S volejbalem, ke kterému ho přivedli rodiče, začínal odmalička. Před sezonou si vybojoval místo v kádru extraligové Ostravy, aby s ní mohl po jejím konci slavit mistrovský titul. Novojičínský rodák Jakub Karásek si premiérovou sezonu v české nejvyšší soutěži užil. Ostrava se, po vyřazení Zlína a Liberce, dostala až do finále proti favorizovaným Českým Budějovicím, které srazila 4:2 na zápasy. Ve finálové sérii se sice na hřiště nedostal, ale v předešlých sériích okusil atmosféru vyřazovacích bojů. „Velmi dobře si budu pamatovat semifinále s Libercem, kde jsem nahrál i svoje první body v extraligovém play-off," říká student oboru zdravotnický záchranář na lékařské fakultě v Ostravě.

close Volejbalisté Ostravy vyrazili ve čtvrtek za fanoušky na ostravské Masarykovo náměstí a poté je pozvali na společný trénink. zoom_in

Kdy jste s volejbalem začínal?

K volejbalu mě dovedli rodiče, kteří oba volejbal hráli. Odmalička jsem s nimi trávil čas v hale a na turnajích. Moji závodní kariéru jsem začal ve čtvrté třídě pod panem Valentou v Novém Jičíně, který byl po našich mým prvním, a v Novém Jičíně vlastně jediným, trenérem.

Začínal jste ještě s nějakým jiným sportem?

Asi dva roky jsem i plaval a chodil do Laguny. Jednou jsem byl i na hokeji, ale nikdy mě to nějak nechytlo. Vždycky jsem chtěl hrát raději volejbal, po vzoru našich.

Před letošní sezonou jste se dostal do kádru extraligové Ostravy. Jak se seběhlo vaše angažmá?

Bylo to trošku komické (usměje se). Před sezonou jsem napsal email, jestli bych se s nimi mohl zúčastnit přípravy, protože to byl vždycky můj sen. Napsal jsem manažerovi ostravského klubu, panu Zedníkovi, který mi řekl, že se mám určitě ukázat. Tak jsme, tuším od 8. srpna, začali přípravu, kde se nás vystřídalo asi 24. Nakonec z toho vyšlo koncem září 13 hráčů pro extraligovou sezonu.

JAKUB KARÁSEK Datum narození: 13. října 1990 Výška: 182 cm Post: smečař Číslo dresu: 15 Působiště: TJ Nový Jičín, VK Ostrava.

Kterých úspěchů si nejvíce ceníte v novojičínském dresu?

V žákovských kategoriích to byly celorepublikové turnaje sportovních tříd. Jeden rok jsme byli třetí a druhý rok druzí. Pak bych jako úspěch určitě bral, že jsme postoupili do extraligy juniorů a do 2. ligy mužů. Za velký úspěch považuji, že jsem se do extraligy vůbec dostal.

Jaký to byl pro vás skok a na co jste si musel zvykat nejvíce?

Největší rozdíl je asi v rychlosti hry. Jsou tam o něco kratší výměny, takže s fyzičkou jsem problémy neměl. Ale samozřejmě jsem ji musel zlepšit a přizpůsobit dvoufázovým tréninkům. A taky je velký rozdíl v tom, že jsem proti sobě měl většinou i dvoumetrové hráče, kteří měli vyšší bloky, a všechno bylo celkově náročnější.

Všechny série v letošním play-off jste vyhráli 4:2. Jak jste si ve finále věřili na favorizované České Budějovice?

Nic jsme nevzdávali, ale věděli jsme, že nás nečeká v žádné sérii nic lehkého. Role outsiderů nás vždycky zavedla do situace, díky které jsme do toho šli s tím, že nemáme co ztratit. Měli jsme tréninky, kde jsem se hodně naučil o statistice, kterou jsme využívali. Taky jsme používali záběry z našich zápasů a připravovali jsme se takticky na jednotlivé hráče na předzápasových poradách. Trenér v tom uměl dobře chodit. S námi i s veškerými materiály pracoval výborně a myslím si, že nás dokázal hodně dobře připravit.

Co říkáte na atmosféru ve vaší domácí hale, kde vás fanoušci doslova dotlačili k titulu?

