Myslel si, že je po nadějích. Sobotní znakařská dvoustovka se mu na brněnské Velké ceně nepovedla podle představ a tušil, že jeho šance na účast na mistrovství světa v Kataru zmizela v nenávratnu.

Zklamání plavce Komety Brno Davida Kunčara, jenž s plaváním začínal v Kopřivnici, však trvalo jen den. V neděli ho totiž k jeho premiérové účasti na světovém šampionátu posunula divoká karta do štafetového závodu.

Po nevydařené sobotě, kdy skončil na znakařské dvoustovce až třetí, už svoji neúčast v katarském Dauhá bral jako hotovou věc. „Nebyl jsem s výkonem na dvoustovce spokojený, takže jsem se smířil s tím, že na mistrovství nejedu. Tušil jsem, že v nedělní čtyřstovce limit nesplním," vracel se David Kunčar k víkendovým závodům na Lesné, které představovaly poslední možnost, jak se na prosincový světový šampionát kvalifikovat.

V neděli kolem poledne se však situace rapidně obrátila. Kunčar dostal divokou kartu na start ve štafetě na 4×200 metrů. „Klukům chyběl čtvrtý člen a já jsem byl od limitu nejblíž," vysvětlil kopřivnický rodák.

V jedenadvaceti letech se tak podívá na své premiérové mistrovství světa. „Moc lidí to zatím neví, volal jsem si jen s rodinou a okruhem nejbližších známých," uvedl těsně po radostné zprávě člen brněnské Komety.

Mistrovství světa v krátkém bazénu začne v Kataru už 3. prosince, a Kunčar má tedy na přípravu minimum času. „S trenérem jsme se ještě o programu nebavili, ale už mě určitě nečeká žádný objemový trénink, jen rychlostní, a hlavně odpočinek," nastínil.

Na čtyřstovce s rekordem

Z Komety odjede na šampionát pouze s Jánem Kútnikem. „Honza si občas rýpl, ať už limit taky splním a nejede sám," přiznal Kunčar. Po dlouhých letech naopak chybí v české nominaci zkušený Martin Verner. Vědomí účasti na mistrovství světa Kunčara nakoplo i k výtečnému výkonu na čtyřstovce volným způsobem, kde si dokonce téměř o vteřinu zlepšil osobní rekord. „Absolutní spokojenost," hlásil odchovanec kopřivnického plavání. K maximálnímu úsilí dohnala domácí plavce i velká konkurence závodníků ze zahraničí, které organizátoři závodu přizvali. „Je to lepší. Češi už se mezi sebou znají, vědí, co od druhých očekávat," uvítal účast borců jako Eugene Godsoe či David Verrasztó.

Brněnský podnik si získal mezi zahraničními plavci velkou oblibu. „Hlavní důvod vidím v tom, že závody jsou blízko vrcholu sezony. A ohlas mají u všech také dobrý," přemýšlel. Někteří plavci se o víkendu seznámili se stísněnými podmínkami v bazénu na Lesné poprvé, Kunčar už je za několik let účasti zvyklý. „Snažím se moc nemotat u bazénu, tam třeba jen nahlédnu. Většinou se mi podaří někde zalézt, ale nevadí mi ani lidé kolem," dodal závěrem účastník blížícího se MS v Kataru.

DAVID KUNČARNarozen: 9. dubna 1993

Klub: Kometa Brno

Bývalé kluby: SK Kopřivnice

Preferované styly: znak, kraul

Výsledky na Velké ceně Brna:
200 metrů znak 3. místo (čas 1:56.42)
400 metrů volný způsob 2. místo (čas 3:49.07 os. rekord)

Nominace české reprezentace na MS v Kataru 2014:
Muži: Martin Baďura, Petr Bartůněk, Roman Dmytrijev, Pavel Janeček, David Kunčar, Ján Kútnik, Jan Micka, Jan Šefl.
Ženy: Simona Baumrtová, Tereza Grusová, Petra Chocová, Anna Kolářová, Lucie Svěcená, Barbora Závadová.