Téměř dvacet let! Tak dlouho čekal kopřivnický plochodrážní klub na to, než vyšle na vlastním ovále své zástupce na vrcholné domácí akci. Už v sobotu 11. srpna se totiž v Kopřivnici jede další závod Přeboru České republiky jednotlivců a na start se kromě dvaceti jezdců z celé České republiky postaví i dva kopřivničtí odchovanci Jan Macek a Roman Marek.

Oba začali s plochou dráhou v loňském roce, kdy kopřivnická plochá dráha znovu oživila svou činnost. Svěřenci v Kopřivnici oblíbeného odchovance klubu a někdejšího republikového šampióna Adriana Rymla už za sebou mají ostré závody ve slovenské Žarnovici, kde vybojovali v barvách Kopřivnice šesté místo v mistrovství ČR juniorských dvojic a o víkendu se představili v Divišově, kde se konalo mistrovství ČR juniorů do 19 a 21 let. Jan Macek bral nakonec solidní 11. pozici a Roman Marek se pak do hlavního závodu kvalifikoval až jako druhý náhradník a skončil na 16. příčce.

V současné době má Přebor České republiky za sebou už pět závodů a ten poslední se odjel před nedávnem v Plzni, kde jednoznačně kraloval domácí jezdec Zdeněk Simota. Ten vede i celkovou klasifikaci. Na druhém místě je Zdeněk Holub a bronz si drží Ondřej Smetana.

V Přeboru České republiky nejde však pouze o body do konečného pořadí. Přebor je zároveň jakýmsi semifinále pro finálové závody Mistrovství České republiky jednotlivců. Třetí podnik o českého mistra se jede v Plzni a účast má jistou jen první osmička průběžného pořadí republikového šampionátu. Zbytek šampionátu doplní osmička v průběžném pořadí Přeboru. Proto závod slibuje opět velké boje o body a to bude okořeněno dvěma kopřivnickými jezdci.

Součásti závodu bude další závod Mistrovství České republiky Flat Track, který se v Kopřivnici uskutečnil už vloni. Závod Flat Track neboli americké ploché dráhy se jede mnohdy i ve dvanácti jezdcích na startu. Jezdci sedlají terénní stroje a o pořadí bojují až ve dvanácti kolech. Flat Track se jezdí ve třech kategoriích FT1, FT Classics a FT Veteran.

V FT1, kde startují nejmodernější stroje je jasným favoritem Pavol Pučko, který Českou republiku reprezentuje i v Mistrovství světa této kategorie. Na startu se však v předchozích závodech představili i Ital Emanuele Marzotto, Rakušan Hanson Schruf či další skvěle jedoucí Čech Aleš Exler.

Druhou kategorií je FT Classics, a tou poslední je kategorie FT Vetaran, kde se představí navíc další člen kopřivnického klubu a otec současného kopřivnického juniora Romana Marka Karel Marek, který se závoděním na Flat Tracku začal letos.

Vzhled k faktu, že se jedná o dva závody a jezdci se postaví na start celkem téměř k čtyřiceti jízdám, startuje závod už ve 12.15 hodin kvalifikačními jízdami Flat Tracku. Hlavní závod Přeboru na ploché dráze bude slavnostně zahájen v 15 hodin. V průběhu Přeboru budou vloženy finálové jízdy Flat Tracku a poté už budou bojovat o body pouze plochodrážníci.