„Sezona byla jedním slovem famózní. V září jsme tradičně řešily sestavu, protože naše dlouholetá opora na postu univerzálky Hanka Karásková, nyní Bočková, nám oznámila radostnou novinu a před pár dny se stala maminkou. Do extraligy odešla hrát Pavlína Bartáková, nyní Pospíšilová a z týmu odešla také další blokařka Petra Kadlecová,“ připomněla předsezónní ztráty jedna z nejzkušenějších volejbalistek Nového Jičína Lenka Václaviková.

Do kádru však přišly i posily, když se po narození dvojčat vrátila rozbíjet palubovky smečařka Lucie Slamová, dříve Pacherová. Ze Šlapanic pak přišla univerzálka Markéta Straková a v polovině sezony se připojila i poslední posila, kterou byla Alena Bujnochová z Přerova. Když k tomu navíc připočteme fakt, že se novojičínské juniorky nepřihlásily do soutěže, tak celou sezonu mohly strávit v kádru žen i Vendula Havlásková, Jana Danihelová a k tomu navíc i kadetka Kateřina Chalupová, jež nastupovala jako druhé libero.

„Já sama měla jiné plány, ale člověk míní, život mění, takže jsem se brzo vrátila na sto procent zpátky do týmu a se mnou i další nahrávačka Petra Zajícová. A tak jsme se usadily na konečném počtu třinácti hráček. Takhle početný kádr si pamatuji naposledy, když jsem hrála za ženy snad ještě v juniorských letech,“ usmála se Václaviková.

VÍTĚZILY I BEZ TRENÉRA

DRUHOLIGOVÉ VOLEJBALISTKY Nového Jičína převzaly po famózně odehrané sezoně zaslouženě zlaté medaile.

Začátek sezony byl pro hráčky Nového Jičína poměrně divoký. Tým totiž neabsolvoval žádnou přípravu a do sezony skočil prakticky bez tréninku. „Sehrávaly jsme se téměř až na hřišti. Některé z nás objely pár letních turnajů za různé týmy, ale kondička chybí vždy, když netrénujete. Naštěstí je základ týmu poskládán ze zkušených hráček, z čehož čerpáme celou sezonu. Každá z holek ví, jaká je její úloha na hřišti a co se od ní očekává. V tom je naše síla. Navíc ostatní týmy už dobře známe,“ připomněla novojičínská nahrávačka.

Síla Nového Jičína spočívala v kvalitním servisu. „Když rozhodíte soupeře na příjmu, hrajete mnohem více uvolněněji. Protože hrajeme bez trenéra, tak na hřišti se v této roli střídáme s druhou nahrávačkou, aby se hráčky na hřišti mohly více soustředit na samotnou hru,“ prozradila dále Václaviková.

CÍLE? UŽÍT SI KAŽDÝ ZÁPAS

Novojičínské volejbalistky se mohly pyšnit parádní bilancí, když odehrály 36 zápasů, ve kterých si připsaly úctyhodných 33 výher, ze kterých bylo 29 tříbodových, což znamená výhry poměrem 3:0 či 3:1 na sety. „Kdo by to byl v září řekl. Do počtu bodů jsme se staly vlastně absolutními vítězkami ze všech tří skupin druhé ligy, kterou hraje dohromady třicet týmů. Navíc nikdo neměl lepší skóre než my. Do sezony jsme šly přitom s tím, že si chceme užít každý zápas, nic moc jsme na začátku neočekávaly a nakonec se nám podařil předvádět tak pěkný volejbal, že jsme soutěž vyhrály,“ připomněla hrající trenérka vítěznou jízdu, při které si pochvalovala, že se týmu drželo zdraví. 

„Až na dvě hrací soboty, kdy zůstalo jen torzo týmu. Ale prohodily jsme si posty a improvizovaly dle možností. Nejvíce si ceníme výhry proti Opavě, která nám zajistilo vítězství v soutěži už v předposledním hracím víkendu. Radost máme ale ze všech zápasů, které vyhrajeme. Někdy to jde samo, ale někdy je to dřina,“ hodnotila Václaviková veleúspěšný ročník.

FANOUŠKOVSKÁ ZÁKLADNA SE ROZROSTLA

Síla vládkyň druholigové skupiny C spočívá především v týmovém duchu. „Rozumíme si nejen na hřišti, ale i v soukromí a od toho se odvíjí pak vnitřní pohoda. Máme mezi sebou jen takové hráčky, které chtějí hrát, vyhrávat, nevyhledávají konflikty a jsou naladěny na pozitivní vlnu. Naučily jsme se mluvit, snažíme se soustředit na každý zápas a nedělat zbytečné chyby, i když ty se vždycky najdou. Naše motto je si to na hřišti užít a bavit se volejbalem. Jsem tak na náš tým hrozně pyšná,“ zdůraznila novojičínská hrající trenérka.

„Naše fanouškovská základna se v této sezoně navíc rapidně rozrostla. Jsme za ni moc rády a všem se budeme snažit oplatit takovou podporu v maximální možné míře. Jejich i naší odměnou jsou zlaté medaile a myslím si, že jsme tímto neřekly poslední slovo. Už při závěrečném večírku jsme začaly plánovat letní turnaje a přípravu na další sezonu. Chtěla bych holkám poděkovat nejen za krásnou trofej, kterou jsem od nich dostala, ale hlavně za skvělou sezonu. Budeme na ni myslím všechny dlouho vzpomínat,“ má jasno Václaviková.

POSTUP? PROTI JE NEVHODNÝ MODEL 1. LIGY

Volejbalistky Nového Jičína by si zcela jistě zasloužily postup do 1. ligy, do které patří, ale systém druhé nejvyšší soutěže v ČR je už dlouhé roky zcela nevyhovující. „Svaz už dlouho nechce reagovat změnou systému. Dokud se budou hrát zápasy ve dvou dnech, budou kvalitní týmy zůstávat v nižší soutěži, protože všechny z nás chodí do práce nebo jsou na mateřské a není v našich možnostech jezdit hrací pátky nebo víkendy po celé republice. Živí nás něco jiného,“ kroutila hlavou zkušená nahrávačka, která závěrem dodala: 

„Taky bychom si přály pokaždé oba rozhodčí na zápas, aby byla rozhodnutí více objektivní. To si soutěž rozhodně zaslouží. Nic to ale nemění na tom, že novojičínský volejbal je jedna velká rodina a srdcovka. Za poslední rok jsme stihly čtvery zásnuby, tři svatby, jedny dvojčata, dalšího čerstvého prcka a nové dresy. Tak uvidíme, co nás čeká dál. Ještě jednou děkujeme všem za podporu a budeme se těšit na viděnou v nové sezoně.“

„Královny“ 2. ligy, sk. C, v sezoně 2017/2018:
Lenka Václaviková (nahrávačka), Petra Zajícová (nahrávačka), Eliška Jurasová (smečařka), Vanda Bromová (smečařka), Jana Danihelová (smečařka), Lucie Slamová (smečařka/univerzálka), Kateřina Kopečná (blokařka), Petra Divišová (blokařka), Vendula Havlásková (blokařka), Markéta Straková (univerzálka), Alena Bujnochová (univerzálka), Iva Bujnošková (libero), Kateřina Chalupová (libero).