Vrchol nejvyšší české basketbalové soutěže mužů je tady! O titul si to rozdají v repríze loňského finále Nymburk s Novým Jičínem. První utkání je na programu už zítra od 19 hodin a odehraje se na palubovce posledního mistra. Utkání vysílá přímým přenosem stanice ČT4.

Suverén posledních šesti let ze středních Čech letos prohrál včetně bojů v play off pouze jediný zápas. Pro Novojičínské to tedy bude pořádně tvrdý oříšek. Motivace a odhodlání však nikomu z Nového Jičína nechybí. „Nymburk je fenomenální, je favorit a vymyká se celé naší soutěži. Je lepší, ale my se pokusíme udělat maximum, abychom jim tu cestu za zlatou medailí znepříjemnili. Do jaké míry je to reálné, uvidíme až v samotném zápase,“ řekl trenér Nového Jičína Zbyněk Choleva, jehož svěřenci mají v této sezoně s Nymburkem bilanci 0:4. Nutno však podotknout, že poslední dvě utkání základní části byla více než vyrovnaná. V jednom se dokonce rozhodovalo o vítězi až v prodloužení.

„Zdravotně jsou kluci v pořádku. Všichni se na sérii moc těšíme,“ vzkázal novojičínský kouč, kterému se stejně jako loni podařilo probojovat do bojů o zlato. „Cílem bylo postoupit do finále, což se podařilo. Už nejsme pod takovým tlakem a mohlo by nám to pomoci,“ doplnil Choleva.

„Bude potřeba hrát koncentrovaně a neztrácet míče. Právě ztráty, které přicházely vždy v závěrečných minutách zápasů s Nymburkem, nás připravily o možnost zvítězit,“ poznamenal novojičínský rozehrávač Manny Ubilla a dodal: „Pokusíme se co nejdéle držet na dostřel. Cesta k úspěchu vede přes bezchybnou obranu. Také bude nutné, abychom byli všichni nebezpeční a produktivní v útoku.“

PROGRAM FINÁLE

zápas – pátek 22. května: Nymburk – Nový Jičín (19 hodin)
zápas – sobota 23. května: Nymburk – Nový Jičín (18 hodin)
zápas – pátek 29. května: Nový Jičín – Nymburk (17.30 hodin)
zápas – sobota 30. května: Nový Jičín – Nymburk (18.15 hodin)
Případný 5. zápas – středa 3. června: Nymburk – Nový Jičín (20.20 hodin)

Případný 6. zápas – sobota 6. června: Nový Jičín – Nymburk (18 hodin)

Případný 7. zápas – středa 10. června: Nymburk – Nový Jičín (20.20 hodin)

LOŇSKÁ FINÁLOVÁ SÉRIE

zápas: Nymburk – Nový Jičín 84:73
zápas: Nymburk – Nový Jičín 89:47
zápas: Nový Jičín – Nymburk 97:93
zápas: Nový Jičín – Nymburk 58:67
zápas: Nymburk – Nový Jičín 93:70

(Nymburk – Nový Jičín, konečný stav série: 4:1 na zápasy)