Největší triatlon na světě, Challenge Roth, hostil na tři a půl tisíce závodníků z celého světa. Součástí tohoto závodu bylo také mistrovství světa hasičů, kterého se zúčastnilo šestačtyřicet odvážných. Českou republiku reprezentovali tři hasiči, Lukáš Krpec z novojičínské hasičské záchranné stanice vybojoval stříbro. Vítězství mu uniklo o dvě vteřiny.

„Španěl, který mě porazil, startoval v další vlně, takže jsem o něm vůbec nevěděl a vychutnával si cílovou rovinku s vědomím, že mám velký náskok před soupeřem za mnou," okomentoval svůj výsledek Lukáš Krpec a dodal, že i to je sport a je potřeba, aby se z toho poučil do příště.

Přes dvě stě dvacet tisíc diváků se přišlo podívat na triatlon, který se skládá z 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů na kole a 42 kilometrů běhu. Kvůli velkému počtu závodníci tradičně startují po vlnách podle výkonnosti.

Obrovská konkurence

„Startoval jsem v první vlně spolu s dalšími třemi sty závodníky, včetně třiceti profesionálů. Konkurence byla obrovská i vzhledem k tomu, že tento závod slavil své třicáté výročí," přiblížil novojičínský hasič. Nejenže byla obrovská konkurence, soutěž závodníkům neulehčilo ani počasí, panovaly těžké podmínky.

„Silný vítr na cyklistice, teploty kolem třiatřiceti stupňů Celsia a velké dusno. To vše se podepsalo na výkonech některých favoritů, ale i ostatních závodníků," popsal okolnosti závodu Lukáš Krpec. Jeho slova potvrzují i fakta, na dvacátém kilometru totiž předběhl mistra světa z Havaje z roku 2012.

Další české hasiče postihly pro změnu technické a zdravotní problémy. Jana Keprta z Olomouckého kraje na cyklistické trati doprovázely problémy s řetězem, který se mu na sedmdesátém kilometru přetrhl, a on tak musel absolvovat třináct kilometrů do servisní zóny, kde se podařilo kolo opravit.

Aby toho nebylo málo, musel nedobrovolně zastavit i na stošedesátém kilometru, kde se mu řetěz zasekl kvůli jeho zkrácení po opravě. Ačkoli tím ztratil šanci na dobrý výsledek, rozhodl se závod dokončit a mezi hasiči se umístil na konci první třicítky.

Petra Sladkého ze Zlínského kraje potrápily zdravotní problémy. Po plavání a cyklistické části měl závod skvěle rozjetý, ale při běžecké části se dostavily žaludeční problémy a zvažoval odstoupení ze závodu.

Nakonec se přemohl a závod dokončil na čtyřiatřicátém místě.

„Závod byl skvěle připraven, atmosféra byla úžasná, ta se musí zažít! Věřím, že jsme v Německu neudělali České republice ostudu a naopak zvedli naši prestiž nejen mezi hasiči," ohodnotil soutěž Lukáš Krpec a poděkoval všem finančním sponzorům.

Novojičínský záchranář svým časem 8.52 hodiny získal nejen stříbro mezi hasiči, ale v celkovém pořadí dlouhého triatlonu obsadil sedmnácté místo mezi tři a půl tisíci závodníků a svou věkovou kategorii 35 až 40 let s přehledem vyhrál.

Anna Macíčková