Oblíbený běžecký závod okomentoval i nynější předseda Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice Jiří Harašta, jenž připomněl svoji vzpomínku na Svatopluka Kramoliše, a který byl mile překvapen atmosférou dalšího ročníku memoriálu, který nese jméno jeho kamaráda:

„Před desítkami let jsem se rozhodl začít razantně shazovat přebytečná kila. Při jednom z tréninků jsem narazil na partu běžců v Černém lese, který se vine v kopci nad Štramberkem. Mezi nimi mě upoutal podsaditý muž, který na mne vyhrkl: Zastav se mladíku.

Místo bezduchého běhání si s námi pojď zaběhat na náš kilometrový okruh. Dnes si dáme pět kiláků. Možná, že tě porazím, ale časem mi to oplatíš…Měl pravdu. V cíli byl o pár vteřin dřív. Pak se ale naše cesty se Svaťou začaly propojovat a po pár letech jsme se ocitli na společném pracovišti.

Svaťa byl nesmírně akční a před důchodem zakotvil v rodném Štramberku, kde si se ženou postavili dům. V roce 2013 si bývalý spolupracovník a kamarád Luděk Purmenský vzpomenul na atmosféru podnikových závodů, oslovil lidi z ulice, nejbližší kamarády a před vánoci se uskutečnil první závod, který si Svaťa nenechal ve svých 73 letech ujít.

Nultý ročník se vydařil, proto se záhy místní běžci rozhodli pokračovat v tomto projektu. Dva měsíce na to ale nečekaně Svaťův život pohasl. Luděk Purmenský oslovil Svaťovy syny s tím, zdali může další ročník nést jméno. Ti souhlasili a s pomocí kamarádů se pustili ještě s větším úsilím v pokračování této akce.

V roce 2016 byl běh na základě biatlonové euforie obohacen o střelbu ze vzduchovky a vzhledem ke kladným ohlasům se u formátu duatlonu zůstalo.

Nedalo mi to a ze zvědavosti jsem se vydal na Štramberk na letošní čtvrtý ročník. Závodníci se začali shromažďovat na startu a první běžci se objevili u bytovek po půl hodině. Pak následoval zlatý hřeb jejich klání. Tři rány ze vzduchovky nesměly minout cíl. Ti, kteří minuli terč, museli absolvovat trestné kolo.

Cíl byl v jedné ze štramberských restaurací, kde doplnili spálenou energii a probrali své zážitky ze závodu. V rámci vyhlášení vítězů často zaznělo jméno Kramoliš. Svaťa senior by měl jistě radost, že má důstojné nástupce.“