Zlatou medaili a další cenné vítězství ve Světovém poháru si na své konto připsal junior Matěj Obšivač. Vítězství na 50 metrů Bi-fins, nové kraulové disciplíny, navíc v českém rekordu juniorů i mužů ho velmi potěšilo. „Juniorský representant České republiky obhájil zlatou medaili z Maďarska, navíc v čase hodného mužů – 20,98,“ prozradila za KVS Laguna trenérka Simona Klapcová. Také v dalších disciplínách 100 BF a 100 RP s dýchacím přístrojem, za něž získal 2 stříbrné kovy, předvedl vynikající výkony a dokázal, že na stupních vítězů stojí po zásluze.
„Je to nádhera, když se po létech práce opravdu dostaví výsledky. Jsem rád, že se mohu porovnat se zahraniční konkurencí. Je to pro mě motivací do další práce,“ sdělil letošní absolvent tříd s rozšířenou výukou sportu při Základní škole Nový Jičín, Komenského 68.

„Jeho výsledky byly povzbuzením pro všechny novojičínské závodníky, kteří sázeli osobák za osobákem až překonali celkem čtrnáct klubových rekordů,“ doplnila Klapcová.

Mezi muži se prosadil nerychlejší sprintér ČR Tomáš Mixa, stále ještě nejmladší v kádru mužů mezi světovou špičkou. V soubojích s italskými mistry světa a Evropy vylepšil 3 české rekordy a na tratích 50 RP (15,35), 50 PP (16,34) a 100 PP (37,38) získal sprintérské podvodní stříbro a 2 hladinové bronzy.

Své první medaile ze světového poháru si do Česka přivezla Viktorie Polášková. V kraulových disciplínách juniorek, 50 a 100 metrů BF, skončila v dramatických soubojích 2× bronzová a na 50 PP s monoploutví sedmá. „Od Maďarska jsem si zlepšila své osobní časy, takže velká spokojenost,“ prozradila čerstvá medailistka.

Pěkného výsledku dosáhl i další z řady. Dorostenec Petr Španihel, kterému k medailím v italském bazénu scházel jen krůček, jsou 3 pátá místa na 200, 400 a 800 PP v osobních rekordech velkým úspěchem a o výborné 7. místo mezi ženami na 400 PP se postarala Aneta Pivoňková.

Vrcholem akce byly štafetové závody. Nejprve v překrásném souboji vybojovaly juniorky Laguny ve složení Viktorie Polášková, Martina Hanzelková, Andrea Gašperiková a Vendula Figarová na 4×100 PP pěkné čtvrté místo a poté junioři od startu postupně sahali po medaili. Štafetu rozjížděl italský medailista Matěj Obšivač, na druhé předávce jej vystřídal Martin Mazáč, poté se do akce zapojil Jakub Jarolím a díky fantastickému finiši Petra Španihela dosáhli junioři na stříbro, o pouhých 5 setin sekundy za vítězem.

Junioři Laguny v celkovém bodování italského kola SP, také díky výkonům dalšího aktéra Ondřeje Dofka, skončili na celkovém 3.místě, za vítězem štafety, německým Sachsenem a početnější zlatou výpravou italské Bologni. Juniorky Laguny obsadily ve 4. kole SP celkově 6. místo.
„Nominace závodníků na juniorský i seniorský šampionát v plavání s ploutvemi je otevřená. Vrcholem ploutvařské sezóny bude letní Mistrovství ČR jednotlivců v PP/RP, které se uskuteční koncem května v Českých Budějovicích. Do tohoto termínu čeká reprezentanty tréninková příprava a další, pouze domácí, soutěž. Na účast v pátém a šestém kole Světového poháru či další mezinárodní akci Laguna finanční prostředky bohužel nemá,“ prozradila Klapcová.

Mimo sportovních zážitků si sportovci z Itálie přivezli méně obvyklý zážitek – zemětřesení. -„Ač je Ravenna od střední Itálie ještě daleko, v neděli večer, když jsme relaxovali v hotelu Reno u filmu, se náš pokoj zachvěl a my ztuhli, co je to? Hotel se zhoupl, zachytil první vlnu. Pak nastalo ticho. A dál nic. Šli jsem v klidu spát,“ popsala Viktorie Polášková a její slova doplnila Vendula Figarová: „Při cestě domů jsme sledovali záchranářské vozy mířící do vnitrozemí. Až doma jsme zjistili, co se později nad ránem vlastně přihodilo.“