„Jsem rychlý, mám dobré ruce a soustředím se hlavně na útok,“ upřesňuje Burget, na co při zápase spoléhá, a pokračuje: „Jako každému klukovi i mně se líbily akční filmy s Van Dammem nebo Brusem Leem, které byly v té době velice oblíbené, a když jsem zjistil, že v Kopřivnici existuje klub, kde mě naučí karate, začal jsem ho dělat.“

Domovským klubem se pro něj stala ASK Tatra Kopřivnice, kde začal trénovat, o tři roky později pak závodit a o další dva už patřil k oporám českého reprezentačního týmu. Pod vedením zkušeného trenéra Vlastimila Žižky si perfektně osvojil základní techniku a nabral zkušenosti, které využívá nejen na tuzemských turnajích, ale i na daleko prestižnějších evropských soutěžích. „Ze začátku jsem rozhodně nevyčníval. Chtělo to vydržet a poctivě trénovat. Během posledních dvaceti let se vždy našel někdo, kdo prezentoval kopřivnické karate na MČR, stále tady bylo dost dobrých karatistů. A to mě motivovalo k tomu, abych se zlepšoval,“ dodává.

První mezinárodní úspěch přišel v roce 1999 v Sofii, kde na mistrovství světa dorostenců skončil na čtvrtém místě. Znovu pak na sebe upozornil na Akademickém mistrovství Evropy mužů, konaném v hlavním městě Černé Hory, v Podgorici, v roce 2003. Zde vybojoval zasloužené třetí místo. Další dva roky ho však přibrzdily zdravotní potíže, a na stupni vítězů se opět ocitl až v roce 2005; z ME mužů ve Vídni si dovezl stříbrnou medaili a z Akademického mistrovství Evropy ve Wroclawi tolik vytoužené zlato. Jeho výkon je hodnocen jako skvělý, vyzdvihovány jsou především jeho raketové starty a nechytatelné útočné techniky na horní pásmo. Hovoří se o návratu ztraceného syna. „V té době jsem měl pořád nějaké zdravotní problémy, nejdříve koleno, pak loket, kotník, musel jsem vynechat dva evropské turnaje a pak se na mě konečně usmálo štěstí. Nejvíce si samozřejmě cením té zlaté. Ve finálovém souboji jsem měl Srba, byl to dost těžký zápas, diváci šíleli. Jsem rád, že jsem to dokázal dotáhnout až do konce,“ vzpomíná Burget. Jeho posledním vystoupením je účast na letošním Akademickém mistrovství Evropy, které opět proběhlo v Podgorici, a Burget zde skončil na pátém místě.

Může se ale pyšnit i výbornými výsledky, dosaženými v družstvech. První týmový úspěch získal v roce 2002, a to tvrdě vybojované druhé místo ASK Tatra Kopřivnice v národní lize družstev. Další přichází už s Baníkem Ostrava, kde na další rok přesídlil, a se kterým dosáhl na místo třetí. Ani zde se Burget dlouho neohřál a následující sezónu strávil v jihomoravském klubu Global Brno. Opět se ale musel spokojit „pouze“ s třetí příčkou. Na stupeň vítězů tak došel až s ambiciózním celkem Baník Havířov, ve kterém se od roku 2004 natrvalo usadil, a Mistrem ligy se v průběhu dalších let stal ještě třikrát. Lichotivé je i loňské čtvrté místo z Akademického mistrovství světa v New Yorku, kde závodil s týmem české národní reprezentace. Minulý měsíc Burget zápasil za národní reprezentační tým goju-ryu na seniorském ME v německém Dortmundu, kde obsadili třetí příčku. „Do Německa nás jelo celkem patnáct závodníků, z toho pět mužů. Nejdůležitější byl zápas právě s Němci, který jsme prohráli 0:3. I když výsledek vypadá krutě, mohli jsme s přehledem vyhrát, ale domácí rozhodčí v rozhodujících fázích zápasů dávali Němcům všechno, mohli jsme se snažit sebevíc. O třetí místo jsme 3:0 porazili favorizované Španěly, takže nakonec jsme byli rádi za medaili,“ připomněl Burget. Momentálně se tvrdě připravuje na další své vystoupení, tentokrát na domácí půdě. Tento týden, v sobotu 27. října, proběhne v moderní sportovní hale Ostrava - Polanka již šestý ročník otevřeného mezinárodního turnaje karate Grand Prix 07. Burget se zde divákům představí od 13 hodin v kategorii kumite.

Přestože si Milan Burget splnil svůj dětský sen a navíc se ještě může pyšnit rozsáhlou sbírkou medailí a nejrůznějšími oceněními, zůstává stát nohama pevně na zemi. „Závodit budu do té doby, dokud mě to bude bavit. Karate je pro mne především koníček, nejsem profesionál. Hlavně ať vydrží zdraví,“ uzavřel Burget.