Česká nejvyšší házenkářská soutěž žije kromě vyřazovacích bojů také souboji o udržení. Extraligoví házenkáři Kopřivnice, kteří skončili v dlouhodobé části na 10. místě, svádí dramatickou sérii play-out proti Litovli. Po víkendu zatím Vávrovi hoši hrají s Hanáky nerozhodně 1:1.

Ve druhé sérii o udržení zatím Brno potvrzuje roli favorita a vede nad Zlínem 2:0. Vítězové jednotlivých sérií si zajistí extraligovou příslušnost i pro příští ročník, poražení si to pak rozdají v přímé bitvě ve druhém kole play-out, kde poražený celek čeká sestup do 1. ligy.

První utkání série pro sebe ukořistili hráči Litovle, které přijela do Kopřivnice podpořit také početná skupina věrných příznivců, kteří se mohli radovat z vítězství 26:24. Kopřivničtí však v neděli udělali veledůležitý krok, protože dokázali vyrovnat na 1:1. Poločasové vedení 13:12 nakonec přetavili ve výhru 33:29.

„Oproti prvnímu zápasu jsme chtěli zlepšit hlavně proměňování šancí, což se nám podařilo, ale až ve druhém poločase. Ve druhém utkání šlo vidět, že jsme vítězství chtěli více než Litovel. Velký kus práce odvedl Honza Gřes, který se ale zranil a vypadá to, že pro něho sezona skončila," řekl trenér KH Kopřivnice Ivo Vávra a vedle sedící litovelský kouč Jaroslav Hudeček byl touto zprávou velice zaskočen.

„Naše vítězství je tak těžce vykoupené. Dařilo se poměrně i Chalupovi, který byl čtyřicet minut výborný. Pak přišly nějaké hloupé góly a šel tam Žingor, který předvedl v době, kdy jsme začali ztrácet náskok, tři důležité zákroky. Celý tým ukázal velké srdce. Je dobře, že jsme sérii vyrovnali a teď se pokusíme uspět v Litovli," pokračoval dále kopřivnický trenér.

Litovel tak nakonec odjela domů s jedním vítězstvím. „Teď jsme oproti sobotě v obráceném garde a kamarádovi Ivovi gratuluji k vítězství, které bylo tvrdě vybojované a zasloužené. Už před utkáním jsem hráče varoval, aby je první výhra moc neuklidnila, ale domácí nás rychle probudili, začali tlačit a dostali nás pod obrovský tlak. Propadli jsme hlavně v obraných činnostech. Zkoušeli jsme pak všechno možné i hru bez brankáře, ale tahali jsme za kratší konec," uvědomoval si kouč Litovle, jenž je neodmyslitelně spjat s karvinským Baníkem, Jaroslav Hudeček.

Série je tak před víkendovými boji na litovelské palubovce nadále otevřená. „Jak jsem předesílal, tak teď se to otočí proti nám. Pořád jsem zastáncem toho, že domácí prostředí není někdy výhoda a v takovýchto vypjatých utkáních se to ukázalo. Teď budeme pod tlakem my a taky to nemusíme ustát. Může to být 2:2 a třeba se vrátíme se zpátky do Kopřivnice. Udělali jsme jeden maličký postupný krok, ale musíme jich udělat ještě několik," uvědomuje si zkušený stratég, jenž ve druhém utkání ocenil kopřivnickou agresivitu, dravost a nasazení.

„Byla vidět jejich enormní snaha. Musíme najít protizbraň, jak eliminovat různé herní činnosti Kopřivnice. Odjíždíme relativně spokojeni, protože jsme dosáhali toho, co jsme chtěli, ale znovu říkám, že to je hodně otevřené a určitě to teď nemáme, tím, že hrajeme dvakrát doma, ve svých rukou," konstatoval Hudeček.

Hráči takové zápasy potřebují

Na straně Litovle zatím nezasáhl do bojů zkušený bývalý vynikající reprezentant David Juříček, jenž byl ale psychickou podporu na lavičce. Pro mladé hráče obou celků jsou tyto vypjaté zápasy velikou zkouškou.

Kopřivnice vedla devět minut před koncem o sedm branek, ale Litovel dokázala tři minuty před koncem stáhnout skóre na rozdíl tří tref.

„To je právě ono. Kluci nikdy takové boje nezažili. Mají dostatečně velký náskok, ale začnou divočit. V tu dobu nám pomohla i přítomnost zkušeného Prepsla. Kluci ale zase udělali kus cesty ve své kariéře, protože každý takovýto zápas je pro ně obrovské plus," řekl Vávra, jenž v neděli vůbec poprvé ve své trenérské kariéře dokázal porazit svého kolegu a kamaráda Jaroslava Hudečka. Ten má na celou věc stejný názor.

„Takovýchto utkání, kdyby mladí kluci hráli desítky, tak vyrostou. Jedině toto je zocelí a dá jim ty obrovské zkušenosti, které jim zatím chybí. Proto jsem zastáncem play-off a play-out. Žádný jiný zápas totiž toto nepřinese. To mi může vykládat, kdo chce, co chce," zdůraznil šéf litovelské lavičky.

Play-out házenkářské extraligy

Tatran Litovel - KH Kopřivnice 1:1 na zápasy (26:24, 29:33)

Nejlepší střelci: Nedoma 16, Konšel 11, Zbránek 9, Schmalz 8 – Jiří Gřes 13, Jan Gřes 13, Hardt 9, Bukovský 7.

Další termíny: zítra a v neděli od 17 hodin v Litovli. Případný pátý rozhodující zápas série by se hrál v neděli 1. května v 17 hodin v Kopřivnici.

HC Zlín – Handball KP Brno 0:2 na zápasy (18:26, 19:26)