Celostátní Olympiáda dětí a mládeže České republiky se uskutečňuje již popáté, ale jak uvedl moderátor jejího prvního medailového ceremoniálu, známý sportovní reportér Štěpán Škorpil, poprvé v její historii se sešli na jednom místě medailisté z prvních dvou dnů.

Celostátní Olympiáda dětí a mládeže se uskutečňuje již popáté, ale jak uvedl moderátor jejího prvního medailového ceremoniálu, známý sportovní reportér Štěpán Škorpil, poprvé v její historii se sešli na jednom místě medailisté z prvních dvou dnů. Kromě Štěpána Škorpila přivítali asi pět stovek lidí starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, Věra Palková, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje a ředitelka olympiády, starosta Trojanovic Jiří Novotný, a známí sportovci šestinásobný vítěz Rallye Paříž-Dakar Karel Loprais, mistr světa ve skoku na lyžích z roku 1988 Jiří Parma. „Bylo mým velikým přáním, aby k tomuto setkání patřila tvář muže, který byl velikánem našeho i světového sportu. Tvář muže, který se jako první občan naší země se stal vítězem na zimních olympijských hrách. Jiří Raška to ale o pár dní nestihl,“ připomněl Štěpán Škorpil nedávné úmrtí Jiřího Rašky, jehož velkou zásluhou se místem olympiády stal také Frenštát pod Radhoštěm.

Po obrazovém záznamu, připomínajícím úspěchy Jiřího Rašky a chvilce ticha, došlo na současné skvělé sportovce. Znělo jedno jméno za druhým a na stupně vítězů postupně stoupali ti nejlepší ve sjezdových lyžařských disciplínách, běžci, biatlonisté a snowboardisté.

Oficiální ceremoniál zakončil konfetový ohňostroj, po němž následovalo vystoupení finalisty soutěže Česko hledá Superstar Michala Šepse a jeho doprovodné skupiny.

Pro mnoho sportovních nadějí bylo poctou, že přebírali upomínkové ceny z rukou takového sportovního velikána, jakým je Karel Loprais. Ten ale pro Novojičínský deník přiznal, že zimní sporty nebyly jeho koníčkem. „Kdysi dávno jsem jezdil na lyžích, ale zvítězily ty motory,“ řekl Loprais.

Věra Palková si zase nemohla vynachválit spolupráci se zástupci města. „Pan místostarosta byl členem organizačního týmu od samého počátku už to připravujeme intenzivně rok a je to mnoho povinností. Ale je tady nádherná atmosféra, Frenštát opravdu žije olympijskými hrami a já mám informace, že všichni ubytování a ti co sportují, se cítí velmi dobře. Jsme rádi, že Moravskoslezský kraj dostane nejen nálepku, že Ostrava je plná smogu, ale také že Beskydy jsou krásné,“ vyjádřila se po skončení oficiálního ceremoniálu náměstkyně hejtmana.

Místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Pavel Mička si až tak velké zásluhy nepřipouštěl. „Z mého pohledu to až tak složité nebylo, protože máme v městském kulturním středisku vynikající lidi, kteří se toho chopili s vervou, a stejně tak naše technické služby byly ochotny vždy přiložit ruku k dílu. Všichni tu olympiádu brali jako něco, co zvýši zájem o Frenštát,“ uvedl místostarosta města a vzápětí dodal, že nadšení a radost zkalila smrt Jiřího Rašky, který měl olympiádu zahajovat a měl být i účastníkem úterního ceremoniálu. „Velmi si ho vážím. Snažili jsme se to udělat i na jeho památku. On vždy to město reprezentoval, tak jsme chtěli, aby i on tam nahoře věděl, že jdeme v jeho stopách a že umíme zabrat,“ řekl Pavel Mička.

Nadšení s ostatními sdílela také starostka Zdeňka Leščišinová. „Jsem velmi ráda, že Frenštát měl tu čest být olympijským městem a věřím, že jsme se toho zhostili dobře. Chceme, aby si účastníci olympiády odtud odvezli jen dobré vzpomínky a aby se k nám rádi vrátili,“ vyslovila přání starostka, jež zároveň upozornila, že olympiáda je ceněná více než mistrovství republiky a zároveň je i kvalifikací na mezinárodní soutěže.

