Nejlepší střelec české nejvyšší soutěže Josef Jelínek, který dokázal nasázet celkem 11 737 bodů, nadšeně přivítal basketbalovou exhibici na novojičínské palubovce. „Náš titul, to byla tehdy nádhera. Na novojičínské angažmá nikdy nezapomenu. Mám tady hrozně moc kamarádů a jsem rád, že se přišli znovu podívat," vypráví šestačtyřicetiletý borec.

Jak jste si užil exhibici, ve které jste se znovu představil novojičínským fanouškům?

Je to takový nostalgický návrat. Takové to nejbouřlivější jádro, jaké tady je, tak jejich obličeje jsem všechny poznal. Tady je tradice lidí, co na basket drží a je to na nich znát, že ho milujou. Vlastně z nich vzešel podnět to tady uspořádat, a za to jim patří velký dík. Popřál bych jim jenom to, aby si tihle fanoušci do budoucna znovu zasloužili sport, který patří do nejvyšší soutěže, a pokračovali v tradici, která tady byla. Publikum, které tady chodí, je po sportovní stránce jedno z nejlepších, jaké v naší republice je, a rozhodně by si Mattonku zasloužilo.

Ožily ve vás vzpomínky na mistrovskou sezonu a na vaše působení v Novém Jičíně?

Byla to nádhera. V té době jsme byli parta, která tady byla společně asi tři sezony, a jeden rok se nám to podařilo. Na to se zapomenout nedá. A to ani pro mě, i když jsem prošel několik štací. V Novém Jičíně to bylo zvláštní v tom, že to byl rodinný klub. Všichni jsme se znali navzájem z ulic. Bydleli jsme všichni Novém Jičíně, potkávali jsme se. S fanouškama jsme trávili hodně času a chodili jsme společně třeba na jídlo. Tohle bylo jedno z mála angažmá, kde to bylo vyloženě rodinného typu. Navzájem jsme se znali, a když bylo potřeba, tak se vzal telefon a fanoušek nám pomohl. Časem jsme se stali kamarády, takže tady mám hrozně moc přátel, a jsem vděčný za to, že se přišli podívat.

Co jste říkal na video, kde jste se radovali z titulu, a jak vzpomínáte na mistrovské oslavy?

Byla to show. V té době tady bylo ještě vedení města, se kterým se to domlouvalo (starosta Ivan Týle a místostarostka Jarmila Švubová pozn. red.), a paní místostarostka měla na poslední chvíli co dělat, protože z kašny najednou netekla voda a my jsme museli do dvou hodin sehnat někoho, kdo ji zprovozní. Tenkrát si pamatuju, že už od rána říkala, ať se nebojíme, že i kdyby se to mělo zbourat, tak to prostě poteče (usměje se). Nakonec se to zprovoznilo, takže jsme byli rádi, že nějaká voda vytekla. To svědčí o tom, že tady tím žilo vždycky celé město, a ne jenom ti lidi v tom nejužším okolo basketbalu, ale také široká veřejnost. Nový Jičín bylo město, které znal každý díky tomu, že se tam hrála nejvyšší basketbalová liga. Diváci, ať už ti, kteří chodili pravidelně, nebo ti, co chodili méně, na to byli dle mého pyšní, a na hřišti to potom bylo znát. Uměli se odvděčit, takže každé vítězství, které jsme měli, oslavili stejně, jako bychom ho dosáhli společně. Ta symbióza byla prostě úžasná.

Vzpomínáte na nějaký nejtěžší moment ve vašem vítězném tažení?

Každopádně stojí pořád za zmínku, že jsme byli prvním týmem, který play-off vyhrál bez jediné porážky. Samozřejmě se to podařilo po pár letech Nymburku, ale s úplně jinými hráči, a hlavně s úplně jiným rozpočtem. Já si myslím, že na našem týmu bylo zvláštní to, že jsme byli z větší části čeští hráči. Měli jsme tady dva cizince (Levell Sanders a Bojan Lapov pozn. red.), kteří výborně zapadli do party i z lidského hlediska, a podařilo se nám to vyhrát dokonce bez jediné porážky, což, myslím, do té doby nikdo nedokázal. A na to může být Nový Jičín právem hrdý.

Co momentálně děláte?

Od září už jsem v Čechách. Potřeboval jsem trochu zklidnit, učím na ZŠ Novoměstská v Brně tělocvik a zeměpis. Začínám žít jako normální člověk. Užívám si, že ráno vstanu, ve tři, ve čtyři mám konec a pak mám zbytek dne volný. Je to pro mě něco nového a zatím mě to moc baví. Je to nová zkušenost a zatím se tím opravdu vysloveně bavím.

Jak často se vy osobně dostanete k basketbalu?

Basketbal sleduji i kvůli synovi, takže dost. Co se týká mě osobně, aktivně, tak třeba jednou za měsíc si jdu s klukama zahrát. Mám výbornou skupinu kluků z BK Husovice, jsou to několikanásobní mistři krajského přeboru. Ale přece jenom už jsem tam nejstarší a taky mě už něco bolí, takže ne vždycky mi to vyjde, protože tělo řekne ne. Ale jednou, dvakrát za měsíc si jdu zahrát. Mám i další sporty, které jsou pro mě důležité, abych se nerozsypal, abych se udržel, ale basket mezi ně nepatří.

Sledujete dosavadní působení příborského rodáka Jana Veselého v NBA?

Sleduji to pořád. Já se pořád nemůžu zbavit toho dojmu, že Honza doplácí na to, že tam těch světlých hráčů není více. To je můj osobní názor. Ale klima je pro něj těžké a ta role, kterou mu v týmu přisoudili, je pro něj úplně nová, a hlavně po něm vyžaduje věci, které nemá zažité, a naopak ty věci, které umí a které jsem si myslel, že tým z NBA by z něho mohl vytáhnout a využít, tak to tak není. Má to velice těžké. Já mu přeju, ať to vydrží, a určitě se to zlomí. Když se to nezlomí v současném týmu, tak ho vytrejdujou do jiného týmu. To je pro Honzu úplně jedno. On potřebuje hlavně hrát a já si myslím, že to časem zlomí. Mentalitu na to má, nevzdá se.