Jaké jsou vaše poslední pocity před odjezdem?

Právě jsem se rozloučil s rodinou, ještě mě čeká rozloučení s kamarády a jedu. Jde to dobře, zvládl jsem to.

Již v roce 2009 jste se pokusil tuto horu pokořit. Uplatnil jste něco z této expedice v přípravě na letošní výstup?

Maličko jsem pozměnil přístup hlavně k fyzické přípravě. Tehdy jsem totiž tolik netrénoval se zátěží, což mi pak i trochu chybělo. Letos jsem v tomto směru přidal a veškerou přípravu jsem zaměřil k tomu, abych zvládl všechny výstupy. Trénink probíhal v Alpách, Tatrách nebo zde, v Beskydech, ale s mnohem větší zátěží než tehdy.

Dá se vůbec v evropských podmínkách na takový výstup připravit?

Na samotnou výšku se zde člověk určitě nepřipraví. To se musí zvládnout až na místě, v rámci aklimatizačního procesu. Jinak byla příprava celoroční, takže v létě jsem byl v Alpách, v zimě pak v Tatrách. Do toho jsem absolvoval i horské maratony či přípravu na zápasy v thajském boxu. Bylo toho hodně. Určitě jsem se nezaměřoval jen na nějakou specifickou věc, ale snažil jsem se vše podchytit komplexně, hlavně pak vytrvalost a práci se zátěží.

Co třeba otužování?

Otužování je v přípravě důležité, navíc je to i zdravé. Přesto jsem otužování nějak cíleně, třeba v chladící komoře, netrénoval. Určitě ale bude dost času přizpůsobit se těmto podmínkám až na místě.

Rozhodl jste se pro nejtěžší možnou variantu, tedy výstup z Tibetu severovýchodní cestou, bez šerpy a bez kyslíku…

Bez šerpů jsme výstup absolvovali již minule, ale s tím rozdílem, že jsme byli jako expedice, takže nás bylo více členů. Nyní to bylo celkem neplánované. To rozhodnutí jít sám přišlo teprve před dvěma měsíci. Hlavní změnou ale určitě bude výstup bez kyslíku. Předtím jsem kyslík ve vrcholové části použil, letos to zkusím bez něj.

Výběr věcí pro výpravu asi nebyl jednoduchý, když jste se musel vejít do určitého limitu…

Určitě bylo těžké rozhodnout, co vzít a co nechat doma. Nakonec s sebou vezu osmačtyřicet kilo. Má představa byla malinko jinačí, něco jsem musel nechat doma, ale bez toho se určitě obejdu a jistě seženu nějaké věci ještě na místě.

Mount Everest je pro místní horou posvátnou a všechny expedice by před samotným výstupem měly podstoupit místní rituál. Ten jsme podstoupili již před dvěma roky a doufám, že tomu tak bude i nyní. Tento rituál se jmenuje Puja (čte se Pudža, poz. red.) a jde o to, že přijde buddhistický mnich, který posvětí celou cestu i veškeré vybavení horolezců, včetně šerpů, zkrátka vše. Je to určitě velice zajímavý a dlouhý obřad, a jak jsem již řekl, budu rád, když se toho opět zúčastním. Patří to k tomu.

Jak bude vypadat aklimatizační proces?

Nejprve se dostanu do základního tábora, který je ve výšce 5200 metrů. Odtud budu postupovat dál a stavět výškové tábory. První výškový tábor postavím v Severním sedle ve výšce 7100 metrů. Zde se pokusím zůstat dvě noci, abych se na danou výšku přizpůsobil a tělo se adaptovalo. Aby byl regenerační proces úplný, budu poté muset sejít zase zpět do základního tábora. Několik dní si odpočinu a vydám se opět výš, na pětadvacetikilometrový trek do předsunutého základního tábora, což je ABC. Odtud se vydám znovu do Severního sedla, kde budu jednu noc a půjdu zase o kousek výš, vybudovat další výškový tábor, tentokrát ve výšce 7800 metrů. Zde budu opět dvě noci s tím, že si udělám cvičný výstup až do 8000 metrů, ale přespávat budu vždy v nižší nadmořské výšce. Když se mi vše podaří a srovnám se i s výškou, tak se musím opět vrátit na těch 5200. Až poté bude následovat samotný útok.

Z čeho máte, kromě počasí, největší obavu?

Samozřejmě záleží na zdraví, štěstí i počasí, ale pro mě osobně jsou nejhorší výškové povětrnostní podmínky. Na hranici těch 8000 metrů je tryskové proudění, takže pokud se vás vítr snaží servat, je to problém.

V extrémních výškách je mozek omámen z kyslíkového deficitu. Máte nějaký kontrolní mechanismus, který by vás upozornil, že je to ještě dobré?

Od začátku výstupu je důležité sledovat všechny odezvy těla. To vám dává impulzy, takže se můžete cítit malátně, unaveně nebo vás bude bolet hlava. V každém případě je to otázka rozumu, zda chcete dojít na vrchol za každou cenu nebo budete myslet na to nejdůležitější, což je návrat zpět. Pokud nastanou komplikace, je nutné sestoupit minimálně do té výšky, ve které se člověk cítil ještě dobře. Buď signály výškové nemoci ustoupí nebo expedice prostě končí. Když se jde ve dvou, tak se navíc mohou kontrolovat navzájem, když jde člověk sám, je to o něco těžší.

Při ukázkách z expedic v televizi mi přijde, že ve výškových táborech je velký nepořádek. Všude se válí prázdné kyslíkové bomby…

Na jižní straně Everestu jsem teda nebyl, ale asi díky tomu počtu lidí, kteří touto stranou chodí, to může být. V roce 2009 jsme šli z jiné strany, v počtu asi sto třiceti horolezců, a neviděl jsem nikde žádný nepořádek. Navíc se za vše platí, i za odpad, který si musím nakonec snést dolů. Větší skladiště kyslíkových láhví jsem viděl až ve vrcholové části, kde ale nejde o to, že by někdo chtěl okolí znečišťovat, ale spíš o to, že zde je to opravdu již otázka života a smrti, zda to třeba vůbec odnesu nebo to tam nechám.

Již jste naznačil, že cílem není zdolat vrchol, ale dostat se ve zdraví zpět…

Výškové horolezectví je opravdu o tom, rozložit síly tak, abyste mohli dojít bezpečně i zpět. Takže celá expedice by měla končit až teprve návratem do základního tábora.

Nyní trochu bokem. Jak to budete mít se zaměstnáním?

Vyberu si celou dovolenou plus neplacené volno.

Co rodina, jak to bere? Budete v kontaktu?

Rodina mě podporuje, přesto je jasné, že mohou nastat určité komplikace. O tom se bavíme již delší dobu. Rodina je ale se všemi problémy i riziky srozuměna. Komunikovat bychom, sice omezeně, měli přes mobilní telefon. V případě nouze mám pak k dispozici i satelitní telefon.

Jak budete trávit volné chvíle? Máte nějaký talisman?

Talisman mám, jsou to fotečky mých dětí. Budu poslouchat nejspíš muziku, kterou jsem si nahrál do telefonu. Víc toho nemám. Třeba knížky jsem musel, z pochopitelných důvodů, nechat doma.