Beskydy ovládla olympijská myšlenka

Moravskoslezský kraj - Páté hry zimní olympiády dětí a mládeže, které poprvé hostí Moravskoslezský kraj, mají jedinečnou atmosféru. Více než tisíc mladých sportovců z celé republiky bojuje v těchto dnech na páté zimní olympiádě dětí a mládeže, kterou poprvé v historii hostí Moravskoslezský kraj.

Organizační tým si zatím pochvaluje nejen vysokou sportovní úroveň závodů, ale také současné mrazivé počasí, které olympiádě nevadí. „Ještě na konci prosince jsme měli z počasí obavy. Máme štěstí, že nám to takto vyšlo. Navíc teploty jsou různé přes den a v noci. Problémy s tím nemáme,“ říká místopředseda organizačního výboru Libor Lenčo.

Samotná olympiáda se v ničem nezadá s tou pravou, která je největší sportovní akcí světa. Všichni sportovci složili při zahájení olympijskou přísahu, samozřejmostí jsou medailové ceremoniály i jednotné oblečení výprav krajů. „Atmosféra her je fantastická, za organizátory jsme doopravdy moc spokojeni. Všichni účastníci hrami žijí, což je nejvíce vidět při medailových ceremoniálech. Moc se těšíme i na závěr olympiády, který proběhne v pátek po finálovém utkání v ledním hokeji přímo v ČEZ Aréně,“ řekl Lenčo.

Právě hokejový turnaj je podle zasvěcených vůbec nejkvalitnější, což svědčí také o tom, že zápasy sledují i známí čeští agenti. „Celá olympiáda se mi moc líbí a třeba hokejový turnaj má vysokou úroveň. Týmy tvoří kluci z mladšího dorostu a tím, že se jedná o výběry z kraje, tak dochází k zajímavým konfrontacím, které běžně v extralize neuvidíte. Je tu spousta šikovných hokejistů,“ uvedl agent Michal Sivek ze společnosti Eurohockey Services.

Na olympiádě se ukázala i celá řada bývalých úspěšných sportovců, kteří většinou plnili role vlajkonošů jednotlivých výprav. Hokejista David Moravec, který vyhrál má ves sbírce zlato z Nagana, nesl zástavu pořádajícího Moravskoslezského kraje. Další bývalý hokejista Petr Bříza vlajku Prahy, lyžařka Šárka Sudová zase Liberereckého kraje. „Kromě toho jsme pozvali na zahájení i další bývalé sportovce v čele s Danou Zátopkovou, Vítězslavem Máchou, Františkem Černíkem či Květou Jeriovou Peckovou,“ poznamenal tiskový mluvčí her Tomáš Tikal. Právě bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích Květa Jeriová Pecková si nenechala ujít závody na Pustevnách v Beskydech. „Závody se odjely ve skvělé atmosféře. Jsem moc ráda, že počasí vyšlo, tratě byly výborně připravené a mladí předvedli vynikající výsledky. Budu jim držet palce i nadále,“ uvedla Květa Jeriová-Pecková.

Olympijský oheň zapaloval za svého zesnulého dědečka Jiřího Parmu jeho vnuk a bývalý reprezentant ve skoku na lyžích Jan Mazoch.

Poprvé v historii se olympiáda dočkala živých přenosů na internetu. Na stránkách her http: www.odm2012.cz jsou každý den aktuální videoreportáže prakticky ze všech sportů. „Přípravy her trvaly dva roky, proto máme radost z toho, že vše klape, jak má,“ řekl Lenčo.

S tím, že by Moravskoslezský kraj v budoucnu podal kandidaturu pro pořádání světových zimních her, které se letos konaly v Innsbrucku, ale nepočítá. „Takové ambice rozhodně nemáme,“ dodal Lenčo.

V. ZIMNÍ OLYMPIÁDA DĚTÍ A MLÁDŽE

Je velkolepou akcí pro děti a mládež do šestnácti let. Soutěž je projektem Českého olympijského výboru, který si pro spolupráci s pořádáním her vybírá jednotlivé kraje České republiky. Svým charakterem navozují atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci mají jednotné oblečení a prožijí si zapálení olympijského ohně, složí olympijskou přísahu a úspěšní si vychutnají medailové ceremoniály.

29. ledna až 3. února

Místo konání: Ostrava, Frenštát p. R., Pustevny, Bílá, Trojanovice

Internetové stránky: www.odm2012.cz

Sportovní soutěže: alpské a klasické lyžování, biatlon, skoky na lyžích, severská kombinace, snowboard, lední hokej, rychlobruslení, krasobruslení.

