I v letošním roce potvrdili, že patří ke krajské mládežnické špičce. Mladí atleti z kopřivnického Atletického klubu Emila Zátopka, jehož předsedou je Jiří Harašta, se totiž připomněli řadou skvělých výkonů. Za výtečnými výsledky kopřivnických mladých atletů do 18 let, kterých má klub kolem tří stovek, lze vidět i obrovské množství práce, jak vedení klubu, tak především všech trenérů, kteří se dětem intenzivně věnují.

V klubu, který nese název po čtyřnásobném olympijském vítězi, s dětmi systematicky pracují už od nejmenšího věku až po juniory. „Snažíme se jít cestou všeobecné přípravy až do patnácti let, kdy se teprve děti začínají specializovat na jednotlivé disciplíny,“ informovala vedoucí trenérka mládeže a místopředsedkyně Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice Jana Feilhauerová.

K letošním velkým úspěchům patřilo představení mladších žákyň, které se probojovaly do finále oblastního přeboru družstev Moravskoslezského kraje, kde skončily na cenném 3. místě. V kategorii přípravek pak kopřivnické naděje v kraji dominují, což je směrem do budoucna velká přednost.

HK Ďáblové Nový Jičín – HC Tatra Kopřivnice 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Vyhrocené derby plné bitek opět pro Ďábly

V Atletické lize minipřípravek (8–9 let), která zahrnovala celkem sedm závodů, si Kopřivnice připsala jasné vítězství mezi děvčaty a druhé místo mezi chlapci. V Beskydském poháru přípravek (10–11 let), která zahrnovala rovněž sedm závodů si kopřivnický klub připsal prvenství dokonce v obou kategoriích, když navíc ovládl všech sedm kol. Obou soutěží se zúčastnily všechny největší krajské kluby kromě Opavy.

V Kopřivnici však vedle kolektivních úspěchů sbírají i individuální ocenění. Junior Tomáš Bortel vybojoval bronz na MČR ve vrhu koulí a zároveň se stal v této sezoně i juniorským mistrem Moravy a Slezska. Dále ční výkony Hany Soukalové, jež ovládla mistrovství Moravy a Slezska mladších žákyň v běhu na 60 metrů překážek. Spolu s Hynkem Bartoněm, který je výborný v hodu kriketovým míčkem, se pak zúčastnila i letní olympiády dětí a mládeže v Brně, kde v týmu Moravskoslezského kraje získala zlato ve štafetě.

Zmíněné trio představuje momentálně špičku kopřivnického atletického ledovce, ale v klubu věří, že je díky široké mládežnické základně čekají ještě další úspěchy. „Třeba Hanče je třináct let a je sice mistryní Moravy a Slezska na překážkách, ale zároveň je skvělá i v hladkém sprintu a umí slušně skákat do dálky i do výšky. Taky je výborná ve vrhu koulí a umí solidně házet oštěpem,“ uvedla příklad všestrannosti svých svěřenců Jana Feilhauerová.

O víkendu se uskutečnil výlov největšího rybníka v Moravskoslezském kraji Bezruč. Událost je každoročně vyhledávanou podívanou.
Bezruč vydal metráky ryb, rybáři ale spokojeni nejsou

MUSÍ VYUŽÍVAT ŠKOLNÍ HŘIŠTĚ

O šířce kopřivnické základny svědčí i fakt, že předsednictvo Českého atletického svazu odhlasovalo v říjnu zařazení Atletického klubu Emila Zátopka mezi Sportovní střediska Českého atletického svazu, kterých je v ČR 72. „Spojené jsou s tím jak výhody, v podobě podpory činnosti středisek, tak samozřejmě povinností v podobě účasti v soutěžích a členské základny, která je vzhledem k velikosti Kopřivnice opravdu slušná,“ zdůraznila Feilhauerová. 

Kopřivnický atletický klub se na šestibodové stupnici Českého atletického svazu, která rozděluje velikosti klubů podle členské základny, řadí na stupeň číslo 5, kde jsou kluby s členskou základnou 250 – 500 členů. Výše už jsou pouze velkokluby s členskou základnou nad 500 členů.

Zámek v Nové Horce dostal novou fasádu a výrazně tak prokoukl.
Opravy zámku pokračují. Na řadě jsou interiéry

V Kopřivnici však musí řešit i nepříjemné starosti v podobě absence stadionu, na kterém by byla 400 metrů dlouhá dráha s umělým povrchem a sektory. Klub tak musí využívat školní hřiště kopřivnických škol, která jsou sice zrenovovaná, ale nemají odpovídající rozměry, protože nejdelší dráha má jen 190 metrů. 

