Svěřenci Libora Kahánka vyšel v kategorii do 34 kg v prvním kole volný los a v následujícím zápase jej čekal přibramský Hráček. „Při ranním vážení měl sice obavy, ale ručička váhy ukazovala přesně na značku 34 kg. S Hráčkem to byl vyrovnaný souboj, který si v polovině zápasu přiklonil na svou stranu Radek a po závěrečném gongu platil výsledek 10:0," řipomněl trenér závišických judistů Libor Kahánek.

V semifinále čekal na Radka Rýpara nebezpečný Bohdálek z Jihlavy. „Tady po skvělé práci na zemi nasadil soupeři účinné škrcení a ten se vzdal před časovým limitem," pokračoval závišický trenér. Ve finále se pak střetli dosud neporažení borci, z levé strany pavouka Rýpar a z pravé strany jihlavský Heřmánek. „Nervozitou svázaní borci vyčkávali na chybu soupeře. Hned tu první, zbytečné vykročení, potrestal už za padesát sekund Radek Rýpar. Krásně, rukama dotočeným bočním chvatem, hodil soupeře na čistá záda a bral tak prémiově letošní první zlatou medaili z Českého poháru," konstatoval spokojený Libor Kahánek.

Bojovali také Hanzelka s Hyvnarem

Na tatami v krajské metropoli se ve stejné váze, ale v kategorii mladších žáků představil i Filip Hanzelka. Vloni ještě benjamínek se letos zaběhává ve vyšší věkové kategorii, ale seriálu Českého poháru se zúčastnil poprvé. „Ostravský turnaj byl pro něj hodně nabitý emocemi. Jednak byla tato váha obsazená sedmatřiceti závodníky a hned první zápas byl se silným Pavlyuchokovem z Užhorodu. Tento ukrajinský borec byl totiž horkým kandidátem na celkové vítězství, i když nakonec ve finále prohrál. V úvodním zápase sice závišického žáka porazil, ale bylo to těsné a souboj mu vzal hodně sil," vyprávěl Libor Kahánek.

Ani závišický mladší žák však nezůstal po boji s ukrajinským soupeřem bez následků, když si poranil levý kotník. V dalším zápase porazil Ukrajinec naší krajskou jedničku Kubíčka a na toho čekal v opravách právě Filip Hanzelka. „Se zraněnou nohou mu nikdo moc šancí nedával, zvláště když historicky poslední tři zápasy vyzněly vždy pro Kubíčka. Filip však zmobilizoval všechny síly a po Kubíčkovu chvatu harai goši, kdy prohrával na juko, pokračoval v boji na zemi. Kubíčka dostal do držení a po předepsaných dvaceti sekundách to bylo vítězství na ippon, s postupem do dalších bojů. Bohužel noha bolela víc a následná prohra v zápase s hranickým Vašinou už nic nezměnila na celkovém devátém místě z tohoto klání," poukazoval trenér závišického juda. Radost z dílčího úspěchu v podobě výhry nad frýdecko-místeckým Kubíčkem ale zkazila pozdější zpráva z nemocničního vyšetření. Filip Hanzelka si jako „bonus" odnesl čtrnáctidenní sádru na natažené vazy v kotníku.

V Ostravě se mezi dorostenci představil ve váze nad 90 kg další člen TJ Závišice David Hyvnar. V prvním kole porazil Venského z Kotouče Štramberk. Pak se v zápase o finálovou účast potkal s Polákem Gorkim. „Šance zvrátit stav utkání ve svůj prospěch byly na obou stranách, ale nakonec pro Poláka hovořila kila navíc," nastínil Hyvnarův trenér. Ve váze, kde mají judisté devadesát kilogramů a výše, měl závišický David Hyvnar „jen" 6 kg nad, zatímco Polák měl 18 kg nad základní hranici. Bohužel, stejná situace byla pro závišického borce taky v boji o bronzovou příčku. Misztal z polského klubu Czarny Bytom měl tak ještě o 6 kg více než jeho polský kolega a Davidu Hyvnarovi neumožnil prosadit se. Závišický dorostenec bral z Ostravy body za páté místo. „Teď jej ale trápí otázka, zda má do příště šest kilo shodit, nebo patřičné kila nabrat," zamýšlel se na závěr judistický trenér Libor Kahánek.