MARTIN ZDRAŽILDatum narození: 15. prosince 1979
Absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze strávil svoji hráčskou kariéru v rodném Novém Jičíně, kde s basketbalem začal v 5. třídě a při studiích pak nastupoval i za druholigové Libochovice.
Trenérskou kariéru pak načal v Novém Jičíně, kde začínal jako hlavní trenér mládeže, a kde postupně vystřídal kategorie U12 až U19. Poté se stal hlavním trenérem novojičínského áčka, se kterým slavil postup do 2. ligy a následně okamžitý posun do 1. ligy. Kromě toho nadále aktivně hraje za novojičínský B tým Oblastí přebor 1. třídy.V nedávno skončené prvoligové sezoně museli nakonec do play-out, ve kterém si však dokázali vybojovat záchranu. Pod posledními úspěchy klubu, ve kterém kromě Pelikána či Medka nastupují také další pamětníci velkých časů – Slováci Šoška a Gavlák, je výrazně podepsán trenér Martin Zdražil, jenž neopomněl vyzvednout novojičínské publikum. Nový Jičín se totiž mohl pyšnit výtečnými návštěvami, když jeho domácí utkání sledovaly čtyři až pět stovek diváků. „Naši fanoušci byli skvělí, protože nikde nebylo tolik diváků, kolik chodilo u nás, kde byla kulisa úplně z jinačí soutěže," připomněl kouč BC Nový Jičín.

Máte za sebou premiérovou sezonu v 1. lize. Jaká byla?
Byli jsme rádi, že jsme první ligu udrželi, což byl náš hlavní cíl. Druhotným cílem bylo nedostat se do bojů o udržení, což se nám nepodařilo. Hlavně proto, že nám to celou sezonu nešlo venku. Ale hlavní cíl byl splněn, což je důležité. Celkově musím sezonu hodnotit trošku rozpačitě, protože jsme mohli vyhrát více zápasů. Řada nám totiž utekla jen velmi těsně nebo v prodloužení.

Důležitým momentem bylo i zranění mladého rozehrávače Zdeňka Jakubu. Je to tak?
To nás určitě hodně zasáhlo, protože se zranil už v listopadu. Od toho se pak odvíjel další průběh sezony. Mělo to vliv na organizaci naší hry a na těsné porážky, protože kdyby byl Zdeněk přítomen, tak věřím tomu, že by některé zápasy dopadly úplně jinak.

Nakonec jste museli do play-out. Co v něm rozhodovalo?
Nechtěli jsme spadnout úplně do propasti posledních dvou týmů, tak ať se nemusíme strachovat o sestup. Naštěstí jsme měli něco nahráno ze základní části. Na každého soupeře jsme se připravovali stejně, jako v základní části, to znamená, že jsme si zhodnotili jeho hru a podívali jsme se na některé jeho akce. Podle mě bylo úplně rozhodující, že jsme vyhráli na palubovce akademie pražské Sparty (GBA), kdy jsme využili toho, že Sparta nebyla kompletní. Jak se později ukázalo, tak ta výhra nám strašně moc pomohla a dodala nám to potřebný klid. Pak jsme ještě doma porazili béčko USK Praha a dvě kola před koncem jsme tak získali definitivní jistotu záchrany.

V průběhu sezony došlo také k několika návratům známých tváří…
Chtěli jsme prostě udělat maximum pro to, aby nedošlo k sestupu. Byla by totiž velká škoda, kdybychom z první ligy hned spadli. Chtěli jsme tam vnést trošku zkušeností, což Ondrej Šoška i Juraj Gavlák splnili. Ondra Šoška navíc přispíval i velkým bodovým příspěvkem, který byl pro nás nezaplatitelný.

Jak to s nimi vypadá směrem k následujícímu ročníku?
Juraj Gavlák byl povolán, protože byl zraněný Zdeněk Jakubu, který už se ale na konci sezony, po zranění, vrátil. Co se týče Ondry, tak jsme v kontaktu a víceméně nám přislíbil, že pokud to bude ještě v jeho silách, tak nám určitě pomůže celou příští sezonu.

A co další pamětník slavných novojičínských časů Štěpán Reinberger?
Zasáhl bohužel pouze do jednoho zápasu. Potřebovali jsme tým ještě posílit a Štěpán proto udělal maximum. Začal trénovat, ale bohužel jeho zdraví nebylo úplně na takové úrovni, aby mohl ukázat úplně všechno, co v něm je.

Týmu výrazně pomohl i příchod někdejšího kapitána NH Ostrava Jana Stehlíka. Jak to s ním vypadá?
Honza přišel až v únoru, protože jeho prioritou je hrát za jeho domácí klub Hladnov ve druhé lize, který trénuje jeho otec. Tam je stěžejním hráčem a v úvahu by tak znovu připadal nejspíše zase až někdy v únoru. Jinak zatím vůbec nevíme, jak to bude s Rosťou Pelikánem a jediné, co už je teď jisté, že na křídlo přijde odchovanec Adam Choleva z Olomouce.

Kdy začnete s přípravou na novou sezonu?
Klasicky poslední týden v srpnu, kdy startujeme takovým blokem v Novém Jičíně, kde budeme trénovat každý den. Na soustředění nikde nepojedeme. Od toho se odrazíme a budeme pokračovat až do konce září a v říjnu by pak měla začít soutěž.

S jakými ambicemi půjdete do druhé prvoligové sezony?
Chtěli bychom poprvé nakouknout alespoň do předkola play-off, i když víme, že to bude hodně těžké. Tým už ale získal nějaké zkušenosti a uvidíme, do jaké míry se nám podaří udržet některé hráče a jiné zase přivést. Snad budeme mít silnější tým než vloni a pevně věřím, že nakoukneme minimálně do předkola play-off.

Ilustrační foto.
VOP CZ představil na veletrhu speciální vozidla i techniku