Bylo to neskutečné. Naši se mnou odjezdili prakticky všechny zápasy, moje přítelkyně tam byla taky, a já jsem samozřejmě nikdy před takovým publikem a před tolika fanoušky nehrál. A co jsem se bavil se spoluhráči, kteří také nic podobného nezažili, a jsou v Ostravě tři, čtyři roky, tak nemohli pochopit, kde se tolik fanoušků vzalo.

close Jakub Karásek (vpravo) v dresu Nového Jičína v zápase proti Holubicím. V pozadí trenér Oldřich Valenta. zoom_in

Jak na vás zapůsobil ostravský tým, v čele s hvězdným Slovákem Michalovičem? Odkoukal jste něco?

Byli jsme výborná parta a musím říct, že na tréninku, nebo kdekoliv jinde, jsme byli všichni úplně rovnocenní. Nikdo se nechoval nijak povýšeně. V této sezoně jsem se od všech hráčů něco naučil. Nezapomenu na to a strašně si toho vážím, protože to byl opravdu neskutečný zážitek a málokomu se to povede prožít.

JAKUB KARÁSEK OČIMA TRENÉRA OSTRAVY ZDEŇKA ŠMEJKALA „Ctižádostivý a pilný kluk, šel hodně nahoru. S Ondrou Lachem tým tmelil, kluky hnal dopředu, povzbuzoval a pořád byl pozitivní."

V týmu jste měli i Američana Wolffa. Jak zapadl do týmu a jak byl na tom s češtinou?

Zapadl k nám velice dobře. Je to taková dobrácká povaha. Je na něm zajímavé, že i když člověk neumí moc anglicky, tak on stejně mluví rychle a nebere žádné ohledy. Češtinu se moc neměl zájem učit. Jediné, co se učil, byly možná číslovky. Protože když jsme měli nějaká cvičení, tak to musel umět. Kamkoliv přišel, tak jeho pozdrav byl jen čau, čau, čau a byl s češtinou hotový (směje se).

Jak jste si užil oslavy po závěrečném duelu, ve kterém jste dokázali zvrátit nepříznivě se vyvíjející pátou sadu?

Oslavy byly hodně náročné. Já nejsem moc oslavovací typ, ale tohle jsem si užil. Největší zážitek mám přímo z oslav na palubovce. Bylo to spontánní a oslavovali jsme s fanoušky přímo na hřišti. Pak jsme se přesunuli do šatny, kde jsme to řádně oslavili v takovém soukromí, a poté jsme přešli na Stodolní, kde jsme slavili až do rána. Pak následovalo to, že někteří kluci sice jeli nonstop, ale většina jsme si dali volno a večer jsme se pak zase sešli. Měli jsme i večeři s hlavním sponzorem VOKD, a ve čtvrtek jsme pak měli s Euro Publicem v Astonu další oslavu. Všechno to probíhalo v podobném duchu.

close Jakub Karásek zoom_in

Ve čtvrtek jste měli na programu autogramiádu a trénink s fanoušky. Jak jste si to užil?

Autogramiáda byla na náměstí a pak v nákupních centrech. Trénink s fanoušky, se kterými jsme si zahráli, byl super. Bylo to pěkné a moc mě to bavilo.

Jak jste v sezoně stíhal zápasy Nového Jičína?

Extraligu jsme hrávali většinou odpoledne a za Nový Jičín jsme hrávali dopoledne. Takže jsem se snažil. V Ostravě nás bylo třináct a vždycky byl tedy jeden navíc a nemohl se tak dostat na soupisku. Snažil jsem si to nějak domluvit, abych mohl být v Novém Jičíně co nejvíce. Když jsme hráli s Ostravou doma, tak jsem byl na každém zápase. Odehrál jsem dva zápasy v Novém Jičíně, protože to byl vždycky dvojzápas, a pak jsem jel do Ostravy na extraligu. Když jsme hráli s Ostravou venku, tak jsem musel být samozřejmě tam a za Nový Jičín mi to tolikrát nevyšlo.

Nový Jičín bohužel spadl z druhé ligy. Co bylo podle vás příčinou?

Zapříčinilo to i to, že jsme se, společně ještě s Davidem Fajkusem, který hrál i za extraligový Havířov, nemohli tolik věnovat novojičínskému volejbalu. Byli jsme, ještě společně s René Bártou, taková kostra týmu. Kluci ani moc netrénovali a já jsem se do Nového Jičína na tréninky moc nedostal. Od toho se to pak odvíjelo. Někteří hráči skončili, takže v Novém Jičíně nebylo tak široké družstvo, abychom mohli druhou ligu udržet. A bohužel to skončilo sestupem.

Už máte jasno o příští sezoně?

Zatím je všechno v jednání. Ještě se řeší Liga mistrů, takže klub si dává ještě čas. Smlouvy máme do konce května, takže uvidíme.