Mezi ty tradiční patří nezávodní Lidový běh, který letos poprvé odstartovala Jarmila Kratochvílová. Do ulic města vyslala, na trať dlouhou 1400 m, celkem 75 běžců všech věkových kategorií, jež v cíli čekala, kromě dobrého pocitu, i tombola se zajímavými cenami.

Zdařilou premiéru si před hlavním závodem odbyl Běh dětí Kopřivnicí, v němž se ve dvanácti kategoriích představilo celkem 152 dětí od předškoláků až po starší žactvo. Vůbec první vítězkou závodu se stala Nikola Chovanečková ze Štramberka, která vyhrála 140 m dlouhý závod pro dívky narozené v roce 2005 a mladší. Šlo o vůbec nejnabitější kategorii, na jejímž startu stanulo celkem 27 děvčátek. Triumf Nikolky rozhodně nebyl náhodný. I přes nízký věk jde o zkušenou závodnici, která sbírá ceny nejen v okolí, a je možné, že o ní v souvislosti se sportovními výkony ještě uslyšíme.

Mezi chlapci se prvním vítězem stal Vojtěch Frýdl z kopřivnické MŠ Francouzská. Ve všech dalších kategoriích sbírali úspěchy především vynikající závodníci Slezanu Frýdek-Místek. Na všechny děti čekala v cíli odměna v podobě pamětního listu a sladkostí, většina si na památku odnesla i tričko s podpisy manželů Zátopkových. Nejlepší tři pak převzali ceny i gratulace od slavné atletky Jarmily Kratochvílové a od odchovankyně kopřivnické atletiky Lenky Masné, která je současnou českou jedničkou na trati 800 m. Ještě před samotnou akcí vzdaly místní základní školy poctu Emilu Zátopkovi, a to tradičními štafetami na 5 a 10 km. Na kratší vzdálenosti, již absolvovali žáci prvního stupně, triumfovala ZŠ Milady Horákové, desítku vyhrála ZŠ Emila Zátopka, a potvrdila tak, že jméno slavného běžce nemá ve svém názvu náhodou. Klání dětí přihlíželi, stejně jako v předchozích letech, členové Českého klubu olympioniků, v čele s Danou Zátopkovou, která oba závody odstartovala.

Poprvé se ve stejný den konal štafetový závod s názvem Minizátopek, jehož se zúčastnilo přes sto dětí ze všech sedmi mateřských škol. Týmy školek byly dvanáctičlenné a některé si dokonce přivedly i vlastní fanklub. Nejrychlejší byla štafeta MŠ Česká, prvenství v soutěži o nejlepší dres vydobyla MŠ Jeřabinka.

Všechny zmíněné akce, tedy jak hlavní závod, tak ty doprovodné, se odehrály v rámci akce Týden mobility. (jfk)