylo všechno maximálně super.

Žákovský celek Bílovce na okresním kole McDonald cupu v sezoně 1997/1998 s trenéry Kamilem Hošem (vlevo) a Petrem Gelnarem (vpravo).

K TÉMATU

Michal Seidler očima hlavního trenéra FC Tango Brno Mariana Berkyho Velmi ochotně se na adresu futsalového talentu vyjádřil hlavní kouč brněnského Tanga Marian Berky. „Je to velmi dynamický hráč, který je rychlostně i silově velmi dobře připravený a stejně tak vytrvalostně, což je velmi pozitivní, protože vytrvalci většinou nejsou tak rychlí. Ale Michal toto všechno má a i myšlení a celkově futsalové věci taktéž zvládá. Je to gólový hráč," řekl Deníku slovenský stratég, jenž také naznačil, kde ještě musí třiadvacetiletý hráč přidat.

„Ještě potřebuje nabrat zkušenosti a více vyřešit defenzivu. Myslím si, že už i to zvládá, ale zkušenostmi z těžkých zápasů to bude ještě lepší. V tomto mladém věku je normální, že některé souboje ještě řeší tak, že je více připraven na ofenzivu než na defenzivu, ale proto je to ofenzivní hráč. Když však ještě trošku více zlepší defenzivu, tak bude komplexním hráčem," má jasno hlavní trenér Tanga Brno, který pokračoval.

„Michal má rovněž dobré charakterové vlastnosti. V týmu je oblíbeným hráčem a je cílevědomý. Možná, když cítí, že v týmu patří mezi ty nejlepší, tak tomu někdy na tréninku nedává vše, ale když se mu zdůrazní, že byl měl trénovat na sto procent, tak on potom opravdu trénuje na sto procent," uzavřel Marian Berky. 

Autor: Dalibor Tobola

21.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení