VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klub FunTime už se baví cheerleadingem pátým rokem a sbírá úspěchy

Nový Jičín - FunTime už se stihl zařadit mezi českou špičku a, i přes svou krátkou existenci, si drží pevné místo v českém cheerleadingu.

19.4.2013
SDÍLEJ:

První místo vybojovaly na Spirit cupu 2012 také nejmladší cheerleadingové naděje FunTime Nový Jičín, vedené trenérkou Petrou Žákovou (druhá zleva nahoře). Foto: Archiv klubu

Novojičínský sportovní klub FunTime vznikl před pěti lety, ale i za tak krátkou dobu si našel pevné místo v českém cheerleadingu.

FunTime se věnuje soutěžnímu cheerleadingu. „Naším cílem je tedy účast na českých i zahraničních soutěžích. Činnost klubu ale zahrnuje také příležitostná vystoupení a další teambuildingové a dobročinné aktivity," uvedla manažerka klubu Petra Žáková. „Cheerleadingu se věnuji už téměř třináct let. Začínala jsem v týmu, který působil u basketbalového klubu v Novém Jičíně. U povzbuzovacích cheerleaders ale nezbývá moc času na nic jiného, než na přípravu na zápasy. A já jsem chtěla vždy soutěžit. Proto jsem se rozhodla založit nový klub, který by se věnoval striktně akrobatickému soutěžnímu cheerleadingu," vysvětlila počátky cheerleadingového klubu FunTime jeho manažerka a trenérka Petra Žáková.

Republikové prvenství získaly juniorky FunTime Nový Jičín na MČR v loňském roce.

V letošní sezoně má klub zaregistrovaných 60 členů ve třech věkových kategoriích peewee (5-11 let), junior (12-16 let) a senior (nad 15 let). „Takovým zásadním impulsem byl asi můj roční pobyt v USA, kolébce tohoto sportu, kde jsem našla inspiraci a taky odvahu do toho jít. Začátky byly krušné, první rok jsme bojovali v podstatě v pěti lidech. Postupem času jsme si ale vybudovali slušné jméno a teď už se nám jednotlivé týmy téměř nevlezou do tělocvičny. V okolí Nového Jičína jsme totiž jediný klub, který se věnuje sportovní gymnastice a akrobacii, což tady zjevně mnoha lidem chybělo," pokračovala trenérka úspěšného klubu Petra Žáková.

Cheerleadingová sezona odpovídá zhruba školnímu roku. Srpen už se většinou nese v duchu přípravných soustředění, celé září potom probíhá nábor. „První mezinárodní poháry se v Evropě objevují už v polovině září. V Česku se začíná až listopadovým Spirit Cupem," doplnila trenérka novojičínského FunTimu. Nejdůležitějším mezníkem hlavní soutěžní sezony je pak mistrovství světa. „To se koná vždy koncem dubna na Floridě a pro mnohé zahraniční týmy jím sezona končí. My ale naopak začínáme až mistrovstvím republiky na přelomu května a června a končíme postupovým mistrovstvím Evropy, které je putovní. Před dvěma lety se například ME konalo u nás v Praze," připomněla zakladatelka novojičínského cheerleadingového klubu.

Klub už posbíral cenné úspěchy

Za svou krátkou dobu působení na cheerleadingové scéně už má FunTime Nový Jičín řadu úspěchů. „Za poslední rok si nejvíce cením asi zlatého umístění juniorek na MČR, protože to bylo opravdu nečekané. Dva týdny před republikou se nám totiž jedna členka zranila a do poslední chvíle nebylo jisté, jestli holky vůbec budou startovat. Zvládly to ale úžasně. Také si velmi cením dvou zlatých medailí z podzimního Spirit Cupu týmovky našich nejmenších dětí a individuálky seniorky Hany Novákové, jimž na MČR medaile o chloupek utekly. Takže jsem moc ráda, že jim to tentokrát vyšlo," těšilo novojičínskou trenérku Petru Žákovou.

A jak vůbec takové tréninky cheerleadingového sportovního klubu probíhají? „Tréninková jednotka je klasicky rozdělena do tří základních částí. Začíná se zahřátím a rozcvičkou, na závěr vždy věnujeme čas kondiční přípravě a flexibilitě. Náplň hlavní části tréninku se pak liší podle toho, v jaké fázi přípravy se právě nacházíme. Na začátku sezony se hodně posiluje, piluje se technika, učí se nové akrobatické prvky," informovala trenérka mladých novojičínských sportovců. „Po novém roce se pak učí soutěžní sestavy a na nic jiného už v podstatě nezbývá čas. Mimo vlastní tréninky se pak samozřejmě členové věnují individuální přípravě. Na kondičku se nám velmi osvědčil například indoor cycling," dodala Petra Žáková.

Tým toho v letošním roce čeká ještě spoustu. „Letos se ještě před mistrovstvím republiky chystáme na otevřené mistrovství Evropy do německého Bottropu, kde se kromě seniorů poprvé představí i oba naše mladší týmy, peewee a junior. Postupové ME se letos koná ve skotském Glasgow, takže i kdybychom se na MČR kvalifikovali, tam se asi z finančních důvodů nepodíváme. Soutěží v ČR je ale zatím velmi málo. Česká asociace cheerleaders pořádá ročně jen dvě a vyjíždět několikrát do roka za hranice je pro nás zatím finančně neúnosné. Takže jsme se rozhodli na podzim uspořádat novou soutěž u nás v Novém Jičíně," řekla závěrem Petra Žáková.

ZAČNĚTE S CHEERLEADINGEM!!!