„Úplně pak chybí sektory pro hody a skok vysoký, jsou tam nevyhovující sektory pro skok daleký a také bojujeme o prostor s veřejností, která má na hřiště přístup stejně jako my. Na první pohled jednoznačná situace, kdy si můžeme dělat atletiku na pláccích u škol, je totiž v reálu značně komplikovaná a logisticky náročná. Atletika je základem pro všechny sporty a jen v lepších podmínkách nám vyrostou nejen šikovní atleti, ale i další sportovci. Absence stadionu nás opravdu velice trápí,“ poukázala na dlouhodobý problém místopředsedkyně Atletického klubu Emila Zátopka Jana Feilhauerová.

NEMOHOU POŘÁDAT ZÁVODY

Zajímavostí je rovněž fakt, že v České republice jsou podle informací ze svazu pouze čtyři okresy, kde není stadion s 400 metrů dlouhou umělou atletickou dráhou a sektory a právě ten Novojičínský je i přes velice slušnou členskou základnu a atletickou tradici jedním z nich.

Jak je známo, tak letní stadion v Kopřivnici je bohužel v havarijním stavu. Město má sice v akčním plánu jeho rekonstrukci, ale zatím se k ní neschyluje. Jedním z důvodů je to, že zatím stále není dořešena podoba stadionu. To znamená, zdali by na něm po rekonstrukci zůstalo zázemí pro všechny tři sporty (fotbal, atletika, plochá dráha) či jen pro dva z nich.

Atletický klub ze Zátopkova rodiště rovněž trápí nemožnost pořádání závodů. Výjimku tvoří jen silniční běhy, krosy a závody na dráze pro nejmenší děti do 8 let. „Mrzí nás to i kvůli rodičům, kteří své děti nevidí závodit na opravdových závodech. Navíc přicházíme o dotace ze svazu spojené s pořádáním soutěží,“ připomněla kopřivnická trenérka na další nepříjemný fakt.

V pondělí startuje nový seriál Deníku. Představíme sportovní týmy z regionu

Tristní je i pořádání závodů na dráze, které jsou určeny pro děti ze škol. Ne však z pořadatelské strany, kterou zajišťuje Asociace školních sportovních klubů, nýbrž co se týče podmínek. „Okrsková a okresní kola totiž někdy probíhají v těžko uvěřitelných podmínkách,“ dodala závěrem Jana Feilhauerová.

  Zdroj: Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice

CELKOVÉ BODOVÉ HODNOCENÍ PŘÍPRAVEK:

Atletická liga minipřípravek dívky (r. 2008/09): 1. AKEZ Kopřivnice A 69 b., 2. TJ Slezan Frýdek-Místek 64 b., 3. Atletika Poruba 53 b., 4. SSK Vítkovice 45 b., 5. TJ TŽ Třinec 40 b., 6, TJ Jäkl Karviná 25 b., 7. AKEZ Kopřivnice B 12 b., 8. TJ Valašské Meziříčí 6 b., 9. ŠSK Příbor 2 b., 10. AO Slavia Havířov 0 b.
Atletická liga minipřípravek hoši (r. 2008/09): 1. TJ Slezan Frýdek-Místek 61 b., 2. AKEZ Kopřivnice A 49 b., 3. SSK Vítkovice 48 b., 4. Atletika Poruba 43 b., 5. TJ TŽ Třinec 31 b., 6. TJ Jäkl Karviná 14 b., 7. TJ Valašské Meziříčí 11 b., 8. AKEZ Kopřivnice B 7 b., 9. AO Slavia Havířov 0 b.
Beskydský pohár přípravek dívky (r. 2006/07): 1. AKEZ Kopřivnice A 70 b., 2. TJ Slezan Frýdek-Místek 63 b., 3. TJ Valašské Meziříčí 42 b., 4. TJ TŽ Třinec 41 b., 5. Atletika Poruba 37 b., 6. TJ Jäkl Karviná 35 b., 7. SSK Vítkovice 34 b., 8. AKEZ Kopřivnice B 12 b., 9. ŠSK Příbor 9 b., 10. AO Slavia Havířov 6 b.
Beskydský pohár přípravek hoši (r. 2006/07): 1. AKEZ Kopřivnice A 63 b., 2. TJ Valašské Meziříčí 49 b., 3. Atletika Poruba 42 b., 4. TJ TŽ Třinec 38 b., 5. TJ Slezan Frýdek-Místek 35 b., 6. SSK Vítkovice 34 b., 7. TJ Jäkl Karviná 13 b., 8. AKEZ Kopřivnice B 6 b., 9. AO Slávia Havířov 0 b.

 

Základní škola Tyršova sídlí v historické budově ve stejnojmenné ulici.
Tyršovka prokoukla. I po 130 letech vypadá jako nová