Na začátku bylo 1142 škol z celé České republiky, což představuje 1843 družstev, na jejichž soupiskách bylo více než 22 100 hráčů. Ti všichni se zapojili do 81 okresních, 14 krajských a 5 mezikrajských kol. Na nejlepších 6 dívčích a 6 chlapeckých družstev z celé České republiky nyní čeká republikové finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství ve florbalu.

Pořadatelem závěrečného turnaje se stane ve čtvrtek 26. a v pátek 27. března Základní škola Emila Zátopka v Kopřivnici.

„Florbal představuje v současné době dynamicky se rozvíjející sport. Společně s fotbalem a atletikou je jedním ze základních pilířů Sportovní ligy základních škol," říká Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů ČR.

To, že Výkonný výbor Asociace školních sportovních klubů ČR pověřil organizací závěrečného turnaje Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství už pošesté Základní školu Emila Zátopka v Kopřivnici, není náhoda. Škola je dokonce v chlapecké kategorii nejúspěšnější ze všech českých škol v historii republikových finále pořádaných Asociací školních sportovních klubů. Ze svých šesti startů získala v letech 2003, 2007, 2013 vítězství.

„S přípravou na finále začínáme už o letních prázdninách. Zařizuji v podstatě všechno haly, ubytování, stravu i další záležitosti, v závěrečné fázi však už potřebuji pomoc svých kolegů ze školy. Na organizaci se podílí vždy také 50 ochotných pomocníků, většinou žáků 9. tříd," popisuje nabitý program v rámci republikového finále jeho sportovní ředitel, Jan Slezák, jenž před úterním seznámením s celou akcí ještě řekl: „Chceme, aby to byla důstojná akce a aby se lidé přišli podívat na nejlepší kolektivy, které tady budou hrát, a povzbudit naše dívky a chlapce. Přeji si, aby všichni účastníci odjížděli z Kopřivnice s dobrým pocitem."

Domácí Kopřivnice bude mít hned dvě želízka v ohni. V celku starších žákyň je jejich největší zbraní patnáctiletá Alena Zuzaníková, obrovský talent, který už má za sebou starty v lize dorostenek, v extralize juniorek i v české juniorské reprezentaci. „Pokaždé se těším na úžasnou atmosféru, kdy celý tým táhne za jeden provaz. Ve finále bych si přála uhrát s holkami medaili," uvedla kapitánka domácího výběru Alena Zuzaníková.

Nejúspěšnější družstva se mohou při slavnostním vyhlášení těšit na originální poháry, jež vyrobily Sklárny Bohemia, a. s., Poděbrady. Ty jim osobně předá florbalový patron a kapitán české reprezentace, obránce Jan Jelínek, který před začátkem sezony přestoupil z Vítkovic do Mladé Boleslavi. „V Kopřivnici už jsem na pár florbalových akcích byl, takže opět čekám dramatické souboje a přátelskou florbalovou atmosféru," vyjádřil se k celé akci také kapitán české florbalové reprezentace.

Republikové finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství ve florbalu (žáci II. stupně ZŠ narození v roce 1998, 1999, 2000, 2001 a studenti tercie a kvarty osmiletých gymnázií a primy a sekundy šestiletých gymnázií)

Časový program republikového finále v Kopřivnici:

Čtvrtek 26. 3.: 13.45 hod. slavnostní zahájení (hala ZŠ E. Zátopka), zápasy ve skupinách chlapci 14.30 hod. (hala ZŠ E. Zátopka), dívky 15 hod. (hala VOŠ, SOŠ a SOU).

Pátek 27. 3.: obě semifinále 7.45 hod. (obě haly), finále dívky 10.15 hod., finále chlapci 11.15 hod. (vždy hala ZŠ E. Zátopka).

Dívky

Skupina I: ZŠ Havlíčkova, Moravské Budějovice, ZŠ a RVJ a MŠ Litvínov, ZŠ Malá Strana, Týn nad Vltavou.

Skupina II: ZŠ Pod Vinohrady, Uherský Brod, ZŠ Emila Zátopka, Kopřivnice, ZŠ Dobiášova, Liberec.

Chlapci:

Skupina I: ZŠ Janouškova, Brno, Gymnázium Opatov, Praha, 33. ZŠ Plzeň.

Skupina II: ZŠ Mánesova, Otrokovice, ZŠ Emila Zátopka, Kopřivnice, Jiráskovo gymnázium, Náchod.