Po sedmnácti letech se mistrovská soutěž s centrem ve Valašském Meziříčí vrátila i na testovací polygon kopřivnické Tatry, kde se kromě jedné z rychlostních zkoušek nalézala i servisní zóna. Ostrý start se uskutečnil v sobotu ráno právě na kopřivnickém polygonu, kde odstartovalo devadesát osm posádek. Na jezdce čekala 239 kilometrů dlouhá trať, která obsahuje osm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích v délce sedmdesát kilometrů.

,,Zkouška na polygonu byla opravdu pořádným zatěžkávacím testem nejen pro techniku, ale i pro většinu posádek. Náročné pasáže ze zatáčky do zatáčky, sjezdy i výjezdy, to vše dalo všem pořádně zabrat. Diváci si zde ale museli přijít na své," konstatoval Jan Černý, který si na Valašsku připsal své premiérové celkové vítězství ve své kariéře.

,,Přijeli jsme na Valašku především otestovat techniku i společnou spolupráci před prvním závodem velkého šampionátu na Šumavě. A vyšlo to opravdu na výbornou! Jsme rádi, že se nám podařilo porazit Romana Odložilíka a zužitkovat tak potenciál našeho vozu na sto procent. Pochvala patří pořadatelům za skvělou organizaci, ale i divákům, kterých se, jak je již v tomto kraji zvykem, sešlo podél tratí opravdu velké množství," těší Jana Černého.

Jako favorit na prvenství byl ještě před startem pasován kroměřížský Roman Odložilík se spolujezdcem Martinem Turečkem, které ale hned od prvního testu trápila technika v podobě nové evoluce Fordu Fiesta R5. Na lepší než druhé místo tedy jejich snažení nestačilo. ,,Výsledek není úplně podle našich představ. Od startu nám auto nějak nejelo. Postupně se to sice trošičku zlepšilo, ovšem Honza dnes jel opravdu parádně a vítězství si odváží zcela zaslouženě," uznal sportovně Odložilík.

Dalším startem pro něj bude za čtrnáct dní Rally Šumava v okolí Klatov. ,,Na voze teď budeme muset hodně zapracovat, abychom se důkladně připravili na další podnik," nastínil nejbližší program svého týmu kroměřížský pilot, jemuž se nový koncept soutěže docela zamlouval.

„Kvůli spoustě retardérů to sice bylo místy hodně pomalé, ovšem směrem k bezpečnosti to asi byl krok správným směrem. Parádním tahem bylo i zařazení jedné z rychlostek na polygon Tatry, kde si diváci přišli na své," neplýtval pozitivy na průběh soutěže kroměřížský pilot.

Třetí místo celkově si z Valašského Meziříčí odváží Martin Vlček s Jindřiškou Žákovou na voze Škoda Fabia WRC. „Bohužel jsme se soutěží tak trochu protrápili. Především pak na polygonu v Kopřivnici, který nám, ale ani vozu příliš nesvědčil kvůli časté změně rytmu jízdy. Další soutěže ale pro nás snad již budou lepší," věří třetí muž celkového pořadí Valašské rally, který také neměl na organizační zajištění soutěže jedinou připomínku.

Za čtvrtým Norem Kristiansenem s Fabií S 2000 dokončil soutěž na pátém místě úřadující domácí mistr produkčních vozů Martin Březík se spolujezdcem Markem Omelkou a vozem Mitsubishi Lancer Evo IX. „Letošní Valaška pro nás byla samozřejmě velice úspěšná. Škoda jen odstoupení největšího soupeře Pavla Ševčíka, kterému nevydržela převodovka. Ovšem i s Jardou Pešlem jsme sváděli docela pěkný souboj," liboval si Březík.

„Soutěž jsme brali především jako test před Rallye Šumava, protože v autě je nový motor, který fungoval bez jediného problému. Dlouhá zimní pauza nás v podstatě téměř vůbec neovlivnila, takže se v autě cítíme oba naprosto skvěle," byl v cíli spokojený nejrychlejší pekař v Česku.

Posádka se s největší pravděpodobností za čtrnáct dní vrhne v Klatovech do obhajoby loňského titulu. „Pokud nepřijdou nějaké komplikace třeba v podobě nedostatku financí, rádi bychom se pokusili o obhajobu titulu ve velkém mistráku," potvrdil domněnky Martin Březík.

JIŘÍ HEJTMÁNEK