To se novojičínskému kulturistovi a reprezentantovi České republiky Miroslavu Mrázovi podařilo, když zužitkoval náročnou přípravu a bral titul mistra Evropy v kategorii mužů masters od 60 do 65 let.

Z početné české výpravy byl rodák z jihomoravské Kostice v okrese Břeclav jedním ze tří českých reprezentantů, kteří si ze Španělska přivezli zlatou medaili. „Letěli jsme do Barcelony a pak asi hodinku a půl autobusem. Letovisko bylo pěkné, ubytovaní taky. I když bylo docela teplo, moře bylo studené. Ale vlezl jsem do něj na chvíli a zkusil jsem si udělat pár temp, když už jsem tam byl,“ vzpomínal s úsměvem třiašedesátiletý vitální chlapík.

Kulturista Miroslav MrázLetošní šampionát byl zvláštní svojí velikostí, kdy se konala tři mistrovství najednou. Jaké to bylo?

Bylo to takhle uděláno poprvé a bylo toho už opravdu moc. Rozhodčí taky pořád váhali, byly tam zpožděné začátky, ale naše kategorie to měla dobré. Přiletěli jsme ve středu okolo sedmé hodiny, poté nás čekala prezentace, další den jsme měli volno a vystupovali jsme až v pátek, takže to bylo ideální. Ale bylo mi líto děvčat, která tam byla od středy, kdy tam museli být všichni závodníci, a nastupovala až v neděli. My jsme nakonec nastupovali o malinko dříve, než jsme měli, takže mě to trošku zaskočilo. Závodím už dost dlouho, takže by mě to nemělo úplně vyvést z míry, ale přece jenom to nikdy není příjemné. Hala byla skoro pořád plná. Byla to ale až moc megalomanská akce. Pro závodníky to pak nebyly úplně ideální podmínky. Naše reprezentace byla obrovská, bylo nás kolem padesáti. Podle mého by to už tak nemělo být a mělo by se to rozdělit, aby lidi nečekali na soutěž pět dní.

S jakými ambicemi jste na evropský šampionát odjížděl?
Nejhůře jsem chtěl skončit na třetím místě. Jel jsem tam s cílem vyhrát, ale člověk nikdy neví, co se může stát. Ale po nastoupení na pódium, a už i předtím v rozcvičovně, jsem si byl téměř jistý, že vyhraju. K největším soupeřům patřil asi Milan Bodlák a Švéd, i když byl podstatně lehčí než já. Byl opravdu dobrý, ale svou mohutností jsem ho porazil.

Co vaše problémy s vámi vybranou hudbou?
Trošku mi to nevyšlo. Nešlo načíst moje cédéčko, takže jsem musel improvizovat, ale jak říkám, jsem dostatečně zkušený, aby mě to nezaskočilo. Dokážu se hudbě přizpůsobit. Nakonec jsem měl sestavu na Rammsteiny. Už jsem něco odpózoval a se sestavou jsem byl nakonec spokojený.

Kam evropský titul řadíte?
Říkám si, že když už je člověk první, tak je to lepší. Druhý na světě je vynikající výsledek, ale první je první. Konkurence byla dobrá, takže si toho moc vážím. Beru to asi tak, že evropský titul dávám na první místo, protože když vám zahrajou hymnu a je to vaší zásluhou, tak je to krásný pocit a všichni sportovci si to užívají.

Kulturista Miroslav Mráz se stal králem Evropy

Jak moc náročná byla vaše příprava na evropský šampionát?
Příprava byla dost intenzivní, ale už jsem byl v podstatě připravený čtrnáct dní předem. Nějak mi to šlo rychle, takže jsem byl mile překvapen. Musel jsem to potom udržet, abych moc nezhubl a udržel svalovou hmotu. Bylo to náročnější na dobrou stravu a na doplňky výživy, které jsou běžně dostupné v obchodě ve sportovní výživě. Vážil jsem 89 kg. Připravoval jsem se ve Sportcentru Abácie, kde mám ty nejlepší podmínky a jsem tam velmi spokojený. Je tam rozšířená posilovna s novými stroji a je to takové moje působiště. S majitelem, panem Posádem, mám dobré vztahy. Co se týče stravy, tak to byly bílkoviny, zelenina i cukry, ale ne, že si osladím kafe, ale cukry jako rýže nebo brambory. Člověk se ale musí hlídat, aby se nenalil. Já už s tím po těch letech nemám problémy a dokážu si udržet formu delší dobu. Když si dám řízek, tak jenom s bramborem a se se zeleninou, strouhanku oloupu, to už si nemůžu dovolit, tuk musím omezit (směje se). Komplikací pak v přípravě bylo, když jsem si zranil rameno, takže jsem si musel dávat pozor. Mám s ním problém už delší dobu a po závodech to musím vždy přeléčit. Momentálně jsem tedy nesvůj, mám jenom 86 kg, zacvičím si trošku nohy, břicho, ale jinak nemůžu. Chodím na rehabilitaci a musím se dát do kupy. Neplánovitě tedy odpočívám, ale doufám, že to nebude zase takový problém.

