Novojičínský rozehrávač Juraj Gavlák si splnil svůj sen. Nastoupí ve finále basketbalové Mattoni NBL proti dlouhodobě nejlepšímu týmu na domácí scéně, Nymburku. „Kvůli tomu jsem taky do Nového Jičína přišel,“ řekl devětadvacetiletý Gavlák.

Rozhodující semifinálový duel proti Prostějovu byl hodně dramatický. Jak jste to vnímal na hřišti?

Začátek byl z naší strany hodně nervózní. Cítili jsme to tak, že jsme byli celé semifinále lepší a báli jsme se, aby se to v rozhodujícím zápase neotočilo. Navíc se nám absolutně nedařila střelba za tři body, přitom jsme měli dobré pozice. Důležité bylo, že jsme ve druhém poločase náskok Prostějova stáhli, protože kdyby drželi vedení delší dobu, bylo by to s námi špatné. Pak už to byla taková přetahovaná a rozhodlo domácí prostředí.

Rozhodující asi bylo, že soupeř měl rychle velký počet osobních chyb…

Samozřejmě. Dokonce si myslím, že to byl jeden z klíčových momentů, když Ames získal čtvrtou osobní chybu. Věděli jsme, že nemůžou bránit tak agresivně jako předtím, takže jsme toho využívali.

V Prostějově jste se zranil a během posledního zápasu to vypadalo, že vás to trochu limituje.

V pondělí jsem byl na ultrazvuku a doktoři mi našli dva a půl centimetru dlouhou trhlinu na svalu. Do zápasu jsem šel s tím, že se teprve uvidí, jak na tom budu, protože od Prostějova jsem ani pořádně netrénoval. Sval na noze jsme ale stáhli speciálním obvazem, a přestože jsem to stále cítil, nějakým způsobem to drželo a dalo se to.

Stihnete se do finále dát do kupy?

To opravdu zatím sám nevím. Budu to muset konzultovat s lékařem. Je ale dost možné, že utkání v Nymburku vynechám a pokusím se připravit až na domácí utkání.

Co pro vás postup do finále znamená?

Je to pro mě premiéra. Kvůli tomu jsem taky do Nového Jičína přišel. Skončili jsme tehdy pátí a bylo to pro mne obrovské zklamání. Řekl jsem si, že pro to musím udělat vše. Každý to nyní sice bere tak, že druhé místo je maximum, ale myslím si, že pokud je hráč ve finále, tak nesmí vypouštět nic. Uvidíme, nakolik budeme schopni Nymburk překvapit. Určitě ale půjdeme za vítězstvím.

Nymburk jste již jednou ale porazili. Jako jediní v soutěži.

Tehdejší Nymburk hrál bez Rančíka a Leeho, tedy bez středního rozehrávače. Navíc to bylo na začátku sezony a nebyli tak rozehraní. Nyní mají za sebou ULEB Cup a ostatní těžké zápasy. Jsou zkušenější, ale my nemáme co ztratit, můžeme hrát v klidu. Navíc si myslím, že v lize jsme asi jediní, kdo Nymburk může potrápit. Jsme lepší než Prostějov.

V Novém Jičíně vás dopředu hnalo skvělé publikum. To by měla být asi největší vaše devíza v domácích zápasech.

Určitě. Hráči to vnímají, když se fandí, a nás to žene dopředu. I nyní, když jsme Prostějov bodově dotáhli, tak jsme věděli, že diváci nám pomohou. Tak trochu jsme na to i spoléhali. Doma jsme silní a vděčíme za to svým fanouškům.