Cestu k němu vedla přes lichotivou remízu s favorizovaným Jičínem, bezpečné vítězství nad velkým rivalem z Karviné a porážku s Plzní, která i přes svou hořkost nakonec neměla na pořadí vliv. Mistrem České republiky se zaslouženě stal Jičín, který po remíze s Kopřivnicí další dva zápasy vyhrál a splnil roli největšího adepta na titul.

Kopřivnice tak vybojovala medaili na MČR mladšího dorostu po dlouhých deseti letech. Tehdy byla bronzová. Před šampionátem si trenér Michal Mayer přál jakýkoliv cenný kov, i proto je navýsost spokojený. „Mrzí mě porážka od Plzně, a to i přesto, že vítězství by na našem pořadí nic nezměnilo. Celkově jsem ale, samozřejmě, za druhé místo rád,“ přiznal kouč. A jeho svěřenci? „Kdyby nám před čtrnácti dny někdo řekl, že budeme stříbrní, tak bychom to brali všemi deseti. Počítali jsme spíš s bronzem. Být druzí v republice je úžasné. Jsem rád, že jsme divákům ukázali, že umíme. Mrzí jen to, že jsme se jim poslední den neodměnili za povzbuzování výhrou,“ podělil se o své dojmy z turnaje Petr Kahánek, jenž z postu levého křídla nastřílel celkem sedmnáct branek. Při prosbě o interview sklidil od spoluhráčů bouřlivé ovace, stejně jako při příchodu zpět do proudu oslav. I když ty bezprostřední po turnaji nepostrádaly správné ingredience, včetně dortu od jedné z maminek, oficiální oslavy přijdou teprve za pár dní.

Také radost Jičína po předání zlatých medailí nebrala na palubovce konce. Co prozradil trenér mužstva, Jaroslav Šolc, během mohutného focení s trofejemi? „Před turnajem byli všichni zdraví, a tím pádem jsme sem mohli jet s cílem vyhrát. Jsem rád, že jsme i v našich podmínkách dokázali, že to umíme dělat,“ uvedl Šolc a zároveň přiznal, že česká skupina 1. ligy je snazší a tím pádem by uvítal více tak těžkých zápasů, jako byl ten s Kopřivnicí. Jičínský mladší dorost údajně zlato nikdy nezískal. Loni byl stříbrný, když doma na skóre podlehl Karviné. Letos si to vynahradil. Má totiž double, tedy jak titul v mladším, tak starším dorostu. K tomu její spojka, Tomáš Babák, získal odměnu jak za nejlepšího střelce turnaje (38 branek), tak za nejužitečnějšího hráče. „Bez něj bychom nemohli hrát. Stojí to na něm a rozhodně je to hráč s velkou budoucností. Výborný byli ale i Matěj Svoboda a brankář David Machalický,“ dodal Šolc.

Výsledky Mistrovství ČR mladšího dorostu (Kopřivnice, 29. – 30. 5.): HCB OKD Karviná – TJ Loko Plzeň 30:22 (16:11); KH Kopřivnice – HBC Jičín 27:27 (10:12); TJ Loko Plzeň – HBC Jičín 16:26 (10:11); HCB OKD Karviná – KH Kopřivnice 33:37 (17:21); KH Kopřivnice – TJ Loko Plzeň 28:32 (11:14); HBC Jičín – HCB Karviná 28:23 (16:11).

Pořadí: 1. HBC Jičín 5 b. (81:66), 2. KH Kopřivnice 3 b. (92:92), 3. HBC OKD Karviná 2 b. (86:87), 4. TJ Loko Plzeň 2 b. (70:84).

Sestava a branky Kopřivnice: Žingor, Janíček, Chalupa, Lipový – Reček 26, Krčmář 1, Kroča 17, Mička 3, Podhráský 1, Pola 1, Karban, Kahánek 17, Gřes 16, Dostalík, Tížek 4, Žižkovský 6, Fila, Dobrovodský, Šustala, Krpelík, Bača. Trenér: Michal Mayer. Asistent: Daniel Prepsl. Ved. družstva: Pavel Žižkovský. Nejlepší střelec M ČR: T. Babák (Jičín) 38 branek. Nejužitečnější hráč: T. Babák (Jičín). (jfk)