Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM) je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň, dorostenců a dorostenek, kadetů a kadetek. Svým charakterem navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci tak nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. ODM je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje České republiky. Záštitu nad ODM převzala v květnu 2009 Asociace krajů České republiky.

Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. První ročník (letní) olympiády proběhl v roce 2003 v Pardubickém kraji. Zimní olympiáda dětí a mládeže měla premiéru v únoru roku 2004 a mladé sportovce hostil Středočeský kraj. ODM je největší sportovní akcí svého druhu u nás. Kromě sportovních soutěží jsou pravidelně součástí ODM rovněž umělecké či vědomostní disciplíny, například výtvarná nebo fotografická soutěž.

Házenkáři Moravskoslezského kraje byli nalosování do skupiny společně s Jihočechy, Pražským krajem, Plzeňským krajem, Ústeckým krajem a Pardubickým krajem. Až na jednobrankové zaváhání s Plzní se jim podařilo všechny ostatní soupeře porazit a postoupit do semifinále z prvního místa. Tam je čekal ambiciozní domácí celek Zlínského kraje.

„Po výborném začátku kdy jsme ještě vedli 8:5 a šli do rychlého útoku však nastal obrat. Začali jsme kupit technické chyby a neproměňovali vyložené šance. Poločas jsme ještě vyhráli, ale poté soupeř dokázal zvrátit utkání ve svůj prospěch," vracel se k seminifálové bitvě kopřivnický trenér Jan Martínek, který vedl mužstvo Moravskoslezského kraje.

V boji o třetí místo narazili svěřence Jana Martínka znovu na Pražský výběr jehož základ tvořili hráči Dukly Praha, kteří se stali mistry ČR v kategorii starších žáků. „Utkání jsme ale po počátečních rozpacích zvládli a zvítězili tak 16:11, což znamenalo celkové třetí místo. Klukům nelze upřít bojovnost, možná až z přemíry snahy však dělali chyby, které stačily v uvozovkách jen na třetí místo.

I tak je nutné je všechny pochválit, byl to výborný kolektiv a medailová tečka je jistě úspěchem, i vzhledem k tomu, že z kolektivních sportů se medaile podařila získat pouze házenkářům a fotbalistům," konstatoval Jan Martínek. Vítězem se stal kraj Vysočina, který ve finále zdolal domácí výběr 14:12. Celkově byl ze všech krajů a disciplín Moravskoslezský kraj hodnocen na 8. místě.

Sestava a branky: Dušan Jaroš (Polanka), Patrik Coch (Ostrava) – Radek Kroulík 7, Matyáš Poliačik 4, Luděk Piwko 12, Michal Vaněk 17, Rostislav Podhrázský 9 (všichni Karviná), Adam Hradil 25, Fulneček 3, Jakub Kanaloš 2 (všichni Ostrava), Denis Harabiš 7 (Polanka), Jakub Chromečka 14 (Kopřivnice), Vojtěch Havránek 14, René Pitr 1 (oba Frýdek Místek), Trenér: Jan Martínek. Vedoucí družstva: Jana Hajžmanová.