Živo bylo v Janovicích od samotného rána, kdy byl na programu hlavní závod. Na borce čekalo v kategorii A celkem šest okruhů o délce 14 km. Trasa vedla z Janovic přes Jičinu, Starý Jičín, Hůrku, Starojickou Lhotu a Palačov zpět do Janovic. Na vítězství si brousili zuby také domácí borci.

„V takové konkurenci je pro nás každé pódium úspěchem," řekl sportovní manažer a jeden z hlavních organizátorů závodu Ondřej Bezunk, jehož tým cestuje již dnes na etapový závod do Rumunska. Po řadě nástupů se nakonec v závěru sjela čtveřice závodníků, ze které si nejlépe vedl Polák Foltyn, který se mohl ještě ohlédnout za sebe a radostně zvednout ruce.

Hned za ním pak dojel domácí mladík Rostislav Brokeš. Odpoledne pak přišel na řadu 2. ročník dětských cyklistických závodů Grand Prix Forman Kids pro nejmenší děti. Pořadatelé byli zájmem dětí nadšeni. Závody nejmenších tak byly skvělou tečkou za pečlivě zorganizovaným závodem, kterého se zúčastnilo přes 200 cyklistů v hlavním závodě a 80 dětí v odpoledním závodě pro nejmenší.

Na celém průběhu Grand Prix Forman se podílela asi šedesátka organizátorů. „Bylo to asi dva měsíce příprav. Děkujeme také všem sponzorům, samotným Janovicím a všem závodníkům, kteří k nám přijeli," uzavřel sportovní manažer Formanu.

Z výsledků Grand Prix Forman 2014:
Kategorie A: 1. J. Foltyn (Pulawy) – 2:06:19, 2. R. Brokeš (Team Forman Cinelli), 3. P. Hampl (Favorit Brno),… 9. P. Hudeček, 12. E. Hrachovina, 15. O. Fierla, 31. A. Lant (všichni Team Forman Cinelli), 41. K. Škoda (CK Continental Frenštát p. R.)
Kategorie B: 1. P. Javorek (CK Petřvald), 2. T. Klášterka (CK Continental Frenštát p. R.)
Kategorie C: 1. P. Kokeš (Skual. Království)
Kategorie D: 1. J. Slezák (Force Zlín), 2. M. Adamčík (Cyklokramo Suchdol n. O.), 3. L. Pelc (CK Continetál Frenštát p. R.)
Kategorie E: 1. M. Buček (Racing Olešná), 2. L. Zemánek (2K BIKE Club Odry), 3. V. Toman (Cyklokramo Suchdol n. O.)
Kategorie M-junioři: 1. F. Kubičík (Cyklistika pro všechny Krnov)
Ženy A: 1. T. Hudečková (Team Forman Cinelli)
Ženy B: 1. R. Daněčková (Cyclo MAPEI Kaňkovský)

Rostislav Brokeš: Chceme se ukázat i mimo Českou republiku

Ze závodníků novojičínské cyklistické stáje Team Forman Cinelli dopadl na domácím závodě nejlépe. V závěru sice nestačil na vítězného Poláka Foltyna, ale i druhé místo bere. Nováček Formanu a rodák z Olšan u Šumperka Rostislav Brokeš si angažmá v novojičínském týmu pochvaluje a druhého místa si cenní.

„Pořád je to ale český pohár, který bychom měli mít jako přípravu na závody venku, ale určitě si toho vzhledem k té konkurenci cením," řekl stále ještě osmnáctiletý cyklista studující ve Vrbně pod Pradědem.

S jakými ambicemi jste šli do závodu na domácí půdě?

Každopádně jsme chtěli vyhrát. To se sice nepovedlo, ale byla tady silná konkurence, takže jsme nakonec spokojeni.

Během závodu se na čele několikrát objevili uprchlíci. Jak jste viděl průběh Grand Prix Forman?

Byl to nástup za nástupem. Uprchlíků bylo hodně, odjížděly skupinky, ať už malé či větší. V jednu chvíli se to potom sjelo a následně jsme odjeli ve skupině šesti lidí, ve které jsme potom zůstali do cíle vlastně čtyři. Vítězný Polák nám utekl už tady na rovince před cílem, a protože jsme taktizovali, tak toho využil a nakonec vyhrál.

Jaký vás nyní čeká program?

V úterý (dnes) jedeme do Rumunska na etapák a potom máme český pohár, který je zároveň světovým pohárem v Hradci Králové. Uvidíme jaká bude konkurence. Každopádně se chceme ukázat i mimo Českou republiku a chceme se dále zlepšovat.

Jedná se o vaši první sezonu ve Formanu. Jak ji zatím hodnotíte?

Ve Formanu je to super. Dobrá parta, výborné zabezpečení týmu, výborní bafíci, všechno co potřebujeme, tak máme. Závodní program je taky skvělý, takže si není na co stěžovat.

Jak často se dostanete domů do Olšan?

Teď o prázdninách jsem doma dost. Jinak přes rok tak každý druhý třetí víkend, někdy ani to ne. Ale třeba teď jsem tady měl na závodě taťku.

Komu jste přál v nedávné Tour de France?

Vždycky většinou někomu jinému než hlavnímu favoritovi. I když samozřejmě Nibalimu jsem to přál, protože vyhrál zaslouženě. Ale doufal jsem v Contadora, ale bohužel to nedopadlo.

Co říkáte na výkony Leopolda Königa?

Myslím si, že málokdo čekal, že bude na tom takhle dobře. Původně jsem tomu ani nevěřil, když říkal, že chce být do desítky. Pak jsem jenom žasnul. Je to opravdu borec. Potkali jsme se s ním na mistrovství republiky. Ale když trénuje v Karlově Studánce, tak se občas taky potkáme, když tam máme trénink s Vrbnem pod Pradědem, ale většinou kolem mě projede a jede dále (úsměv).