VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muži laguny popáté za sebou mistry České republiky

Nový Jičín, Olomouc – Muži KVS Laguna Nový Jičín se stali v olomouckém plaveckém bazénu Mistry České republiky družstev 2011 v plavání s ploutvemi, ženský tým vybojoval bronzovou medaili. Muži se přitom radovali již popáté v řadě.

29.4.2011
SDÍLEJ:

MISTŘI ČR 2011, ploutvaři Laguny Nový Jičín Jan Bartek, Tomáš Mixa, Jakub Jarolím, Petr Španihel, Tomáš Jančálek, Martin Mazáč a Matěj Obšivač.Foto: Simona Klapcová

Republikový šampionát potápěčských družstev nominoval při svém 44. ročníku 6 nejsilnějších týmů žen, 6 týmových družstev mužů z České republiky spolu s výběrem reprezentace Slovenska a týmem z Rakouska.

Zlaté medaile v mužích vybojovali reprezentanti ČR Matěj Obšivač, Tomáš Mixa, Petr Španihel, Jan Bartek, Martin Mazáč a Jakub Jarolím s dlouholetým členem družstva Tomášem Jančálkem. V týmu žen proběhly změny a letos reprezentovaly tradiční opory, Linda Škubalová, Aneta Pivoňková, Andrea Gašperiková, Vendula Figarová a Irena Musilová, i nováčci, Martina Hanzelková a Klárka Křepelková.

„Specifický je pro tuto soutěž maximální počet sedmi závodníků v družstvu mužů a žen, kteří si mezi sebou musí rozdělit všechny disciplíny. Jediným cílem je potom úspěšnost družstva jako celku v počtu získaných bodů v těchto disciplínách, což vyžaduje od ploutvařů velké odhodlání, protože ne vždy plavou své obvyklé či oblíbené tratě,“ vysvětlil prezident novojičínského klubu Laguna Josef Nekl a jedním dechem dodal: „O to je tato soutěž cennější, pro svůj týmový duch.“

Podle pravidel soutěže tedy družstva nastoupila v 15 potápěčských disciplínách. Plavalo se 6 hladinových tratí PP v monoploutvích, od sprintů na 50 a 100 metrů, přes náročné střední tratě 200 a 400 PP, až po dlouhé vzdálenosti 800 a 1500 metrů, dále 4 disciplíny rychlostního potápění (RP) – 50 metrů na nádech a 100, 400 a 800 metrů s dýchacím přístrojem, a také 3 disciplíny Bi-Fins, které jsou disciplínami především pro plavce a soutěží se v nich kraulem v krátkých ploutvích.

Hlavním bodem MČR družstev pak opět byly 2 štafety, na 4× 100 a 4× 200 metrů PP, v nichž dosáhnou kluby dvojnásobného počtu bodů. „Svoji roli zde hrála, mimo trénovanosti a nasazení závodníků, také taktika, souhra týmu i jeho vyrovnanost,“ prozradila trenérka Simona Klapcová.

Podle slov trenérky byl každý z pěti triumfů úplně jiný. „Ten letošní byl zvláštní v tom, že ač má Laguna základ týmu, oproti ostatním potápěčským klubům, postavený na juniorech, přesto dokáže vítězit,“ vysvětlila Klapcová a doplnila: „Mladí junioři jsou od minulého ročníku již výkonnostně o kus dále, a navíc je letos podpořil nejrychlejší sprintér ČR Tomáš Mixa, který se po úrazové pauze famózně vrátil do plaveckého bazénu. Vyhrál všechny tři sprintérské disciplíny, padesátku pod vodou i na hladině i stovku na hladině, a vytvořil také základní kostru obou vítězných novojičínských štafet.“

Ke třem individuálním zlatům Tomáše Mixy přibyla další tři bifinářská. Matěj Obšivač porazil skvělým způsobem největšího rivala, loňského mistra Evropy Ondřeje Brodu, hostujícího v olomouckém klubu, a k triumfální kraulové padesátce v krátkých ploutvích přidal i triumf na 100 i 200 BF.

Třetím do party zlatých medailistů byl Petr Španihel, který porazil českého rekordmana Libora Válka na 200 PP, tedy na trati, jíž mostecký ploutvař kraluje již přes dva roky, a na čtyřstovce vyplaval bronz. „Ostatní členové družstva, Martin Mazáč, Jakub Jarolím i Jan Bartek, se také činili,“ konstatoval nejstarší člen týmu, závodník podvodních disciplín Tomáš Jančálek, který již v republikových družstvech startoval posedmé. „Hoši sbírali stříbrné i bronzové medaile i další cenná umístění, což přinášelo body. Zvítězili jsme tak s velkým náskokem 110 bodů, a to tak, že vítězství nemohla zvrátit ani závěrečná padesátibodová štafeta na 4× 100 PP. Loni rozhodla o našem titulu, letos jsme byli zkrátka lepší,“ dodal Jančálek.

„Z patnácti disciplín vyhráli muži Laguny hned devět a bodově porazili i reprezentační výběr Slovenska, takže titul byl zasloužený,“ zhodnotila plavající trenérka Laguny Irena Musilová, která se, spolu se ženami Nového Jičína, také pustila do bojů Mistrovství ČR. A měly to velmi těžké. Návrat všestranné ploutvařky Petry Hostinské ze zahraničí zamíchal karty a olomoucká děvčata, pod taktovkou sester Svozilových, brala cenné body.

„Vítězství jsme si přivezly jedno, od mladičké sprintérky Klárky Křepelkové na 50 PP, k němuž přidala bronz na 100 PP. Program byl náročný. Museli jsme se podělit o disciplíny, některé holky plavaly tratě v rychlém sledu po sobě, ale pro tým je potřeba takto pracovat,“ řekla členka družstva žen Linda Škubalová, která každoroční šampionát plavala již podesáté a s týmy zažila radostné i krušné chvíle.

Medailové výsledky 44. MČR v plavání s ploutvemi družstev 2011

MUŽI

1. KVS Laguna Nový Jičín (595 bodů), 2. Uhlomost sport Most (485 b.), 3. Modrá Hvězda Praha (454 b.)

ŽENY

1. KSP Olomouc (574 bodů), 2. Modrá Hvězda Praha (513 b.), 3. KVS Laguna Nový Jičín (498 bodů).

Autor: Jan Kešelák

29.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení