Ploutvaři Laguny tak dobyli ligový titul nejvšestrannější základny mládeže pro rok 2015.

Na národní finále žákovské a dorostenecké ligy ploutvařů se do žďárského pětadvacetimetrového bazénu sjelo šest vybraných týmů. V průběhu roku se v rámci českých klubů plave Česká liga mládeže, v rámci moravských klubů je to Moravskoslezská liga mládeže. Do celorepublikového finále pak postupuje ze čtrnácti ligových družstev z každé části jen šest nejlepších. Z moravské části si účast ve finále vybojovaly týmy Nového Jičína, Olomouce a domácího Žďáru nad Sázavou. Z české části si pak finále vyplavala trojice Most, Liberec a Pulec Praha.

Finalisté bojovali od nuly a každý ze zástupců vyslal do finálových bojů až šestnáct ploutvařů, jejichž vyplavané body se v osmadvaceti individuálních bazénových disciplínách sčítaly a spolu s výsledky tří štafetových závodů započetly do celkového pořadí klubů.

„Soutěž je nesmírně náročná nejen svoji délkou dvou dnů, ale vypsané disciplíny jsou pro všechny členy týmu povinné a závodníci musí startovat v monoploutvích, ve sprintech, na dlouhých tratích i v podvodních disciplínách s potápěčským přístrojem. V krátkých ploutvích pak v kraulových disciplínách a na závěr jsou pak na programu štafety," vysvětlovala trenérka úspěšných Laguňáků Simona Klapcová.

Zastoupení novojičínské Laguny
na národním finále:
Mladší žáci (E): Veronika Pavlicová, Sára Martinčíková, Sandra Barošová, Jakub Palušík, Samuel Hendrych, Daniel Knápek.

Starší žáci (D): Dita Dimiděnková, Klára Novotná, Marie Chovancová, Jiří Hanzelka, Milan Jakuš, Martin Slavíček.

Dorost (C): Jakub Kovařík, Karolína Horáková, Barbora Svobodová.

Za sebou nechali Liberec nebo Prahu

Ve vítězném týmu KVS Laguny Nový Jičín startovali žáci Základní školy Nový Jičín, Komenského 68, kteří se mohli pochlubit ziskem jednatřiceti medailí (14 zlatých, 9 stříbrných, 8 bronzových). Pohár za vítězství s celkovým počtem 2630 bodů si tak zcela zaslouženě odnesla Laguna Nový Jičín před loňským vítězem z Liberce (2370) a třetím progresivně se vyvíjejícím klubem z Olomouce (2323).

Přestože se jedná o soutěž družstev, oceňují se i výkony a vítězové jednotlivých disciplín a některé momenty se zapsaly navždy do historie. Nabitá byla především kategorie dorostenců, kde soupeřil aspiranti na juniorskou reprezentaci ČR. Excelentní výkon předvedl novojičínský Jakub Kovařík, jenž proměnil pět startů v pět zlatých medailí a byl tak oceněn pohárem pro nejlepšího závodníka soutěže. Na stupně vítězů se dostaly také dorostenky Karolína Horáková s Barborou Svobodovou.

„Kája zlepšením výjezdu kotoulových obrátek a neuvěřitelným nasazením na trati 400 metrů PP dosáhla v cíli vynikajícího osobního času 3:44. Ve finiši porazila reprezentantku Lucii Kolaříkovou z Mostu. K němu přidala i jedno stříbro. Barča doplavala pro bronz pod vodou s přístrojem na 100 RP a na hladině skončila čtvrtá," komentovala úspěch dorostenek Laguny trenérka Simona Klapcová.

V kategorii starších žaček byla čtyřikrát stříbrná a jednou bronzová Dita Dimiděnková a na pódiu ji dvakrát doplnila také Klára Novotná, jež získala jedno stříbro a jeden bronz. Mezi staršími žáky pak bral jedno prvenství a jedno třetí místo Jiří Hanzelka, Milan Jakuš skončil jednou bronzový. V kategorii mladších žáků se na stupních vítězů představila nastupující generace Laguny zásluhou trojice Jakub Palušík, Samuel Hendrych a talentovaná Veronika Pavlicová.

Zlato získala také štafeta mladších žáků na 4x50 PP ve složení Veronika Pavlicová, Jakub Palušík, Daniel Knápek a Samuel Hendrych. Bronzovou příčku vyplavali na 4x100 metrů starší žáci Klára Novotná, Milan Jakuš, Jiří Hanzelka s Ditou Dimiděnkovou. „Pochvalu si zaslouží mladá Sandra Barošová, která srdnatě bojovala o cenné body pro tým Laguny stejně jako původně náhradník Martin Slavíček, jenž zastoupil nemocného Jakuba Klimpara," uzavřela Klapcová.

Konečné pořadí ligy mládeže ČR v plavání s ploutvemi pro rok 2015: 1. KVS Laguna Nový Jičín 2630 bodů
2. Aquaklub Liberec 2370
3. KP Olomouc 2323
4. KPM Pulec Praha 1942
5. Uhlomost-sport Most 1937
6. Čochtanklub Žďár nad Sázavou 1376