Lázeňský areál maďarského Egleru se na tři dny stal dějištěm prvního kola Světového poháru v plavání s ploutvemi pro rok 2012. Pod hlavičkou potápěčské federace CMAS se zde představili ploutvaři 45 klubů z patnácti států. KVS Laguna Nový Jičín, finančně podpořený z dotací Moravskoslezského kraje, reprezentovalo v kategorii juniorů a juniorek družstvo 14-ti závodníků, doprovázených seniorskými sportovci Matějem Obšivačem a Andreou Gašperikovou.

Každé kolo poháru má na programu celkem 11 disciplín sportovního potápění 5 hladinových (50, 100, 200, 400 a 800 PP), 2 podvodní disciplíny (50 RP a 100 RP) a 3 bi-fins (50, 100 a 200 BF). Vyvrcholení celé akce pak pravidelně obstarává štafetový závod na 4x 100 metrů PP.

Nejúspěšnější z novojičínských ploutvařů byl reprezentant ČR a loňský vicemistr Evropy Jakub Jarolím. Vyplaval 4 zlaté medaile, 3 vítězství v disciplínách jednotlivců na 50, 100 RP a 100 PP dokonce v nových českých rekordech juniorů. Padesátku pod vodou na nádech zvládl v čase 15,29, stovku pod vodou s přístrojem za 35,29 a stovku na hladině za 37,97.

Následoval jej také další reprezentant Martin Mazáč, který v českých rekordech zvítězil 2x, a to ve sprintech na 50 PP s monoploutví za 16,56 a 50 kraulem v bifinách za 20,37. Ve své třetí soutěžní disciplíně 100 BF doplaval druhý.

Třetím do party medailistů byl štrekař Petr Španihel, jenž doplaval dvakrát bronzový na 400 a 800 metrů PP a také finišoval pro zlato novojičínské štafety, kterou skvěle doplnil čtvrtý člen, nadějný ploutvař Ondřej Dofek, který byl v individuálních disciplínách 2x čtvrtý na 50 PP a 100 RP.

Hvězdou mezi juniorkami se stává Klára Křepelková, která vybojovala 3 zlaté a 1 bronzovou medaili. Trať 50 metrů RP na nádech zdolala za 18,27 a v novém českém rekordu juniorek i žen překvapivě zvítězila. Na dvojnásobné trati s dýchacím přístrojem 100 RP byla z juniorek opět nejrychlejší (42,06). Třetí bodovanou disciplínu plavala na hladině 50 PP a skončila na bronzovém stupni. Ve štafetě juniorek na 4x 100 PP vybojovala s Vendou Figarovou, Veronikou Rosovou a Martinou Hanzelkovou zlato.

Veronika Rosová si z Maďarska krom štafetového zlata přivezla bronz na 50 BF juniorek a o své první světové medaile mezi muži se zasloužil Matěj Obšivač. Na nejkratší kraulové trati 50 Bifins doplaval těsně stříbrný a na dvojnásobné trati skončil bronzový. Po loňském finále na Mistrovství světa začíná svoji další, mužskou kariéru.

Pěkné osobní výkony podali všichni další členové juniorského týmu, Tomáš Zelík, Dan Hanák, Nikola Jurečková, Lenka Kokešová a k nim se přidala i jediná žena Laguny Andrea Gašperiková.

Další kolo Světového poháru se koná koncem března v italském Lignanu, účast Laguny je díky dotaci získané z Moravskoslezského kraje a finanční spoluúčasti rodičů již jistá.

„Úspěch Laguny je také úspěchem Základní školy Nový Jičín, Komenského 68, která talentované sportovce podporuje a umožňuje jim tu těžkou sportovní cestu nastoupit a absolvovat, a je taktéž úspěchem Gymnázia Nový Jičín, kam odcházejí ploutvařské naděje dále studovat,“ prozradila trenérka Laguny Simona Klapcová a uzavřela: „Spolupráce při skloubení školních povinností s náročnou tréninkovou přípravou je pro dosažení úspěchu nezbytná. U sedmnáctiletých špičkových ploutvařů se jedná o absolvování až 12-ti tréninků za týden, bez nichž by na světové medaile nedosáhli.“