Jako druhý došel do cíle Zbyněk Cypra s parťákem Petrem Vabrouškem. Zbyněk Cypra tak neobhájil svůj loňský titul, což mu ale nic neubralo na radosti z toho, že závod došel v pořádku. Trasu Beskydské sedmičky absolvovali za 13:13:31 hodin. Prvními ženami v cíli byly sestry Juračkovy z Pardubic, které zvládly extremní přechod Beskyd za 14:35:18 hodin.

Diskvalifikace závodníků

V boji o celkové třetí místo došlo ke zvláštní situaci. Do cíle došly společně dva týmy, ale později vyšlo najevo, že porušily pravidlo fair play. Cestou se totiž domluvily, že do cíle dojdou společně. Jury tak rozhodla o diskvalifikaci těchto týmů. Bronz tak připadl novojičínské dvojici Vladimír Polák a Tomáš Nahorniak, kteří došli do cíle s časem 13:51:24 hodin.

Beskydská sedmička je totiž především sportovní závod. Nejedná se o sportovní pochod, kde se lidé v cíli chytnou za ramena a dojdou společně do cíle. „Je mi to strašně líto a vím, co to stálo dřiny, bolesti a úsilí, ale musíme být objektivní a měřit všem týmům stejně. Možná si závodníci diskvalifikovaných týmů ani neuvědomili, co způsobili. Znám se s nimi, s některými z nich jsem často zkřížil zbraně na různých akcích, společně taky trénujeme, jsme kamarádi.

Jejich zklamání a frustrace musí být ohromná, protože čtrnáct hodin se v závodě drtili, a to všechno zbytečně zahodili jedním činem, když se domluvili na vítězných pozicích. My chceme, aby týmy bojovaly až na pásku, tedy až do doby než dojdou do cíle," řekl vedoucí závodu Libor Uher.

Český horolezec, specializující se na extrémní vytrvalostní sporty, se Beskydské sedmičky také zúčastnil. „Letos jsem závod ochutnal i ze strany závodníků, kteří neměli to štěstí dojít do cíle. Sám jsem musel skončit na Lysé hoře. Vím, jaké to je, když má člověk chuť závodit a dojít do cíle. B7 je ale závod týmů.

Nezávodím sám za sebe, přebírám zodpovědnost za parťáka, a když tým nemůže dojít do cíle kompletní, nemůžu dále závodit. Tak to prostě je," uvedl Libor Uher s tím, že i nekompletní týmy mohly absolvovat celou trasu, ale měly respektovat pravidla a vyhnout se měřícím branám a cílovému prostoru. „Nejtěžší je smířit se s tím, že nemůžu dál pokračovat, ale i na to by měl mít závodník sílu," řekl závěrem Libor Uher.

B7

Beskydská sedmička získala už po svém prvním ročníku statut Mistrovství republiky v extrémním horském maratonu. Součet nadmořských výšek všech sedmi hlavních vrcholů Beskyd udává výšku virtuální beskydské K2 (8250m).

Hlavní vrcholy Beskyd v závodě: Velký Javorový 1031m, Ropice 1082m, Travný 1203m, Lysá hora 1324m, Smrk 1276m, Čertův mlýn 1205m, Radhošť 1129m.

Dalibor Tobola