Doplňkové disciplíny: disco dance a šachy.

Věk: do 16 let

Počet účastníků: 1024 ze všech čtrnácti krajů

Počet členů doprovodu: 279

Nejpočetnější výpravu má Moravskoslezský kraj (95 sportovců, nejméně jich na Moravu a do Slezska přijelo z Karlovarského kraje (58 sportovců)

Olympijské domy: Ostrava, Frenštát, Bílá

Rozpočet: 11 milionů korun

ANKETA ŘEKLI O OLYMPIÁDĚ

DAVID MORAVEC,

Olympijský vítěz z Nagana

Pro mladé sportovce je samozřejmě velkou výzvou soupeřit mezi nejlepšími. Mezi děti a mládež se dostane samotná myšlenka olympismu. Asi ne každý se v pozdějším věku dostane na velkou olympiádu, ale podobné akce mohou klasické olympijské hry zpopularizovat a udržet děti při sportu, které dělají. Důležité je také dbát na fair play a když se podobná snaha vštěpuje mladým sportovcům už v tomto věku, je to podle mě jen dobře.

MILAN JIRÁSEK,

předseda Českého olympijského výboru

Mládežnická olympiáda šíří myšlenky olympismu a aktivního životního stylu mezi mládeží. Přibližuje mladým lidem olympiádu, její hodnoty, ale i běžný olympijský den – sportovci se potkávají ve vesnici, v jídelně, při závodech a ceremoniálech. Vznikají nová přátelství. Ukazuje také, že cesta na sportovní vrchol začíná už v útlém mládí. ODM je i prestižní sportovní soutěží na nejvyšší úrovni v dané věkové kategorii.

JAN MAZOCH,

bývalý reprezentant ve skoku na lyžích

Nad nabídkou nahradit dědu při slavnostním zahájení a zapálit olympijský oheň jsem ani na chvíli neváhal. Skončil tím pro mě náročný týden nabitý emocemi a smutkem. Ale udělal jsem to strašně rád. Je to super akce, kterou jsem rád podpořil.

ALEŠ UHER

Olympijské zlato a stříbro zůstaly v Ostravě. Díky krasobruslařům

Ostrava – Mladí krasobruslaři BK LR Cosmetic Ostrava potvrdili, že patří k nejlepším v republice. Na právě probíhajících Hrách V. zimní olympiády dětí a mládeže vybojovali dvě medaile pro Moravskoslezský kraj Jan Kurník a Jana Coufalová.

Ze zlata se na domácím ledě porubské Sarezy radoval Kurník. „Suverénně ovládl kategorii starších žáků, vyhrál ji s velkým náskokem,“ ocenil šéftrenér ostravského klubu Stanislav Žídek výkon třináctiletého krasobruslaře, který běžně skáče dvojitého axela i trojitého salchowa a toeloopa. „Všechny na olympiádě předvedl, a až zdokonalí trojitého rittbergera, bude to úžasné,“ věří Žídek v další zlepšení, které by mohlo přijít už na březnovém mistrovství ČR žactva v Brně.

Druhé místo v soutěži starších žaček obsadila čtrnáctiletá Jana Coufalová, která se v této sezoně vrátila na led po nucené roční zdravotní přestávce. „Stříbrný návrat po dlouhé pauze je úspěch, ale mohl být ještě krásnější, zlato jí uniklo o necelý bod. Možná její výkon trochu ovlivnilo i silné nachlazení,“ přiblížil šéftrenér vyrovnanou soutěž krasobruslařek. „Jana zajela moc pěkně krátký program, který byl ze všech nejlepší. Po volných jízdách se to ale zamotalo, i když skočila dvojitého axela a trojitého toeloopa, ztrátu zavážily pády u trojitého rittbergera a salchowa,“ vysvětlil Žídek a dodal, že tento víkend čeká Coufalovou první start na mistrovství ČR juniorů v Pardubicích. Tam bude z BK LR Cosmetic startovat i její šestnáctiletý bratr Petr a Barbora Žáčková.

Triumf moravskoslezských krasobruslařů na zimní olympiádě dětí a mládeže jako první odstartovala třinecká Aneta Janiczková, která vyhrála kategorii mladších žaček. „Tři medaile pro kraj jsou super, navíc šestým místem bodoval i náš mladší žák David Žáček,“ hodnotil šéftrenér ostravského klubu úspěch závodníků z regionu. (ro)