Závod by byl v těchto místech bezpečný, myslí si Aleš Loprais, pilot závodní tatry

„Skončili jsme krapet dřív, než jsme čekali,“ lamentoval nad zrušenou soutěží. „Je to škoda, nicméně další ročník bude!“

To víte, nebo v to doufáte?

Pevně tomu věříme! Stejně jako všichni účastníci, kteří museli z Lisabonu nuceně odjet. Buď se pojede někde jinde, možná s odstupem času, možná stejná trasa. Je to hlavně politická otázka. Frustrace je teď veliká, je hodně zklamaných. Bezpečí je ale přednější.

Kde by se teď dal Dakar uspořádat?

Nám by se hodně líbilo, kdyby se další ročník jel v Tunisu, může být i Libye, klidně zakončená Egyptem. Tam jsou nádherné písky a závod by byl v těchto místech bezpečný. Rozhodně by taková trasa plnohodnotně nahradila stávající trasu.

Už jste vyčíslovali finanční ztráty?

Nějaké minusy budou, ale věřím, že to ustojíme. Nepoloží nás to.

Podpora sponzorů tedy dál trvá?

Je to o osobních vztazích, dlouhých jednáních a my zatím můžeme konstatovat, že se k tomu stavějí chápavě a férově. Všichni tomu rozumějí. Co chcete s terorismem dělat? Kdyby se cokoliv stalo, Dakar by skončil totálně. Takhle byl jenom odložen.

Jak je to s navracením vstupních poplatků, startovného, záloh na naftu?

Pořadatelé prohlásili, že by se vše mělo vracet do 28. února. Jasně sdělili, že veškeré náklady vrátí. Měli jste být tři týdny v zápřahu, v poušti, v kabině.

Co teď vlastně budete dělat, užívat dovolené?

Naopak, musíme zkontaktovat ostatní týmy a vyrazit na nejbližší možný závod.

Stihli byste se obratem připravit na jinou, třeba i nepísečnou soutěž?

Naše tatra je univerzální, skvělá na každém povrchu. Kdybychom věděli, že nějaká rallye startuje zítra, tak se tam prostě vypravíme a pozdržíme technické přejímky. Jsme nabalení, ready, auto i tým funguje skvěle. Je jen otázka toho, kdo a jakou soutěž vypíše.