Nábor nových členů probíhá vždy celé září, výjimečně pak klub přijímá nové členy i v průběhu sezony. „Informace budou k dispozici na webu www.funtime-nj.cz i na naší fanouškovské stránce na facebooku," připomněla trenérka a manažerka klubu Petra Žáková. Zájemci se případně mohou hlásit i na e-mailové adrese info@funtime-nj.cz nebo na telefonu 737546896.

FUNTIME NOVÝ JIČÍN

Logo FUNTIME

Sportovní klub cheerleadingu

Vznik klubu: 2008

Trenérka a manažerka: Petra Žáková.

Hlavní partneři klubu: Město Nový Jičín, Web-Art, Optika Lenka, Sportovní Centrum Caesar.

Členové FunTime Nový Jičín:

Peewee (5-11 let): Lucie Colledani, Adéla Černá, Alena Dokládalová, Daniela Gazdová, Barbora Golová, Vanessa Hořínková, Adéla Jelínková, Aneta Kubová, Anežka Macháčková, Natálie Malčíková, Nela Paličková, Terezie Pokludová, Simona Pokusiňská, Júlie Poljaskovská, Daniel Poljaskovskyj, Nela Prokešová, Adriana Rýdlová, Tereza Rucká, Adéla Skácelová, Viktorie Slezáková, Marek Stuchlý, Michaela Škubalová, Rebecca Šnerchová, Kristýna Vavříková.

Junior (12-16 let): Rafaela Boban, Pavlína Černá, Tereza Chalupová, Ivana Ježová, Karolína Klečková, Karolína Kolypková, Nathálie Křižanová, Vanda Machýčková, Daniela Maiettová, Karolína Malinová, Markéta Müllerová, Barbora Novotná, Adriana Pagáčová, Barbora Páleníčková, Karolína Pavlíková, Kristýna Petrášová, Veronika Pšenicová, Nikola Regeciová, Jessika Sadílková, Daniela Slezáková, Terezie Szarowská, Tereza Škubalová, Karolína Urbanová, Eva Valentová, Anna-Marie Valešová.

Senior (nad 15 let): Kateřina Borkovcová, Kateřina Heryánová, Jan Kelnar, Eliška Langerová, Hana Nováková, Jiří Obsadný, Bohumil Segeťa, Zuzana Šustková.

Největší úspěchy v historii klubu:

1. místo Senior Coed Theme Cheer Show (Spirit Cup 2010), 1. místo Junior AllGirl Cheer B Small (MČR 2012), 1. místo Peewees Theme Cheer Show (Spirit Cup 2012), 1. místo Senior Tumbling Shock (Spirit Cup 2012), 8. místo Senior Limited Coed Cheer (otevřené mistrovství Evropy ELITE Cheerleading Championship 2011).

Akrobacie, pyramidy, tanec, dřina, soutěže, zábava, cestování, důvěra, přátelství…

To je cheerleading, to je životní styl, to je FUNTIME Nový Jičín!

FunTime má zastoupení také v České asociaci cheerleaders

Nový Jičín - Novojičínský klub má díky své manažerce a trenérce Petře Žákové zastoupení také v České asociaci cheerleaders. Petra Žáková je totiž také místopředsedkyní České asociace cheerleaders a rovněž působí jako asistentka trenéra a manažerka reprezentace ČR. Národní tým pravidelně a velmi úspěšně reprezentuje Českou republiku na zahraničních soutěžích. Zkušenosti získané pod vedením profesionálních trenérů ze zahraničí pak cheerleaders předávají na speciálních školeních jednotlivým týmům, a zasazují se tak o rychlý rozvoj českého cheerleadingu. Mezi výběr těch nejlepších českých cheerleaders patří od roku 2009 také trenérka FunTime Nový Jičín Petra Žáková.

Český národní tým má v sezoně 2012/2013 celkem 25 členek v senior All Girl a 8 členů v senior Coed týmu. All Girl tým se intenzivně připravuje k reprezentaci České republiky v týmové kategorii na mistrovství Evropy, letos pořádaném ve skotském Glasgow. Coed tým bude ČR reprezentovat na otevřené evropské soutěži v německém Bottropu, a to v divizi Group Stunt a Partner Stunt, a taktéž se pokusí kvalifikovat na mistrovství Evropy do skotského Glasgow.

FunTime pořádá řadu akcí

Novojičínský klub cheerleadingu je pořadatelem řady akcí. „Je jich hned několik. Například Fun Day s FunTime Nový Jičín, tedy den plný zábavy s naším klubem, který se koná vždy v září v rámci náboru na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. V průběhu dne tam předvádíme akrobatické kousky, informujeme kolemjdoucí o tom, co je vlastně cheerleading, máme připraveny soutěže a doprovodný program pro děti i dospělé. Zájemci mají dokonce možnost si s námi postavit lidskou pyramidu. V lednu jsme pořádali již druhý „funtimácký" ples a letos ještě připravujeme první ročník velké mezinárodní cheerleadingové soutěže, která by se měla konat na podzim na basketbalové hale v Novém Jičíně," informovala na závěr o chystané akci Petra Žáková.

CO JE CHEERLEADING?

Cheerleading je komplexní dynamický sport, který spojuje prvky sportovní gymnastiky, akrobacie, pohyblivých lidských pyramid a výhozů, skoků, výkopů a tance do 2-3minutových sestav. Za téměř půl druhého století se toto odvětví vyvinulo ve vrcholový sport, který vyžaduje obrovskou fyzickou výdrž a psychickou odolnost. Do ČR se tento sport dostal až v 90. letech minulého století, ale velmi rychle se rozvíjí, a české týmy se již několik let pravidelně umisťují i mezi evropskou špičkou.


Autor: Dalibor Tobola

19.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT