V těchto dnech se horolezcům podařilo vybudovat druhý výškový tábor C2, který se nachází ve výšce 6600 metrů, přičemž cestu k němu přirovnali k zážitku pro opravdové masochisty a označili ji za nejtěžší vynášku, kterou kdy zažili. „Od rána jsme sestupovali z C2, je to šílený kus cesty. Dopoledne jsme v mlze i trochu kufrovali a nevěděli, jak trefit do C1. Zapomněli jsme totiž GPSku a orientaci komplikovala také sněhová vánice. Přeskakovali jsme asi 5 hlubokých bezedných děr, což bylo hodně nepříjemné. Nakonec jsme ale nějak C1 našli, i díky tomu, že se na malou chvíli udělalo okno, oblačnost se protrhala a my jsme se zorientovali. Jinak to místy vypadalo, že se zahrabeme do záhrabu, protože nemá cenu kličkovat mezi trhlinami," popsal trable s počasím frýdecko-místecký horolezec Libor Uher.

Nyní se expedice nachází v základním táboře, kde bude několik dní odpočívat a nabírat síly na další výstup a budování posledního výškového tábora C3. Libora Uhra trápí zažívací potíže, tři dny při cestě do výškového tábora nic nejedl, aklimatizace pro něj tedy není bezproblémová. „Příště se pokusím vzít si sebou ze základního tábora uvařenou polévku, slepičí vývar do termosky a nahoře si to jen ohřeji. Zkusíme nějaké nové výškové jídlo. Ono to, co člověku nahoře jede a co ne, je vždy jiné a zjistí se to až nahoře, když už je pozdě a nedá se to už nijak změnit," napsal z daleké výpravy Libor Uher.

Expedice má v plánu vstoupit na vrchol „Bílé hory" do 28. května. Domů pak budou odlétat z Káthmándú 5. června.

ČLENOVÉ EXPEDICE

MAREK NOVOTNÝ

Policejní instruktor specializující se na střelecký výcvik, taktiku a profesní sebeobranu, ve svém volném čase se věnuje horolezectví a bojovým sportům. V roce 2009 se účastnil expedice Mount Everest Nort Face (dosažená výška 8700 m n. m.), v roce 2011 sólo pokus o výstup na Mount Everest bez použití umělého kyslíku a podpory výškových nosičů (dos. výška 7800)

LIBOR UHER

Předseda horolezeckého oddílu Frýdek-Místek, kde je instruktorem II. třídy pro výcvik nováčků, 20. července 2007 v 13.45 SELČ jako druhý Čech v historii vystoupil na 8611m vysokou K2, druhou nejvyšší horu světa.

PETR MAŠEK

V roce 2001 Expedice K2, vylezen Česenův pilíř, dosažená výška 8000m

TOMÁŠ PETREČEK

Člen reprezentačního týmu v Adventure race (tým Czech Adventure race).