Na Letním mistrovství České republiky 2014 v plavání, které se konalo před nedávnem ve venkovním bazénu v Praze-Podolí, a na Českých akademických hrách 2014 si vyplaval čtyři tituly mistra České republiky v plavání. Ve štafetách přidal dva české rekordy, získal sedm titulů akademického mistra České republiky a splnil i limit pro účast na mistrovství Evropy 2014 v Berlíně.

Díky blížícímu se termínu ME se na republikový šampionát v hlavním městě dostavila kompletní česká plavecká špička a na výkonech to bylo znát. V průběhu tří dnů padly dva individuální a tři štafetové seniorské rekordy.

Kunčar, člen Komety Brno, správně načasoval formu a předvedl skvělé výkony, i když se musel potýkat s nabitým programem. Přihlášen byl do šesti individuálních disciplín.

„Ve všech se mi podařilo z dopoledních rozplaveb postoupit do odpoledních finálových bojů. Nevýhodou bylo, že podle časového harmonogramu závodů následovaly mé disciplíny hned po sobě. Takže v pátek po doplavání finále na 200 metrů znak (2. místo v osobním rekordu) jsem za dvacet minut nastupoval do finále na 400 metrů volný způsob, a už po prvních stopadesáti metrech jsem věděl, že nemám dostatek sil na to, abych bojoval o medaile. Přitom čas, který jsem na této trati zaplaval o čtrnáct dnů dříve, by stačil na stříbro," litoval odchovanec kopřivnické trenérky Petry Kahánkové.

Stejně napilno měl mladý plavec také o den později. „Po úspěšném boji na 50 metrů znak (bronzová medaile pouhých 0,17 sekund od zlata) jsem již po 10 minutách nastupoval na 200 metrů volný způsob (další bronzový stupeň). I když jsem obě disciplíny zvládl v osobních rekordech, nebýt únavy, mohl být čas na 200 metrů volný způsob ještě lepší," vzpomínal Kunčar, který v poslední den pozměnil svou taktiku.

„Po dohodě s trenérem Zdeňkem Tobiášem jsem „vypustil" finále na 100 metrů volný způsob, kdy jsem plaval skoro o tři sekundy pomaleji než v rozplavbách, a ušetřil jsem síly na vítězný „mistrovský" boj na 100 metrů znak," řekl o průběhu mistrovství republiky kopřivnický odchovanec, jenž byl spolu s trenérem, vzhledem k nabitému programu, s umístěním i zaplavanými časy spokojen.

Odměna? Nominace do Berlína

Každý odpolední blok byl navíc zakončen štafetovými závody. Kvalitní kádr Komety Brno všechny štafetové starty proměnil ve zlato, navíc vítězství na 4x200 m volný způsob a 4x100 m volný způsob zvládl v nových českých rekordech. Zajímavostí je, že ve všech vítězných štafetách startovala trojice David Kunčar, Matěj Vobořil a Martin Verner.

„Štafety se neplavou na každých závodech. Proto je pro všechny plavce takovýto start radostí, a zároveň každý cítí zodpovědnost za kolektivní výsledek, protože jinak je plavání sportem ryze individuálním," uvedl ke štafetám student Vysokého učení technického v Brně.

Celková Kunčarova bilance na Letním mistrovství ČR 2014 tedy byla čtyři tituly mistra České republiky, jedno druhé místo a dvě třetí. K tomu dva české štafetové rekordy. Hned po ukončení LMČR Výkonný výbor Českého svazu plaveckých sportů schválil nominaci na Mistrovství Evropy 2014 v Berlíně, ve které nechyběl ani David Kunčar.

Sílu ukázal i na Akademických hrách

Druhým významným závodem byly před Letním mistrovstvím ČR ještě České akademické hry (ČAH) 2014 v Liberci, jejichž součástí byly mimo jiné i plavecké soutěže. David Kunčar reprezentoval na severu Čech svou školu Vysoké učení technické v Brně.

„V rámci ČAH se neplavou všechny plavecké disciplíny, ale pouze deset vybraných plus štafety, včetně smíšených. Proto jsem si mohl vyzkoušet i tratě, na kterých běžně nestartuji. Jelikož jsem měl slušně natrénováno, a kromě prsařského stylu zvládám všechny ostatní, podařilo se mi vyhrát z šesti individuálních startů pět disciplín a v té šesté přidat stříbro," sdělil Kunčar.

„Přesto jsem měl jediný důležitý cíl, a to pokusit se o zaplavání kvalifikačního limitu na ME 2014 na trati 400 metrů volný způsob. I když to byla poslední disciplína programu, podařilo se mi našetřit síly a tento limit časem 3:57,99 splnit přesně na setinu. Spadla ze mě veškerá únava i nervozita, protože tímto se mi zároveň podařilo zajistit si reprezentační dres i na další sezonu 2014/2015," neskrýval radost člen brněnské Komety.

Ke zmíněným šesti individuálním medailím se Kunčarovi podařilo přidat i dvě zlata a bronz ze štafet a jako perličku navíc i stříbro ze štafety v ploutvovém plavání. „S ploutvemi jsem nikdy neplaval, takže jsem se přihlásil spíše jen z hecu. Jelikož ploutvové plavání nepatří mezi olympijské sporty, ani neuvažuji o tom, že bych se tím vážněji zabýval," vysvětloval student fakulty informačních technologií.

Za zmínku stojí, že David Kunčar sám získal za umístění v plaveckých disciplínách pro VUT Brno více bodů, než získalo celé družstvo Univerzity Palackého, které se v plavání umístilo na druhém místě. Své škole tak zajistil celkové vítězství v plavání a důležité body započítávané do kompletního hodnocení vysokých škol v rámci ČAH 2014.

Mistrovství Evropy 2014 v Berlíně

Evropský šampionát v plavání se bude konat od 13. do 24. srpna 2014 v Berlíně. Bazénové disciplíny jsou na programu od 18. srpna.

„Limit jsem zaplaval na 400 m volný způsob, ale pokud to počet účastníků v jiných disciplínách dovolí, mohl bych startovat i na 50 a 200 m znak, možná i 200 m volný způsob," informoval David Kunčar.

A s jakými ambicemi do Německa odcestuje? „Cíle jsou na ME jsou jasné zopakovat, popřípadě si vylepšit letošní zaplavané výkony. Evropská úroveň je daleko vyšší, než česká. Semifinálové a finálové boje jsou hodně vzdálené. Ale dám do toho všechno," řekl odhodlaně jednadvacetiletý plavec.

Po soustředění a závodech ve Slovinsku, čeká Kunčar reprezentační soustředění v Pardubicích, po kterém už bude následovat směr Berlín.