Věnujete se po závodech i jiným sportům?
Když se člověk připravuje na závody, tak to nejde, ale teď, v tomto období, jdu třeba s manželkou na kolo. Do posilovny nyní chodím třikrát týdně. Můžu teď kvůli tomu ramenu cvičit pouze nohy a břicho.

Dostal jste po svém představení hodně gratulací?
Hodně. Byl jsem mile překvapen. Ještě jsem ani nestačil poslat výsledky domů, protože hned jak člověk skončí, tak než se odbarví a tak dále… Chvíli to prostě trvá. Kamarádi to asi sledovali na internetu, takže už jsem pak měl hned na mobilu zprávy. Postupem času se mi to rozleželo ještě více. Když vyhlásili moje jméno a zahráli hymnu, tak to byl opravdu krásný pocit. Pro nás pro všechny. Děkuju všem, co mi pomohli a fandili. Všichni, co cvičí, vědí, o čem to je. Najdou se ale i tací, kteří trošku závidí…

Kulturista Miroslav MrázJak probíhaly vaše oslavy evropského titulu?
Doma proběhla menší oslava, kdy jsme si dali šampus. Manželka byla samozřejmě ráda. Dělám to hlavně proto, že mě to strašně baví, a dělám to hlavně pro svůj dobrý pocit.

Vaším nejbližším cílem je účast na podzimním mistrovství světa v Mexiku. Jak vidíte své šance na účast?
Chtěl bych, ale je to otázka financí. I nyní mi pomohli kamarádi, sponzoři. Už jen ta příprava stojí dost peněž. Takže momentálně nevím. Jestli budu zdravý, tak by to byl můj cíl. Termín je koncem října. Musím být hlavně zdravý, abych mohl trénovat, a pak jsou taky důležité finance. Cvičení je pro mě, jak se říká nejjednodušší, ale ono je velmi jednoduché se i přetáhnout. Musím si to přiznat, je to tak, už mám nějaký ten rok (směje se).

Co byste poradil začínajícím kulturistům?
V Abácii jsou kluci, kteří cvičí a zeptají se. Samozřejmě, že jim řeknu. Ale je to o tom, že oni se první ptají, co mají jíst, než začnou pořádně cvičit. Hlavní je se naučit dobře cvičit, trochu dobře jíst, a až budou alespoň dva měsíce makat, tak pak může přijít na řadu větší starost o stravu. Musí chodit pravidelně cvičit, a ne se do posilovny chodit vybavovat, telefonovat a esemeskovat. Když se na to člověk nesoustředí, tak to není dobré. Já, jako trenér oddílu, telefon v posilovně nemám. Devadesát procent lidí, co mě zná, ví, že se mi v tu dobu nedovolá. Mě to prostě ruší. Podobné je to s hudbou na uších, kdy si to pořád někdo ladí a tak dále. Pochopím, když si to někdo dá, když běhá, nebo si dává kolo, to je něco jiného, ale při tom cvičení se mi to nelíbí. To není jenom názor můj, ale i ostatních reprezentantů.

Jak často se dostanete na jižní Moravu do rodné Kostice?

No, letos jsem tam ještě nebyl. V každém případě tam brzo pojedu (usměje se).

Mistrovství Evropy v kulturistice, Mistrovství Evropy ve fitness a Mistrovství Evropy juniorů a masters 2014 ve španělské Santa Susanně:

Početná reprezentace České republiky vybojovala ve Španělsku tři nejcennější kovy zásluhou Borise Oravy (klasická kulturistika mužů nad 180 cm), Ladislava Nového (physique mužů nad 178 cm) a Miroslava Mráze (kulturistika mužů masters od 60 do 65 let). To se odrazilo i v pořadí čské výpravy v soutěži národů. Z Mistrovství Evropy v kulturistce v ní České republice patří sedmé místo, z Mistrovství Evropy ve fitness deváté místo, a z Mistrovství Evropy juniorů a masters dokonce výtečná třetí příčka.

Kulturistika mužů masters od 60 do 65 let:1. Miroslav Mráz Česká republika (ročník 1951)
2. Leif Renling Švédsko (1952)
3. Milan Bodlák Česká republika (1952)
4. Abdülbaki Köseahmetoglu Turecko (1951)
5. Jan Kempe Švédsko (1953)
6. Aziz Uksal Turecko (1952)
7. Oral Özkaya Turecko (1953)