„Musím všechny, kteří se jakkoliv podíleli na přípravách, opravdu pochválit. Je třeba určitě zmínit ty, kteří od rána do večera dřeli na můstku tak, ať se na něm dá skákat. Takže to není jen o nás, kteří máme na starosti hlavní organizaci, ale především o těchto lidech. Protože když nemáte na čem skákat, tak můžete organizovat co chcete, ale k ničemu,“ vyjádřil se předseda frenštátského skoku na lyžích Roman Klíma.

Jak s odstupem pár dní hodnotíte letošní ročník třídenních skokanských závodů?

Je třeba zmínit, že sedm týdnů na uspořádaní svěťáku, při práci, není žádná sláva. Je to šílené, ale nakonec to myslím dopadlo všechno dobře. I když vždycky se něco najde, ale to je normální, když jsme dělali první svěťák. Teď nás může těšit, že máme od FIS kladné odezvy. Byli jsme pochváleni a dokonce byli překvapení, jak to všechno proběhlo, protože napoprvé tohle nepředpokládali. V kontinentálním poháru jsme byli v létě vždycky hodnoceni jako jedni z nejlepších, protože FIS hodnotí zvlášť léto a zvlášť zimu. Když přišla možnost dělat světový pohár žen, tak jsme si zprvu říkali, že to bude podobné, možná trošku náročnější, ale opak byl pravdou. Ve světovém poháru žen je totiž nastavena laťka tak, jako při svěťáku mužů. Takže to bylo hodně tvrdé a náročné, ale co se týče té organizační stránky, tak to dopadlo velice dobře.

Letošní novinkou byl start Beskydy Tour (Szczyrk, Wisla, Frenštát p. R.), který vrcholil právě ve Frenštátě. Jaké máte ohlasy na tento seriál?

Velké. I když už byli všichni, po pátku a sobotě, v neděli u nás unavení. Navíc se skáče na malém, středním a znovu na malém můstku, takže je to i psychicky hodně náročné. Ale co jsem měl možnost se bavit se skokany, tak je to pro ně i jakási příprava na Turné čtyř můstku. Většina skokanů totiž takhle nabitý program absolvovala poprvé a navíc FIS se takové projekty libí, protože jsou atraktivní i pro diváky.

Nejlepší umístění českého reprezentanta bylo 5. místo rodáka z Dolní Bečvy Tomáše Vančury. Není to pro vás zklamání?

Určitě nás hodně mrzelo, že nemohl přijet Roman Koudelka, který předtím skákal dobře na svěťáku ve Francii. Ale je olympijská sezona, takže mu trenéři dali odpočinout. Je to těžké, takže člověk mu nemůže nic vyčítat. Jakub Janda to je srdcař, ale ten je taky v plném tréninku a ladit formu kvůli jednomu závodu a narušit tak přípravu, je taky těžké. Ale i tak jsem si myslel, že Kuba bude do trojky, protože náš můstek natolik zná a navíc tady skáče rád. Výborné bylo, že Barbora Blažková dokázala v sobotu bodovat ve svěťáku. Holky mohly bodovat už i v pátek, ale tam se jim nějak zatmělo v hlavě a byly překvapené z toho, že by mohly skončit na bodech. Holky mají navíc vidinu olympiády, ale je pravda, že ženský skok v Česku hodně zaspal, protože svět je dál, ale i ten jeden bodovaný výsledek (29. místo) je dobrý. Kromě dvou holek tady totiž byly ze světové špičky úplně všechny.

Do budoucna máte v plánu v létě uspořádat i Světový pohár mužů. Jaké jsou momentálně vyhlídky?

V prvé řadě je potřeba mít můstek v lepší kondici. Druhá věc je, že se to musíme naučit. Při svěťáku žen je nám FIS ještě ochotna nějakou drobnost odpustit, ale svěťák mužů, když ho děláte i s televizí, už je zase úplně o něčem jiném. My jsme tady chtěli mít televizi už letos, ale jeden zainteresovaný nám říkal, že můžeme být rádi, že jsme ji ještě neměli, protože bychom se z toho zbláznili. Ono se to nezdá, ale s přesnými časy a reklamami, už by to bylo zase o level výš. Ale je pravda, že už jsme se kolegy z Polska bavili o tom, že Beskydské turné je nachystané tak, aby se jednoho dne mohlo překlopit o úroveň výš.

Jakou pozici má Frenštát pod Radhoštěm u FIS?

Frenštátský můstek má pořád velký zvuk, protože to byl dlouho největší můstek s umělou hmotou na světě. Pravidelně se tady skákalo a říkalo se tomu neoficiální letní mistrovství světa. Co se týče historie, tak na světě není můstek s takovou tradicí. Takže to všechno nám nahrává k uspořádání i mužského svěťáku, ale nebudeme si hrát na hrdiny, protože se máme opravdu ještě co učit. Říkal nám to i jeden technický delegát. Prý ať jdeme pěkně pomaličku, než udělat jeden velký krok, po kterém, když si to nepovede, tak se vám to zhroutí a začínáte znova. V tom má pravdu, takže chceme jít postupnými krůčky. Minimálně další dva roky budeme mít v uvozovkách jen světový pohár žen. Věřím, že za tři roky pořádání svěťáku už si pak na ty velké nároky zvykneme. Navíc mužský svěťák je ještě o jiných financích.

K TÉMATU

Jak je na tom frenštátský klub skoku na lyžích s mládeží? „Díky tomu, co se tady u nás začalo budovat někdy před šesti lety, tak dnes máme, co se týče mládeže, největší oddíl v ČR, kdy máme okolo pětatřiceti mládežníků. Také se za tu dobu částečně změnilo vedení klubu. Máme jednoho strašně šikovného skokana Petra Vaverku, který byl vloni na neoficiálním mistrovství světa žáků druhý. To ale samozřejmě do budoucna nic neznamená, takových závodníků už bylo na světě více. Musíme s mladými neustále pracovat, protože tady máme řadu dalších šikovných skokanů, ale za šest let nevychováte reprezentanta.“

Roman Klíma, předseda TJ Frenštát p. R.