Dakarská rallye odstartovala a s ní i český kamion Aleše Lopraise.

Synovec šestinásobného vítěze slavné soutěže Karla Lopraise obsadil v úvodní etapě páté místo a je mezi mnohatunovými monstry nejlepším Čechem.

Podle svých slov ale mohl být i výše. "Vzhledem k okolnostem považuji naše umístění za dílčí úspěch," uvedl na oficiálním týmovém webu.

"Kvůli zvířenému prachu to chvílemi vypadalo, jako bychom jeli proti zdi. Předjíždění bylo velmi obtížně a posledních asi sedmdesát kilometrů prakticky nemožné," objasnil navigátor Vojtěch Štajf, kterého motorističtí příznivci znají spíše za volantem rallyového Subaru.

V prachové cloně dokonce žlutá Tatra do jednoho ze soupeřů nabourala.

"Nedalo se tomu zabránit. Řidič chilské Toyoty zazmatkoval a místo odstavení vozidla na kraji zašlápl pedál brzdy uprostřed cesty. Naštěstí to odnesl jen nárazník a světla. V bivaku jsme si to pak všechno vyříkali," usmál se Loprais, který příští sobotu oslaví 28. narozeniny.

Mnoho času za pomalejšími soupeři ztratil i v sobotu šestý Tomáš Tomeček z Letka Racing Teamu.

"Asi na 130. kilometru se před nás zařadil MAN Němce Echtera (v cíli 10. - pozn. red.), který minul jedno odbočení a přes pole se vracel na cestu. Dalších 150 km nás pak na úzké trati v prachové cloně brzdil," litoval Tomeček.

V neděli oba konkurenti vyrazí na nejdelší etapu letošního Dakaru. Úsek ze Santa Rosy do Puerto Madrynu měří 837 km, z nichž je 237 km měřených.