Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopřivnický klub nese jméno slavného rodáka

Kopřivnice - Atletický klub Emila Zátopka má za sebou bohatou historii a díky současným členům a výchově mladých sportovců také slibnou budoucnost.

17.6.2013
SDÍLEJ:

Jiří HaraštaFoto: Archiv klubu

Ve svém názvu se může pyšnit jménem jednoho z neslavnějších sportovců české historie a zároveň olympionikem 20. století. Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice má za sebou bohatou historii, která v Kopřivnici započala na konci čtyřicátých let minulého století, kdy v roce 1949 vznikl v rámci Sokola Tatra Kopřivnice atletický oddíl. „Ke vzestupu atletiky začalo docházet od roku 1955, po dokončení stadionu Emila Zátopka. V letech 1956 1959 se v Kopřivnici konala Velká cena ČSR v běhu na 10 km, s návštěvou až čtyři tisíce diváků," vracel se k začátkům kopřivnické atletiky nynější předseda atletického klubu, Jiří Harašta.

Výrazný úspěch zaznamenal kopřivnický oddíl hlavně v kategorii dorostenců, kteří v roce 1968 postoupili z oblastního přeboru do Moravské lehkoatletické ligy. „Později se atletickým talentům věnoval Rostislav Kocián, pod jehož vedením se podařilo vychovat Lenku Masnou," připomněl předseda AK Emila Zátopka reprezentantku ČR na trati 800 metrů, která svou úspěšnou kariéru odstartovala právě v Kopřivnici.

V roce 1994 byl založen Maraton klub Kopřivnice, který sdružoval běžce nejen z Kopřivnice, ale i z celého regionu. Důležitým datem byl pro klub 1. leden roku 2013, kdy došlo ke sloučení Maraton klubu Kopřivnice a AK Emila Zátopka Kopřivnice.

Nedávný 33. ročník Štramberské desítky ovládl Václav Bitala.

K nejúspěšnějším členům klubu patří také Irena Šádková. Všestranná běžkyně se prosadila v bězích do vrchu, na dráze i na silnici a na mistrovstvích republiky v bězích do vrchu získala deset medailí. „Z toho čtyřikrát nejcennější kov. Na mistrovstvích Evropy i světa do vrchu byla vždy nejhůř dvaadvacátá, v soutěžích družstev byla na obou mistrovstvích několikrát na medailových pozicích," doplnil Jiří Harašta na adresu bývalé běžkyně, jejíž dcera Veronika se také věnuje atletice, a to skoku do dálky.

Mezi nejvýraznější osobnosti kopřivnického klubu patří Saša Neuwirth, který začal běhat v roce 1985 v atletickém oddíle Tatra Kopřivnice. Zaměřoval se převážně na krosy a silniční běhy. „Metodicky mu pomáhal Oldřich Jurák z Vítkovic. I když Saša začal sportovat v pokročilejším věku, jeho píle a zarputilost se promítla ve výrazných úspěších," připomněl kopřivnický předseda titul mistra republiky v maratonu z roku 1989. „Tento úspěch zopakoval i v roce 1990 a 1992. Z jeho výkonů doposud vyniká jeho maratonský výkon 2:18:51 hod. nebo čas na 10 km 30:14 minuty," ocenil jeho výkony Jiří Harašta.

K nejúspěšnějším běžcům klubu v současnosti patří Václav Bitala, jenž zvítězil na řadě běžeckých závodů v rámci Moravskoslezského kraje a souběžně se věnuje i letnímu biatlonu. V roce 2011 dokonce reprezentoval ČR v letním biatlonu, když na mistrovství Evropy v italském Martellu skončil osmý v kategorii jednotlivců. Závodil i v soutěži družstev, kde v týmu ČR získal 3. místo.

Úspěchy letošní roku

Momentálně tvoří členskou základnu asi čtyřicet dospělých členů. „Polovina z nich aktivně běhá. Nejobsazenějšími kategoriemi jsou běžci nad 30 let, ale úspěšní jsou i naši veteráni v kategorii nad 60 let," upřesnil bývalý atlet, nyní předseda atletického klubu v Kopřivnici, jenž krátce zhodnotil prozatímní průběh letošní sezony. „Výrazně se prosadil především Vašek Bitala, který se po loňské pauze vrátil na běžecké tratě. Zvítězil na Štramberské desítce, kdy nenašel přemožitele ve 136členném běžeckém poli. Výbornými výkony mu sekunduje Jakub Ambros a Radek Macíček," uvedl Jiří Harašta.

V kategorii žen je nejúspěšnější běžkyní Darina Krausová, jež zvítězila o víkendu na desetikilometrové trati v polském Myszkówě. „Další běžkyní je Kristina Čablová, která zvládá náročnou tréninkovou zátěž i přes pracovní vytížení. Nedávno byla na Štramberské desítce druhá," konstatoval atletický předseda. V kategorii veteránů stojí často na stupních vítězů Josef Kvita, Jiří Bednařík nebo Pavol Fogaš.

ZAČNĚTE S ATLETIKOU !!!

Všichni začínající zájemci o atletiku z Kopřivnice a okolí mohou kontaktovat předsedu AK Emila Zátopka Kopřivnice Jiřího Haraštu na emailu jiri.harasta@ktknet.cz.

Více informací naleznete také na www.atletikakoprivnice.cz.

AK EMILA ZÁTOPKA KOPŘIVNICE

Atletický klubAtletický klub Kopřivnice

Vznik klubu: 12. září 2012 přejmenováním Lašského běžeckého klubu.

Dřívější názvy: V roce 1994 byl založen Maraton klub Kopřivnice, 1. ledna 2013 došlo ke sloučení dvou místních klubů, Maraton klubu Kopřivnice a AK Emila Zátopka Kopřivnice (bývalého Lašského běžeckého klubu) v jeden subjekt.

Předseda klubu: Jiří Harašta

Výbor klubu: Irena Šádková (místopředsedkyně), Robert Šádek, Jana Feilhauerová, Blažena Haraštová.


Běh rodným krajem Emila Zátopka

Kopřivnice - Kopřivnický atletický oddíl je rovněž organizátorem řady běžeckých závodů.

Již dvacátým rokem organizuje Lašskou běžeckou ligu, mezi nejznámější závody se řadí také Běh do vrchu, Mořkovský zajíc, Štramberská desítka nebo Běh oborou. „Vyzvednout musím letošní ročník Štramberské desítky, které se zúčastnilo celkem 296 závodníků, z toho 160 dětí a 136 dospělých. Po stránce organizační je nejvýznamnější spoluúčast při pořádání Běhu rodným krajem Emila Zátopka," řekl na adresu populárního závodu, který se letos poběží 21. září a je zařazen do Českého běžeckého poháru, Jiří Harašta, jenž pokračoval. „Myšlenka zorganizovat běžecký závod se zrodila mezi městy Kopřivnice a Rožnov pod Radhoštěm, konkrétní kontury tohoto projektu vznikly před dvanácti lety. Nosnou myšlenkou bylo symbolické propojení měst Kopřivnice, rodiště čtyřnásobného olympijského vítěze, s místem jeho posledního odpočinku, Rožnovem pod Radhoštěm. Již na nultém ročníku byla hojná účast, 140 běžců, a tento fakt motivoval pořadatele pokračovat v pořádání tohoto závodu. Loňského jubilejního ročníku se zúčastnilo rekordních 225 běžců," dodal závěrem předseda AK Emila Zátopka Kopřivnice Jiří Harašta. 


Autor: Dalibor Tobola

17.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení