Už od dnešního hostí areál na Nivách ve Frenštátě pod Radhoštěm hostí mezinárodní závody ve voltiži s účastí světové špičky. Jediné mezinárodní závody v České republice potrvají pod Radhoštěm až do neděle.

Voltiž představuje gymnastické cvičení na koni, buď jednotlivce, dvojice nebo skupiny. Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Slovan Frenštát pod Radhoštěm připravili v letošním roce pro jezdce i koně nový povrch v hale, který splňuje nejpřísnější kritéria pro takto významnou akci. Atraktivitu závodu podpoří prestižní sbor rozhodčích, ve složení Frank Spadinger z Rakouska, Cynthia Danvers z Nizozemí a tři domácí rozhodčí – Dalibor Blažek, Michaela Guznar Růžičková a svou premiéru bude mít při rozhodování mezinárodních závodů i Aneta Adámková. V čele sboru rozhodčích usedne Rob de Bruin z Nizozemska. Závody ve Frenštátě byly zahájeny již včera veterinární prohlídkou koní.

Samotné soutěže budou zahájeny v pátek povinnými sestavami všech kategorií. Během následujících dní budou k vidění volné sestavy jednotlivců, skupin i dvojic a technické sestavy jednotlivců. V neděli bude program nejnapínavější, pojedou se finálové volné jízdy všech kategorií. Představit by se mělo 82 jednotlivců, 9 skupin a 8 dvojic z celkem 16 států – Austrálie, Kolumbie, Velké Británie, Belgie, Itálie, Irska, Francie, Nizozemí, Německa, Ruska, Finska, Rakouska, Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky. „Předběžnou přihlášku potvrdil i francouzský jezdec Jaques Ferrari, který je úřadujícím mistrem Evropy v kategorii mužů, i další hvězdy světového poháru ve voltiži – Lucy Philips z Velké Británie, Carola Sneekes z Nizozemí, a doufáme i v účast našeho nejlepšího českého jezdce, Lukáše Kloudy. Pro mnohé je tento závod možností, jak si splnit kvalifikaci stanovenou FEI na nadcházející Světové jezdecké hry v Normandii, a proto se zajisté bude celé tři dny na co dívat,“ informovala a pozvala diváky do jezdeckého areálu ve Frenštátě pod Radhoštěm tajemnice TJ Slovan Frenštát pod Radhoštěm a jedna z domácích trenérek, Adéla Svobodová.

Pořadatelé připravili pro diváky rovněž bohatý doprovodný program, a to hlavně pro děti, pro něž bude zajištěno vození na ponících, dětský koutek, skákací hrad a další. Pro dospělé je pak připraven večírek s živou hudbou. „Všechny bychom chtěli pozvat na nevšední sportovní zážitek. Také bude připravena domácí kuchyně s pravými tradičními valašskými frgály a dalším občerstvením,“ dodala závěrem Svobodová.

Program mezinárodních závodů ve voltiži CVI Frenštát p. R. 2014:

Pátek 16. května

10.00 povinné sestavy jednotlivců (děti)

13.00 povinné sestavy skupin, dvojic a jednotlivců (junior, senior)

Sobota 17. května

9.00 volné sestavy jednotlivců (děti, junior)

13.00 technické sestavy jednotlivců (senior)

14.00 volné sestavy dvojic a skupin

16.30 finále povinné sestavy jednotlivců (děti, junior)

Neděle 18. května

10.00 finále volné sestavy (děti, junior, senior)

14.00 finále volných sestav dvojic a skupin

16.30 slavnostní vyhlášení výsledků