V obci Rybí přišli s něčím, co nikde jinde na Moravě nenajdete. Zatím. Fotbalgolfové hřiště se totiž budou v České republice postupně vybudovávat i v dalších obcích a městech. V Rybí však na konci června letošního roku vzniklo vůbec první certifikované fotbalgolfové hřiště na Moravě. Nově rozvíjející se sport vznikl v roce 2004 ve Švédsku a u nás byla Česká fotbalgolfová asociace (ČFGA) založena v roce 2013. Fotbalgolf je sport, který je určen pro všechny věkové kategorie.

Zbrusu nové hřiště v Rybí, jež je situováno v krásné Podradhošťské pahorkatině s výhledem na vrcholy Beskyd, hostilo o víkendu turnaj Rybí Open 2016 a 5. ligový turnaj ČFGA. Na nově otevřeném hřišti nechyběl ani prezident České fotbalgolfové asociace a trenér futsalové reprezentace ČR Tomáš Neumann a nejen on, ale i ostatní hráči a hráčky si nově vybudované hřiště náležitě pochvalovali. Několikaměsíční dřina se tak celému organizační týmu rozhodně vyplatila.

Petr Purmenský„Přijelo hodně závodníků z celé České republiky například z Rumburka, Prahy, Liberce nebo Litomyšle. Měli jsme přihlášených něco kolem osmdesáti ligových hráčů. Jsou tady i hráči, kteří byli na ME ve Švédsku nebo jedou na MS do Německa," prozradil vedle Tomáše Neumanna a Oldřicha Malého třetí ze společníků FotbalParku Rybí, Petr Purmenský.

Kdy jste se poprvé setkal s fotbalgolfem a jak došlo k realizaci vašeho hřiště v tak výtečně situované lokalitě?

Úplně první nápad vzešel ze Švédska, kde to v roce 2004 vzniklo, a postupně se to rozšiřovalo do dalších zemí. Já jsem to poprvé viděl před dvěma lety v Německu. V té době už jsem o vzniku hřiště tady s bratrem začal uvažovat, ale nějak z toho sešlo. Myšlenka však zůstala pořád v hlavě. No, a osud tomu chtěl, že jsem přes firmu Partners, ve které pracuji, potkal Oldu Malého a přes něj pak Tomáše Neumanna, trenéra futsalové reprezentace. No a nakonec z toho vzniklo naše nové hřiště.

Kdy jste začali s výstavbou?

Naše hřiště se začalo budovat asi před rokem. Vůbec první hřiště u nás vzniklo v Rumburku a postupně se přidávají další, ale naše hřiště je vůbec první na Moravě. Dá se tady hrát mistrovství republiky a třeba i mistrovství Evropy a světa. Ale k tomu je potřeba úplně jiných nároků na zázemí a všeho okolo.

Co bylo na vybudování hřiště nejtěžší?

Těžko říct, protože kromě prací s bagrem se všechno dělalo ručně překážky, úprava, pergola nahoře na kopci… Člověk si opravdu máknul.

Kolik je v České republice momentálně hřišť a jaké jsou plány?

V současné době je jich pět a budují se další. V plánu je asi nějakých třicet hřišť.

Můžete vaše hřiště ještě blíže popsat?

Nahoře na kopci jsme pro hráče udělali občerstvovací stanici. Hráči vidí, že mají půlku odehráno, tedy devět jamek, takže si tam můžou dát něco dobrého k pití a pokračovat zase dolů. Taky jsme to při jednom kole zkoušeli krokovat a člověk během jednoho kola ujde zhruba tři až tři a půl kilometru. Časově se udělá jedno kolo za jednu až dvě hodiny. Záleží, jak velká skupina jde a taky jestli to jsou ligoví hráči nebo rodiny s dětmi.

Jaké máte s fotbalgolfem plány do budoucna?

Dostat ho do povědomí lidí, protože pořád se jedná o sport, který v České republice běží teprve dva roky. Taky ještě vychytáváme poslední mouchy a určitě chceme, ať hřiště funguje. Otevřeno bude, dokud nebude sníh, a na jaře, když sníh sleze, tak hned zase otevřeme. Kdyby bylo v zimě teplo, určitě o nějakém víkendu něco uspořádáme.

Založili jste také klub Fotbalgolf Rybí. Kolik má členů a kdo se do něj může přihlásit?

V současné době máme registrovaných asi patnáct členů. Jsou tam lidé třeba z Ostravy, Nového Jičína nebo samozřejmě z Rybí. Ale kdokoliv se k nám může přidat, chodit trénovat a hrát za klub celorepublikové turnaje, a získat tak nějaké členské výhody. Tým si ale může založit v podstatě každý, protože k tomu není nutné mít své hřiště.

Pro koho všechno je fotbalgolf vhodný?

Především pro širokou veřejnost. Ale je to vhodné třeba i pro fotbalisty, kteří si můžou vytříbit techniku, nebo hlavně pro hráče, kteří už ze zdravotních důvodů nemohou hrát fotbal a balón mají pořád rádi. Pro ty je to úplně ideální. Je to úžasný relax. Máme u nás krásný výhled, který není nikde jinde. Na hřišti není žádná rivalita, žádné hádky a všichni se navzájem povzbuzují. Určitě se budeme snažit oslovit fotbalové kluby z okolí, ale nejenom ty, i ostatní kluby z jiných sportů, protože to může být velmi dobré zpestření přípravy.

 K TÉMATU

FOTBALGOLFOVÁ PRAVIDLAPravidla fotbalgolfu jsou velice podobná golfu. „Jsou vlastně stejná jako u golfu. Každá jamka má určitý počet parů, tedy kopů, na které se má zahrát. Když to člověk nezahraje na maximální počet kopů, který každá jamka má, tak si připíše trestné body. Akorát se kope s míčem do jamky přes překážky. Je to podobné jako minigolf, ale trošku ve větším," vysvětloval k pravidlům jeden ze zakladatelů fotbalgolfového hřiště v Rybí, Petr Purmenský. K zapisování se používají buďto hrací karty, kde se píšou výsledky ručně, nebo pak mobilní aplikace, která výsledky ihned zobrazuje na obrazovce v klubovně. Neváhejte si vyzkoušet fotbalgolf, stojí to za to! Během měsíce srpna je fotbalgolfové hřiště v Rybí otevřeno denně, vždy od 9 hodin.