Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopřivnická laťka je ve městě tradicí

Kopřivnice – Skok do výšky nebo chcete-li skok přes laťku je v Kopřivnici tradičním a oblíbeným sportem. Svědčí o tom, pořadí již dvacátý ročník, Kopřivnické laťky, který letos přilákal na padesát mladých sportovců. Jubilejní ročník mladé sportovce lákal nejen na přítomnost českého reprezentanta Jaroslava Báby, ale také na zcela nové prostory, do kterých se závod v letošním roce přestěhoval.

29.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ZŠ Všechovice

„Místo konání je letos nové. Změnili jsme ho kvůli tomu, že na základní škole Emila Zátopka jsou lepší podmínky,“ osvětlil důvod zásadní změny tělocvikář a hlavní rozhodčí závodu Otakar Michálek. Minulé ročníky se totiž konaly buďto na základní škole Milady Horákové nebo dokonce v kopřivnickém kulturním domě. „V kulturáku to ale nebylo úplně ideální, protože tam nebyl protiskluzový parket a tím pádem i výkony soutěžících byly horší,“ uvedl Michálek a dodal: „Lepší je pak i bezpečnost závodníků, která by měla být vždy na prvním místě.“

Skákání do výšky má v Kopřivnici dlouholetou tradici a závody, kterých se účastní jak děti, tak dospělí, se zde konají už nějaký ten pátek. Někteří pamětníci si ještě jistě vzpomenou na Pionýrskou laťku, která oblíbenou tradici ve městě zahájila. „Pionýrská laťka vznikla někdy před dvaceti lety a je zajímavé, že ještě dnes jsou tady mezi námi někteří z rozhodčích, kteří tenkrát začínali,“ uvedl Michálek a vzápětí dodal: „Což svědčí o tom, že u tohohle krásného sportu zůstali.“ Důvody, proč se zrovna tenhle druh sportu stal v Kopřivnici pověstným, Michálek pak vysvětlil jednoduše: „Určitě to bylo dáno i tím, že jsme na to měli vybavení. Například duchny, podobné těm, které tady můžete vidět dneska.“ Protože ale podmínky pro sportování jsou dnes přeci jen trošku jiné, spousta vybavení se musí rok od roku obměňovat. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. „Závodníci mají k dispozici jak nové laťky, tak také nové doskočiště,“ potvrdil Michálek a se smíchem dodal, že si myslí, že letos soutěžící také více potrénovali.

Přes veškerá lákadla a nové prostory ale pořadatelé nakonec zjistili, že soutěžících je pět desítek a že se jedná výhradně o žáky kopřivnických základních škol. „Počet účastníků se stále snižuje a to je pro nás víceméně nezvyk,“ potvrdil Michálek a pokračoval: „I když byla přislíbena účast jičínských skokanů, dětí z Fulneku a ze Štramberka, a přestože jsme pozvali všechny školy v okrese, tak nakonec nedorazil nikdo.“ Proč tomu tak bylo, ale kopřivnický tělocvikář vysvětlit nedokázal. „Na každé škole jsou podmínky pro skok vysoký, všichni přece musíme plnit osnovy a tak nevěřím tomu, že by se neskákalo na školách. Zřejmě to tedy naráží na nezájem tělocvikářů,“ uvedl na závěr Michálek.

Ani nejspíš nejmenší účast v historii Kopřivnické laťky ale neodradila přijet českého reprezentanta Jaroslava Bábu, a jeho dva kolegy, Davida Šuteru a Tomáše Krásu. „Jezdím sem, protože tady mám hodně známých,“ řekl hned v úvodu Jaroslav Bába a zavzpomínal, že jej sem kdysi dovedl bývalý tréninkový kolega, protože spolu trénovali. „Je to taková exhibice. Protože už je po sezoně a netrénuje se, zbývá i čas na podobné akce.“ Jaroslav Bába drží na Kopřivnické laťce rekord, který nejspíš hned tak překonán nebude. „Před dvěma lety jsem tady skočil dvě stě dvacet centimetrů, ale teď jsem v takovém stavu, že netrénuji, a proto žádný velký výkon nečekám,“ uvedl Bába. Kromě své formy potom vzpomněl i jiný povrch, než na který je při závodění zvyklý: „My skáčeme v tretrách, na povrchu, kde se v nich dá skákat a tady, na takovémto povrchu se může stát, že když se člověk odrazí, může mu to trošičku ujet.“ Jeho slova pak potvrdil i další účastník David Šutera, který se na laťce objevil vůbec poprvé: „Málokdy jezdím po takovýchto exhibicích, ale teď už je konec sezony, tak je to volnější a navíc mě přesvědčil Tomáš Krása. Letos skáču dvě stě sedmnáct centimetrů, ale těžko říct, kolik to bude tady. Každopádně to bude zajímavé. Podlaha vypadá, že to bude trochu klouzat.“ Přestože se obavy obou sportovců nakonec přeci jen potvrdily, jejich výkony i tak vzbudily na tvářích mladých amatérských skokanů údiv. Jaroslav Bába totiž skočil dvě stě deset centimetrů a jeho kolega David Šutera centimetrů dvě stě pět.

Autor: Jana Hromočuková

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení