Domácího šampionátu se zúčastnila stovka vybraných mladších a starších žáků v nové disciplíně Bi-fins. Šampionát ozdobili svými výkony v závodě nazvaném Modrý mítink také dorostenci, junioři, senioři a veteráni, kteří spolu i žáky bojovali na 50, 100 a 200 metrů kraulem s krátkými ploutvemi.

Nejlepším závodníkem Laguny na MČR byla Klárka Křepelková, která vyplavala 3 zlaté medaile a tituly Mistra republiky mladších žaček. Disciplínu 50 BF a 100 BF navíc ozdobila novými českými rekordy, kdy 50 kraulem zaplavala jedenáctiletá žačka za 25,58 a stovku za 58,11.
Své poprvé si na stupních vítězů v rámci České republiky zažila i starší žačka Martina Hanzelková. Vybojovala 2 zlaté medaile na 100, 50 BF, a pak po zranění ze soutěže odstoupila. „V rychlosti jsem špatně dohmátla, asi mně to stálo medaili na dvoustovce a vítězství v trojboji. Je to náhoda, kondiční soustředění jsme měli na bruslích a nikomu se nic nestalo a v bazénu se zraním. Z medailí mám velkou radost a doufám, že ruka bude v pořádku na červnové mistrovství republiky v monoploutvích,“ prozradila Martina Hanzelková.

Dalšími nováčky na mistrovských stupních byli mladší žáci Lukáš Fojtík a Petra Kuncová. „Lukáš v domácí vodě vyplaval tři stříbrné medaile, Petra byla stříbrná na nejdelší trati dvě stě metrů BF, ze sprintů si odnesla dva bronzové kovy,“ přiblížila trenérka KVS Laguna Nový Jičín Simona Klapcová a pokračovala: „Posledním do party medailistů Laguny z Mistrovství republiky krátkých ploutví byl zkušený závodník Ondřej Dofek. Mezi o rok staršími borci si v osobních rekordech vyplaval dvě bronzové (50, 200) a 1 bramborovou medaili (100).“

„Náš klub se specializuje na závody v delfínovém vlnění s monoploutví, ale i v kraulových disciplínách začínáme dosahovat dobrých výsledků, o čemž svědčí i předvedené výkony dorostenců a juniorů,“ přiznala Klapcová. V dorostu 3x zvítězil Jan Bartek doprovázený na stupně vítězů stříbrným Petrem Španihelem. Nejlepší disciplínou byla dvoustovka, v níž Jan Bartek zaplaval nový dorostenecký rekord 1:48,04. U dívek se na stupních představily 3x zlatá juniorka Viki Polášková, 2x bronzová Andrea Gašperiková a dorostenka Radka Svobodová (2. 50 BF, 3. 100 BF).

Publikum s napětím dále sledovalo start nejlepšího juniora České republiky v disciplínách Bi-fins a vedoucího muže Světového poháru 2009, Matěje Obšivače, který sklidil obdiv sportovní veřejnosti, když ve všech disciplínách předvedl české rekordy - 50 kraulem ploutvemi zaplaval za 20,17, 100 BF za 44,88 200 1:43,78.

„Nová disciplína Bi-fins má velký význam pro začínající ploutvaře a plavce z hlediska nácviku techniky a taky z hlediska materiálního vybavení. Ploutve si na rozdíl od drahých monoploutví může pořídit každý závodník. Bi-fins jsou také nezbytným základem pro další vývoj ploutvaře, po zvládnutí postupují plynule závodníci k technicky náročnějšímu vlnění s monoploutvemi,“ řekl předseda Sportovní komise Svazu potápěčů České republiky a prezident Klubu vodních sportů Laguna Nový Jičín Josef Nekl.

Závod Modrý mítink, který podpořilo i město Nový Jičín, byl zahájen soutěží nejmladších dětí (ročníku 2000 – 2001), které bojovaly s vodním živlem na 50 a 100 metrů kraulem. „Byly to pro ně první radostné krůčky, první vítězství i radost ze zvládnuté zkoušky,“ prozradila Simona Klapcová a uzavřela: „Do soutěže jsme zařadili také závod veteránů, který byl pro sportovce ukázkou, že plavat se dá do pokročilého věku. Modrý mítink tak splnil svůj cíl, tedy setkání vyznavačů vody a ploutví od nejmladších po nejstarší, od nováčků po mistry.“