Jaké bylo horské soustředění, když venku padají historické teplotní rekordy?
Úplně jiné, než jaké bývalo jindy. Pamatuji, že jsme jindy v dubnu na horách i lyžovali, letos nikde nebyla ani vločka, a tak jsme jezdili na kole a hodně běhali.

To by se mohlo při Těšínské osmičce hodit, kolik jste toho naběhal?
Kilometry jsme moc nepočítali, nešlo o objemy, ale o sílu. Bylo to hodně perné, kdo zná Harrachov, tak jsme opakovaně vybíhali schody nahoru k mamutímu můstku. To nebyl úplně příjemný zážitek, když jsme nahoře padali úplně vysílení na zem. Ale říkal jsem si, že se mi to v náročné sezóně bude hodit.

Co bude jejím vrcholem?
Závody v Třinci (smích). Samozřejmě olympijské hry v Paříži. Je přede mnou šance bojovat o třetí zlatou olympijskou medaili, chci odjíždět do Francie s tím, že jsem v přípravě udělal maximum a maximum chci nechat i v olympijském turnaji.

Půjde to skloubit s červnovým osmikilometrovým závodem, který bude uprostřed přípravy?
Na Těšínskou osmičku určitě dorazím, jak jsem vloni slíbil. Zatím ale nevím, zda se i tentokrát vydám na osmikilometrovou trať. Záleží na tom, jak se bude vyvíjet příprava a jak budu či spíše nebudu unavený. Stejně jako vloni si rád proběhnu v těšínském parku trať s dětmi, to nebude problém. Slíbil jsem organizátorům, že bych v Třinci odstartoval hlavní závod, a pak dojel, pokud tedy nepoběžím, na závody dětí.

Nemáte strach, že vám děti utečou?
Snad mi neutečou moc, ale i kdyby, co se stane? Kdy se jim zase povede porazit olympijského vítěze. Pokud je to bude motivovat k dalšímu běhání a sportování, splní to přesně ten cíl, pro který se podobné dětské závody konají.

K TÉMATU

Těšínská osmička Nadace AGEL je tradiční charitativní běh z Třince do Českého Těšína na osmikilometrové trati. Výtěžek ze startovného pomáhá rodinám s postiženými dětmi z regionu. Dětské nesoutěžní běhy se konají v parku Adama Sikory v Českém Těšíně. Děti startovné neplatí, všichni účastníci dostanou v cíli pamětní medaili. Další informace a on-line přihláškový formulář, i pro dětské kategorie, je na adrese: beh.agel.cz