Čtvrtým letošním závodem na kopřivnickém oválu, který je se svou délkou, 480 metrů uvnitř a 550 metrů u mantinelu, u nás druhým největším, tak tentokráte bude boj o titul mistra ČR na dlouhé ploché dráze.

„Naší jedinou čistokrevnou dlouhou dráhou jsou Mariánské Lázně, které mají kilometrový pískový ovál. Jenže jsou ve finanční krizi a závod mistrovství republiky odřekly. Domluvili jsme se s federací, že ho uspořádáme u nás, přece jen náš ovál patří už mezi dlouhé dráhy,“ vysvětloval předseda kopřivnického plochodrážního klubu Martin Hyvnar.

Jediným problémem kopřivnického oválu je jeho šířka. „Do mezinárodní normy nám schází metr a půl, takže místo v šesti se bude muset jezdit ve čtyřech. I tak to bude ale palba,“ láká diváky do ochozů Hyvnar. Dlouhodrážky mají i dvojku a po zpřevodování dokáží jet i 180 km/h, ale taková rychlost se neočekává. „Spíše něco kolem stotřicítky. Chybí delší rovinky. I tak budou někteří specialisté naříkat, že to je pořád zatáčka a hodně za roh,“ uvedl dále předseda AMK Plochá dráha Kopřivnice.

DOČKÁ SE FRANC NAPOTŘETÍ TRIUMFU?

Diváci se mohou znovu těšit na zajímavou startovní listinu, ve které nebude chybět zkušený jezdec Josef Franc. Osmatřicetiletý matador už letos v Kopřivnici dvakrát startoval, ale vždy našel jednoho přemožitele. Pou dvou druhých místech tak nyní bude znovu útočit na zlato. Dalšími českými závodníky budou například konstruktér divišovské Jawy Martin Málek a pardubický Hynek Štichauer. Oba zmínění s Francem vloni získali na MS na dlouhé dráze bronz a letos skončili čtvrtí.

Ze zahraničních jezdců je pak třeba zmínit Nizozemce Hummela a Rozenberga či Němce Pfeffra. „Startovku dává dohromady Karel Kadlec, který jezdil přes tři desítky let a s každým se zná. I to je záruka kvality,“ řekl závěrem Martin Hyvnar. Nedělní start je naplánovaný na 13 hodin a vstupné činí 100 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.