Šumperk, vítěz I. ligy, se však do extraligy nepřihlásil a juniorský tým Karviné, který skončil druhý, vzhledem k působení áčka v extralize výš jít nemohl. Proto bylo působení v extralize nabídnuto sestupujícímu celku a ten neváhal.

„Rádi jsme tuto šanci využili. Věřím, že se poučíme z chyb, dokážeme, že házenou hrát umíme a že patříme mezi nejlepších dvanáct celků v republice,“ vrátil se k horkým chvilkám manažer klubu Miroslav Bartoň, který je v tuto chvíli opět trenérem A týmu. V uplynulé sezoně jej na této pozici vystřídal Libor Hrabal, tristní výsledky si ovšem vynutily jeho odvolání a Bartoň, který si chtěl na čas od trenérské práce u týmu odpočinout, se už na začátku března do pozice hlavního kouče vrátil.

V tuto chvíli už je jeho tým v plné přípravě na novou sezonu. Vstoupil do ní 18. července kondičním tréninkem, v němž si hráči tradičně užili spoustu běhání, odrazových a obratnostních cvičení i posilovny. „Zaměřili jsme se především na obnovení obecné vytrvalosti a následně i rychlostní vytrvalosti a rychlosti, jež by měla být základem rychlého přechodu do útoku. Nezapomínali jsme ani na posilovnu, které se hráči věnovali víceméně individuálně, a taky odrazovou a odhodovou sílu,“ upřesnil Bartoň.

Na nedostatek hráčů na trénincích si vesměs nemohl stěžovat. Například na konci července se při kruhovém tréninku na asfaltovém hřišti za halou potilo při odrazových a rychlostních cvičeních šestnáct házenkářů. „Samozřejmě všichni mají svá zaměstnání a ne vždy jsme se dokázali sejít ve stoprocentní sestavě, ale účast na trénincích je zatím slušná,“ podotkl kouč.

Čistě fyzickou přípravu završil kopřivnický tým čtyřdenním soustředěním ve Velkých Karlovicích, přičemž cestu do hotelu Galík i zpět museli hráči v rámci tréninku zvládnout na kole. „Byl to velký záběr, hlavně proto, že pršelo a na kolo nejsme moc zvyklí, ale určitě ku prospěchu věci. Jinak jsme trénovali třikrát denně, hodně se běhalo a skákalo, přestože počasí nebylo nic moc. Ale určitě bylo dobře, že jsme po dlouhé době někam za přípravou vyjeli, a to i pro stmelení kolektivu,“ ohlédl se za přípravou v Karlovicích dlouholetý hráč týmu Karel Hanzelka.

Také kouč si soustředění pochvaloval. „Myslím, že se povedlo. Na hotelu Galík jsme měli pro přípravu velice dobré podmínky, a to od ubytování, přes stravování, až po regeneraci,“ přidal podrobnosti Bartoň. Zpestřením soustředění bylo přípravné utkání, které Kopřivnice odehrála v sobotu 30. července ve Frýdku-Místku. Hráči při něm měli v podstatě poprvé balón v ruce a porážku 26:33 tak tým příliš neřešil.
Od 1. srpna se v součinnosti s fyzickou kondicí začalo mužstvo zaměřovat na herní dovednosti. „Samozřejmě postupně do přípravy zapojíme nácvik obranných systémů a útočných kombinací. Kolektivní spolupráci si budeme ověřovat v přípravných utkáních, jejichž vrcholem bude 50. ročník domácího turnaje za účasti Povážské Bystrice, Hranic a Frýdku-Místku. V posledních čtrnácti dnech tréninku se zaměříme na nedostatky, které se vyskytnou, tak abychom na úvod extraligové sezony byli stoprocentně připraveni, protože první čtyři kola pro nás budou vzhledem k rozlosování hodně důležitá a mohou dost naznačit o našich možnostech v ročníku 2011/12,“ uvedl Bartoň.

V kádru pro nadcházející sezonu chybí oproti loňsku Tomáš Kolmajer (levé křídlo), který ukončil extraligovou kariéru, a Petr Kichner (pravá spojka). Tomu skončila v Kopřivnici smlouva, a i když kvůli zaměstnání uvažoval o ukončení extraligové činnosti, bude nakonec působit ve Frýdku-Místku. Kromě toho z osobních důvodů do přípravy nenastoupil Jaroslav Škarpich (pivot) a rok si chce od extraligové házené odpočinout Ondřej Kovalák.

Naopak do tréninku se nově zapojil bývalý extraligový brankář Kopřivnice Pavel Holeček, který hrál řadu let za Trnávku, a kopřivnický odchovanec Jan Stanislav, který působil tamtéž. Nedílnou součástí týmu mužů, jak v přípravě, tak během sezony, bude dorostenec Jan Gřes, který dostával příležitost už v minulé sezoně, a trénink mužské složky ochutnávají i věkem končící dorostenci Vojta Pavlík a Vojta Žižkovský. Navíc na prvních deset dní dostali nabídku trénovat s týmem i hráči, kteří jsou v dorostu posledním rokem, tedy Jakub Kroča, Petr Kahánek, Marek Žingor a Tomáš Mička.

Do nové sezony Kopřivnice vstoupí v sobotu 10. září domácím zápasem s Brnem, v němž rozhodně bude mít motivaci ukázat, že je lepší než soupeř, který skončil v loňském ročníku soutěže o příčku před ní.

JANA FEILHAUEROVÁ