Ploutvaři novojičínské Laguny se před nedávnem úspěšně představili na světovém poháru CMAS (mezinárodní potápěčská federace) v plavání s ploutvemi 2014. Úvodní kolo sedmidílného seriálu hostil maďarský Eger.

Za svého prvního hostitele roku 2014 si mezinárodní potápěčská federace CMAS vybrala opětovně maďarský Eger, který přivítal 300 sportovců ze 13 světových zemí, z celkem 52 klubů, včetně velké výpravy ukrajinských plavců s ploutvemi. Novojičínskou Lagunu zastupovala v Maďarsku sedmičlenná výprava. Malá výprava však dosáhla velkých výsledků a z lázeňského města přivezla do Nového Jičína tři české rekordy a celkem devět medailí, z toho tři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové.

„Dařilo se nám zejména v technicky nejnáročnějších disciplínách rychlostního potápění s dýchacím přístrojem, v tzv. „erpéčkách" disciplínách pod vodní hladinou, v nichž ploutvař vlní s monouploutví, před sebou v natažených pažích drží tlakovou láhev se vzduchem a takto na dané trati sprintuje. V ostatních hladinových i podvodních disciplínách jsme ale také nezůstali za světem pozadu," informovala trenérka úspěšných ploutvařů Simona Klapcová.

Jarolím i Křepelková s rekordem

Své kvality v Maďarsku potvrdil také loňský mistr světa mezi seniory Jakub Jarolím. Mistr světa z ruské Kazaně přispěl do své a klubové medailové sbírky čtyřmi cennými kovy. V potápěčské disciplíně na 100 metrů RP byl zlatý v novém českém rekordu mužů s časem 34,31. Na poloviční trati si pak doplaval pro stříbrnou medaili. „V erpéčku, sprintu, tentokráte na nádech, proháněl medailistu z MS, ruského Kazančeva, a jen v dohmatu prohrál o dvě setiny sekundy. Čas v úvodu sezony za 15,10 je vynikající," uvedla spokojeně trenérka KVS Laguna Nový Jičín. Medailovou sbírku pak novojičínský talent zkompletoval na trati 100 metrů Bifins, kde v nabitém finále velkých jmen vyplaval bronzovou medaili. Další zlatou medaili vylovil z padesátimetrového bazénu na netradiční trati se štafetou 4x50 Bifins. Štafeta Laguny se představila ve složení Jarolím, Mazáč, Zelík a Fojtík.

K neudržení byla rovněž Klára Křepelková, která se postarala o další dva české rekordy. Český rekord juniorek i žen předvedla divákům na 100 RP, kdy v napínavém souboji deklasovala mistryni Evropy, Rusku Shirayevou, časem 39,24. Svým výborným výkonem si tak česká reprezentantka vysloužila zlatou medaili.

„O další dva stříbrné kovy ze svěťáku bojovala s ukrajinkou Antoniak ve sprintech na 50 metrů pod vodou na nádech (50 RP) a na hladině se šnorchlem (50 PP). Zahájení sezony, která pro Klárku vyvrcholí červnovým mistrovstvím světa juniorů, se podařilo," doplnila Simona Klapcová.

Fojtík a Jakušová premiérově na bedně

Své první medailové umístění v juniorské kategorii v rámci světového poháru si v Maďarsku užili Lukáš Fojtík a Nikola Jakušová, oba žáci Základní školy Komenského 68 Nový Jičín, která v nastoupené sportovní cestě mladým talentům pomáhá. „Lukáš na trati 100 metrů RP využil rad mistra světa Kuby Jarolíma a senzačně překonal hranici 39 vteřin. Osobním časem 38,75 doplul mezi světové závodníky na bronzový stupeň vítězů," těšil další úspěch Laguny trenérku novojičínských ploutvařů.

Premiérový výsledek, který jí zaručil stupně vítězů, zaznamenala také Nikola Jakušová, která na nejdelší bazénové trati, 1500 metrů PP na hladině, vytvořila fantastickým časem 14:56,34 nový klubový rekord nejen juniorek, ale i žen. Právem si za svůj boj zasloužila medaili bronzového lesku.

Po roční pauze startoval, poprvé mezi muži, Martin Mazáč, jenž zažil na mezinárodní scéně nezapomenutelnou premiéru.

V očekávaných sprintech byl totiž dvakrát diskvalifikován.

„Na 50 BF svoji chybičkou ve startu, na 50 PP nezvratitelnou chybou rozhodčích při výjezdu-přejezdu patnáctimetrového pásma po startu. Do tabulek se mu zapíše jen výkon na 100 metrové trati, kterou ve druhé padesátce ještě musí vypilovat. Sedmé místo za 37,41 mezi muži je v normě. Pochvalu bez individuálních medailí zaslouží i člen vítězné štafety Bifins Tomáš Zelík, za předvedené výkony a osobní časy," hodnotila další představení svých svěřenců Simona Klapcová.

SYSTÉM SVĚTOVÉHO POHÁRUKaždé kolo Světového poháru má na programu celkem 11 disciplín sportovního potápění 5 hladinových (50,100,200,400,800 PP), 2 podvodní disciplíny (50 RP,100 RP) a 3 Bifins (50,100,200 BF).Kořením akce je štafetový závod na 4x100 metrů PP. Doplněním jednotlivých kol jsou další disciplíny PP (1500m), RP (400m) i Bifins (4x50 BF). Pro bodování SP nominovaný závodník startuje ve třech disciplínách, které se bodují dle umístění závodníků. Body získané ve všech disciplínách se sčítají a dávají pořadí celého ročníku Světového poháru pro daný rok. Do soutěže družstev se hodnotí body až sedmi závodníků ve všech kategoriích juniorů, juniorek, seniorů (mužů) i seniorek (žen).