Zkušenosti ze Světového poháru byly na Mistrovství republiky znát. „Tři muži Laguny stáli na stupních vítězů sedmkrát a vždy na nejvyšší příčce. Vzhledem k tomu, že se plavalo šest hladinových a čtyři podvodní disciplíny je převaha závodníků Nového Jičína v České republice víc než zřejmá,“ uvedla trenérka novojičínské Laguny Simona Klapcová.

Mistry České republiky se v chomutovské padesátce, za účasti sto deseti vybraných závodníků celé České republiky stali Tomáš Mixa, Ondřej Bajer a Daniel Malátek.

Vůbec největší výkonnostní růst zaznamenal nejlepší klubový vytrvalec Laguny Daniel Malátek, jenž si udržel svoji stoupající formu od domácího šampionátu družstev a závodů Světového poháru a po víkendu se stal nejlepším českým ploutvařem na dlouhých tratích v roce 2007. „Na zlatém stupni vítězů stál poprvé v historii, když v obou nejdelších tratích 800 a 1500 metrů plavání s ploutvemi doplaval do cíle jako český šampion pro rok 2007. Dvě zlaté medaile doplnil stříbrem a bronzem na kratších tratích,“ popsala Klapcová.

Korunu krále českého sprintu obhájil v Chomutově Tomáš Mixa a do své sbírky přidal čtyři mistrovské tituly. Závod na 50 metrů na hladině absolvoval v novém českém rekordu za 16,70 sekundy a tituly sbíral také na 100 a 200 metrů na hladině a sprintu pod vodou, v nejkratší a nejrychlejší ploutvařské trati mužů - 50 RP.

Třetím mistrem republiky se v kategorii jednotlivců stal Ondřej Bajer, který si zlatou medaili vylovil na trati 100 metrů RP s dýchacím přístrojem. Stříbrný kov jej přivítal na 400 RP, bronz získal na padesátce na nádech a nejdelší podvodní trati osmistovce RP, což navíc při jeho zdravotní indispozici byl vynikající výsledek.

Stupně vítězů v ženách poprvé atakovala Aneta Pivoňková, která potvrdila roli druhé juniorské sprintérky České republiky, a z chomutovské padesátky si přivezla čtyři mistrovské medaile. Stříbrné byly na 50 RP, 100 PP a bronzové na 50 PP, 100 RP.

„Ke zlatu ji zatím jeden tréninkový krůček schází, zato k nominaci na evropský šampionát juniorů vystoupala bezpečně,“ řekl Klapcová

Největším překvapením letošního českého šampionátu ploutvařů byla teprve čtrnáctiletá sprintérka Viktorie Polášková. „Jen skalní fanoušci věděli, že důvěra trenérů a medaile z juniorské štafety Světového poháru ji podpořila v tréninku a dovedla na stupně vítězů mezi ženy. Favoritky zaostaly za žačkou ze základní školy Komenského 68 v Novém Jičíně na sprintérských tratích (50 PP i 50 RP). Stříbro a bronz bude navždy patřit do sbírky těch nejcennějších kovů z bazénu,“ přiblížila novojičínská trenérka.

Tradiční ozdobou mistrovské soutěže byly štafetové závody. Plouvaři Laguny Nový Jičín obhájili loňské první místa, když opět startovali ve dvou závodech. Trať 4x100 PP plavali Daniel Malátek, Ondřej Bajer, Tomáš Mixa a junior Martin Vandlík. Na dvojnásobné trati sprintéra Vandlíka vystřídal štrekař Vojtěch Mička.

„Mužské a ženské role se po letech vyměnily, nyní si muži Laguny rezervují mistrovské stupně, zatímco ploutvařky startují s mladým družstvem a obměna v ženském týmu byla znát na cenných kovech. Místo zlaté medaile braly děvčata tentokrát stříbro a bronz ve štafetách složených ze studentek a absolventek Základní školy Nový Jičín, Komenského 68 Anety Pivoňkově, Viki Poláškové, Radky Svobodové a Adriany Malátkové,“ sdělila Klapcová.

Tým Laguny Nový Jičín byl oslaben o maturantku Nikolu Pargačovou, přesto z Chomutova dorazil s vynikajícím úspěchem. Ve hře byly dvě nominace na Mistrovství světa v plavání s ploutvemi do italského Bari a obě získali právě plavci z Nového Jičína Tomáš Mixa a Ondřej Bajer.

Nominace pro juniorský evropský šampionát získali z devíti ploutvařů také dva členové Laguny Nový Jičín, junioři Aneta Pivoňková a Martin Vandlík.