Lašská běžecká liga 2014 má svůj start řádně za sebou. O víkendu se totiž konal její první díl, který tvoří celkem osm závodů. Zahajovacím závodem byl o uplynulém víkendu Mořkovský zajíc, který měl na programu už svůj 7. ročník.

Celkem 94 startujících se muselo vypořádat s nepříjemným deštěm a nárazovým větrem. „Deštivé počasí nakonec běžcům moc nevadilo," uvedl předseda pořádajícího Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice (AKEZ) Jiří Harašta, který ví, o čem mluví. Sám má za sebou zkušenosti z třicetileté běžecké kariéry. „V kategorii dospělých jsme měli druhou nejvyšší účast. Startovalo v ní 89 bežců a 5 účastníků si zaběhlo kondiční běh na tři kilometry. Nejvzdálenější účastník byl Míroslav Švihel ze Slopného nedaleko Luhačovic. Dále přijeli běžci z Ostravska a Karvinska," pokračoval předseda pořádajícího Atletického klubu, který nese jméno po čtyřnásobném olympijském vítězi. Hlavní kategorii si vzal do své moci člen AKEZ Kopřivnice Václav Bitala, který navíc, i přes nepřízeň počasí, vytvořil na desetikilometrové trati nový rekord v čase 33:21 min.

Lašská běžecká liga

Chvíli po startu se vzdálil zbytku startovního pole a všem ukázal, v jaké se právě nachází fazoně. Ostravského Marka Zemana, jenž doběhl na druhém místě v čase 35:34 min., tak předstihl s velkým náskokem. „Původní traťový rekord držel Petr Bětík z PVS Pozlovice s časem 33:39 min. Další z našich závodníků, Stanislav Zátopek, byl druhý v kategorii 40-49 let. Jirka Zátopek byl druhý v kategorii 50-59 let a Josef Kvita obsadil třetí místo v kategorii 60-69 let. V kategorii žen nad 35 let byla Darina Krausová druhá. Tito naši závodníci podávají stabilně výborné výkony," ocenil představení kopřivnických běžců Jiří Harašta.

V ženské kategorii se představila i Klára Rampírová z Adidas Outdoor Teamu. Běžkyně z Trojanovic, která loni zvítězila v závodě Adidas 24 hodin na Lysou horu a letos skončila na druhém místě, se specializuje na náročné vytrvalostní závody a účast na prvním dílu Lašské běžecké ligy brala jako trénink.

Závody dětí s rekordní účastí

Ještě před hlavním závodem byl pro nejmenší děti připraven Mořkovský zajíček. Účast pořadatele řádně překvapila. „Je to tak. V minulosti na běhu dětí startovalo kolem třiceti dětí. Účast devadesáti dětí tak pro nás byla letos velikým překvapením. Nejobsazenější byly nejmladší věkové kategorie s velkým příslibem do budoucna. Soutěže probíhaly pod taktovkou Lenky Kociánové, která vytyčila tratě závodů od 50 do 720 metrů v sedmi kategoriích. Všichni účastníci obdrželi v cíli sladkou odměnu a ti nejlepší na stupních vítězů obdrželi symbolický dárek keramického zajíčka. Nejdramatičtější souboj svedly maminky a tatínci s kočárky," sdělil ke klání nejmladších běžců jeden z hlavních pořadatelů Jiří Harašta, který moc dobře ví, bez koho by se závody neobešly. „Dík patří podpoře Obecního úřadu v Mořkově, místnímu KČT, kteří zabezpečují pořadatelskou službu, a členům Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, kteří se spolupodílejí na organizačním zabezpečení tohoto závodu. Ještě bych rád poděkoval všem běžcům, kteří se zúčastnili letošního 7. ročníku, a rádi všechny přivítáme v Mořkově v příštím roce," vyjádřil se předseda AKEZ Kopřivnice.

Druhým závodem Lašské běžecké ligy 2014 je Běh na Červený kámen, který se poběží ve středu 9. dubna. Prezentace závodníků je naplánována od 16.00 do 16.45 hodin. Samotný závod startuje v 17 hodin.

MOŘKOVSKÝ ZAJÍC 2014

Z výsledků jednotlivých kategorií:

Muži A do 39 let:

1. V. Bitala (AKEZ Kopřivnice), 2. M. Zeman (XAIR Ostrava), 3. J. Lukáš (Julbo Way).

Muži B 40 - 49 let:

1. R. Baláž (Extreme Team Ostrava), 2. S. Zátopek (AKEZ Kopřivnice), 3. P. Rýdl (Studénka).

Muži C 50 - 59 let:

1. P. Škrabánek (MK Seitl Ostrava), 2. J. Zátopek (AKEZ Kopřivnice), 3. M. Collen (Tým GB Ostrava).

Muži D 60 - 69 let:

1. S. Sviták (MK Seitl Ostrava), 2. B. Vynikal (AVA), 3. J. Kvita (AKEZ Kopřivnice).

Muži E nad 70 let:

1. N. Tsametis (SAK Ložiska Karviná).

Ženy F do 34 let:

1. A. Esentierová (Baláž Extreme Team Ostrava), 2. A. Krstevová ( AKEZ Kopřivnice), 3. L. Gruchalová (TK Ostrava).

Ženy G nad 35 let:

1. K. Rampírová (Adidas outdoor team), 2. D. Krausová (AKEZ Kopřivnice), 3. P. Schwarzová (MK Seitl Ostrava).