Ze sedmičlenné závišické výpravy se jako první představili v mužích Josef Babiář, Jan Musil a Adam Kahánek, jenž obhajoval post krajské jedničky, kterou si s přehledem drží již několik let. Právě jeho váha do 73 kg byla již tradičně nejobsazenější a bojovalo se v ní ve dvou skupinách po čtyřech.

V první skupině se nevyhnuli oddílovému souboji Musil s Kahánkem, jenž nakonec utkání vyhrál. Obhájce titulu pak nezaváhal ani s talentovaným Siebrem z Opavy a v duelu o první místo ve skupině se pak postavil bývalému reprezentačnímu parťákovi, kterým byl Kičmer z karvinského Baníku. Závišickému borci se zdařil útok technikou de aši harai, díky kterému šel do semifinále z prvního místa.

Ve vedlejší skupině pak bojoval Josef Babiář, jemuž se nepovedl duel s domácím Kohnem, a šance na postup pak vedla přes Suchánka z Baníku Karviná. Dramatický boj vyznavačů silového juda pro sebe nakonec uzmul reprezentant Závišic, jenž tak v semifinále vyzval vítěze druhé skupiny a oddílového kolegu Adama Kahánka.

Ve vzájemném měření sil nakonec slavil postup do finále Kahánek, který pak ve finále smetl také Kohna, když hned v úvodu dobře načasoval chvat sode curi comi goši a hodil domácího judistu na tatami na čistá záda. Adam Kahánek se tak mohl zcela zaslouženě radovat z titulu krajského šampióna. Výborný bronz pak přidal Josef Babiář a Jan Musil obsadil konečnou sedmou příčku.

Pro titul si došel i Hyvnar

Na ostravských tatami se dále představil závišický junior David Hyvnar, jenž bojoval v mužské kategorii nad 100 kg proti Novákovi z domácího Baníku. „Tito borci se utkali dvoukolově. V prvním zápase si Hyvnar pohlídal Novákův nepříjemný levý úchop a po zátočce soto maki komi si připsal vítězství na ippon.

Ve druhém kole by opakované vítězství znamenalo celkové první místo, a to se skutečně závišickému juniorovi povedlo. Jako junior tak získal pro letošní rok titul mezi muži v super těžké váze, které se říká pluska," připomněl další výrazný úspěch závišický trenér Libor Kahánek. Posledním členem Závišic mezi muži byl Radek Honč, který se pral ve váze do 81 kg, systémem každý s každým, proti Jamshidovi z Havířova a Stanišskému z Karviné. Po úvodní porážce pak přišla cenná výhra po zdařilém obratu a stříbro pro Závišice bylo na světě.

Mezi dorostenci ve váze do 55 kg se pak proti sobě postavili závišičtí Filip Hanzelka a o dva roky starší Radek Rýpar, které doplnil jejich tréninkový sparing partner Daniel Šimek z JUDO klubu Beskydy. Talentovaný Rýpar nakonec potvrdil papírové předpoklady a po dvou vítězstvích si došel pro obhajobu titulu.

Druhý skončil Daniel Šimek a třetí mezi dorostenci skončil starší žák Filip Hanzelka. Radek Rýpar si však stanovil ještě jeden nelehký úkol, když se ukázal také mezi juniory ve váze do 66 kg, kde se utkal s Schindlerem z opavského Slezanu. Když se zdálo, že první utkání pro sebe ukořistí judista z Opavy nadechl se Rýpar v posledních sekundách k poslednímu útoku.

„Dokonale zvládnutý chvat uči mata byl jednoznačně ohodnocen rozhodčími jako ippon a Radek se mohl soustředit na druhý, možná rozhodující duel. V tomto už nechal nervozitu a opatrnost v šatně a na opavského juniora si vyšlápl již od začátku," ocenil Rýparův juniorský triumf Kahánek.

Premiéra po patnácti letech? Zlato!
Velkolepá závišická jízda krajskými přebory pak neskončila ani v družstvech, kde Závišice složily mužský tým z vlastních odchovanců, což se v patnáctileté historii oddílu ještě nepodařilo. Závišický celek soupeřil z Baníkem Karviná a domácím Baníkem Ostrava. „Tyto kluby, zvláště pak Ostrava, disponují několikanásobně větší členskou základnou a následná konfrontace byla hodně těžká," předeslal trenér závišického juda Libor Kahánek. Závišičtí judisté ale prokázali obrovské nasazení, morálku a kolektivního ducha. Kromě výborným soupeřům pak čelili také divácké přesile v hledišti. Závišice ale dokázaly oba zápasy po velkých bojích vždy těsně vyhrát a k velkému překvapení si tak z moravskoslezské metropole odvezli, kromě čtyři individuálních titulů, také cenné a historické zlato v soutěži družstev.