Mrazící komoru v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné bude pravidelně navštěvovat šest horolezců (ještě Pavol Lupi Lupták, Radovan Galoš Marek, Kamil Bortel, Josef José Lukáš a Tomáš Etzler), protože je v dubnu a květnu čeká prvovýstup jihozápadní stěnou na šestou největší horu světa.

„Polarium, simulující brutální mrazy, jsme si vyzkoušeli už v roce 2005, a to před výstupem na druhou nejvyšší horu světa K2. Poté jsme jej absolvovali i před rokem, před výstupem opět na K2. Kromě kondičky tak připravujeme na velkou zátěž i klouby, je to výborná prevence,\" říká šéf expedice Leopold Sulovský, který se svým týmem absolvuje mrazící léčbu desetkrát na přelomu listopadu a prosince a celý proces zopakuje v únoru příštího roku. Kromě mrazící komory se bude skupina v následujících týdnech připravovat obvyklým způsobem pro udržení fyzické kondice (kolo, běh, fit centrum, lezecká stěna) a zimním lezením ve středních velehorách.

Pravidelné vstupy do mrazící komory v Čeladné absolvovali účastníci výpravy na nejtěžší osmitisícovku světa K2 již v roce 2005. Podle šéfa expedice Leopolda Sulovského se příprava skutečně vyplatila, protože všech sedm členů výpravy, kteří se v Polariu připravovali celých 14 dnů před odjezdem, absolvovalo expedici v dobré kondici a bez větších zdravotních problémů. Naproti tomu další dva členové, kteří přípravu v mrazu neabsolvovali, trpěli poměrně značnými zdravotními problémy a jeden z nich musel dokonce expedici předčasně ukončit.

Aktivní sportovci stále častěji využívají extremního mrazu, aby zvýšili svou výkonnost. Vrcholoví sportovci, připravující se na různé akce a také v tréninkovém procesu, často několik minut denně stráví v mrazící komoře. Metoda celotělové terapie chladem pomáhá sportovcům šetřit energii před výkonem, urychluje regeneraci a odstraňování únavových metabolitů, jako je kyselina mléčná a příznivě ovlivňuje tvorbu červených svalových vláken.

Polarium bylo v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné otevřeno v červnu 2004 a za tu dobu si tuto terapii vyzkoušelo více než 12 000 lidí včetně vrcholových sportovců. Mezi těmi, kteří celotělovou aplikaci chladu používají jako součást tréninkové přípravy, jsou ligoví fotbalisté a hokejisté, cyklisté, boxeři, kanoisté, plavci a dokonce i reprezentační tým bobistů.

Díky několikaminutovému pobytu v Polariu dochází u člověka k obrovskému perifernímu překrvení, zintenzivnění látkové výměny a výraznému urychlení hojivých procesů. Množství hormonů tlumících v těle zánětlivé reakce se zvýší, svaly s nadměrnou aktivitou se uvolňují a na mnoho hodin dochází k naprostému utišení bolestí. Terapii chladem při mínus 120 stupňů Celsia pomáhá při bolestech kloubů, svalů, revmatizmu, hojení zranění, pooperačních ran, chronických i akutních zánětlivých stavů, kožních chorob jako jsou lupénka a ekzémy, ale i astmatu a alergií.