Karate je jeden z nejrozšířenějších bojových systémů na světě. Své místo si našel i v srdci patnáctiletého Marka Lušovského, který se tomuto sportu věnuje v Novém Jičíně, pod záštitou týmu Ku sen go Jany Janíkové. „Ke cvičení mě dostal táta. On sám cvičil vrcholové karate a také mě karate učil. Ze začátku sám, pak mě přihlásil do týmu v Novém Jičíně,“ popsal Lušovský své začátky na cestě tohoto bojového umění, které se častěji provozuje jako sport. „Nejdřív jsem to bral jako školu. I když byly zpočátku tréninky opravdu tvrdé, neodradilo mě to, bral jsem to jako svůj cíl, chtěl jsem karate dělat,“ dodal Lušovský. Zanedlouho se dostavil i první větší úspěchy v soutěžích.

V letech 2005, 2006 a 2007 získal titul Mistr České republiky v kategoriích postupně mladší žáci, starší žáci a dorostenci, v disciplíně kumite, tedy zápas. Letos byl však nominován na disciplínu kata, sestavu prvků, která imituje boj. „Nejvíc mě baví kata a zaměřuji se na ni. Je to sice dost náročná disciplína, ale snažím se v ní neustále zdokonalovat. Na soutěžích je právě v této disciplíně velmi tvrdá konkurence. Na kata jsem se zaměřil, i protože si myslím, že je více ceněno,“ objasnil Lušovský. Letos tedy Marek nebude obhajovat tituly z předchozích let v kumite, ale bude soutěži v kata. V této disciplíně se v minulých letech umístil na medailových místech.

Jak dnes vidí mladý sportovec svou budoucnost? Překvapivě jasně. Chtěl by se postavit po boku své nynější trenérky Janíkové jako jeden z učitelů. „Chtěl bych si udělat trenérské zkoušky a stát se trenérem. V závodění bych ale pokračoval i nadále a také se budu snažit přivést k závodění i své žáky,“ zasnil se. Zdá se, že ani přechod na střední školu nedělá Lušovskému problém. Vybral si obor Informatika v ekonomice na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Docházet do týmu Ku sen go tak bude i po čas studia na střední škole.

Marek však společně s otcem nejsou jediní karatisté v rodině. Do stejného týmu dochází i Markovy mladší sestry Tereza a Veronika, které taktéž sklízejí úspěchy. Nejmladší nadějí rodiny Lušovských je devítiměsíční Zuzanka.