Šestnáctý ročník Vnorovské desítky patřil k velkým běžeckým událostem, i když organizátorům, rozhodčím i samotným závodníkům nadělalo velké starosti hlavně deštivé počasí, které se naštěstí před startem hlavního závodu umoudřilo. „Ze začátku to vypadalo na pokažený svátek. První kategorie měly po dešti na mokrých kostkách v prostoru startu velké problémy. Hlavní závod se již běžel za krásného počasí, bohužel však foukal nepříjemný vítr a ubíral závodníkům síly," uvedl na stránkách hodonínského běžeckého klubu ředitel Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2012 Pavel Bíla. Ve všech kategoriích nakonec startovalo 544 běžců. Okolo dva a půl kilometru dlouhé trati postávalo velké množství diváků a kulisa v prostoru cíle byla opět fantastická. „Je jen škoda, že vítěz závodu lépe neodhadl tempo," posteskl si Bíla. Ředitel závodu Josef Korvas to viděl trochu jinak. „Keňan u nás startoval s tím, že vyhraje. V neděli jel ještě na jeden závod, takže když věděl, že má náskok, začal se šetřit a hlídal si vedení. Mohl mít lepší čas, ale jelikož se běháním živí, tak si šetřil síly na další akci," pronesl Korvas.

Kiprotich Sawe nakonec doběhl do cíle desetikilometrového závodu v čase 30:02. Druhý skončil na Slovácku Jiří Homoláč, třetí příčku obsadil Lukáš Olejníček, čtvrtou Maďar Tomas Nagy a pátý byl Aleš Miko. „Ten Maďar, co běžel s námi ve skupině, už mě štval," kroutil hlavou nad chováním čtvrtého muže v pořadí Lukáš Olejníček. „Kdykoliv jsem ho posílal před sebe, aby mi proti větru trochu pomohl, tak se schoval. Když jsem zpomalil, tak on taky, a když jsem přeběhl na druhou stranu silnice, udělal totéž a zavěsil se za mě. Musel jsem mu pak až ve finiši ukázat, že i když nasadil dlouhý spurt před cílem, tak na mě stejně nemá," pronesl Olejníček.

Velký boj se odehrál v kategorii nad padesát let. Napínavý běžecký souboj pro sebe nakonec rozhodl Miroslav Mikula. Těsně za ním proběhl cílem Josef Veverka a o vteřinu později pak proťal šachovnici bílovecký Petr Škrabánek. Zato u šedesátníků o vítězi nebylo pochyb, Svatopluk Kudlička potvrdil svoji převahu naprosto jednoznačně. Výborně si vedl i Jiří Strakoš z Kopřivnice, který skončil druhý, další zástupce z Kopřivnice, Josef Kvita, skončil na 5. místě. Mezi běžci nad pětašedesát let byl nejlepší kopřivnický běžec Jiří Bednařík, šestý skončil ve stejné kategorii další kopřivnický závodník, Petr Navara. Mezi ženami nemělo Novojičínsko žádnou svou zástupkyni. „I s letošním ročníkem jsme nadmíru spokojení. Těší mě, že hlavně dětské kategorie byly plné. Snad se mi podaří některé šikovné děti přesvědčit, aby se běhání věnovali závodně," pravil Korvas, který trénuje mladé naděje v hodonínském klubu.

Z VÝSLEDKŮ

MUŽI

1. E. Kiprotich Sawe (Keňa) 30:02, 2. J. Homoláč (AK Kroměříž) 30:19, 3. L. Olejníček (MS Brno) 31:29, 4. T. Nagy (Maďarsko) 31:32, 5. A. Miko (Vítkovice) 31:44.

Muži nad 40 let: 1. Petr Kotyza (VSK Un. Brno), 2. Jiří Brožík (BK Hodonín), 3. Jan Miškeřík (Lipov)

Muži nad 50 let: 1. Miroslav Mikula (Radošovce), 2. Josef Veverka (Čejkovice), 3. Petr Škrabánek (Bílovec)

Muži nad 60 let: 1. Svatopuk Kudlička (Vyškov), 2. Jiří Strakoš (Kopřivnice), 3. Vladimír Varmuža (BK Hodonín).....5. Josef Kvita (Kopřivnice)

Muži nad 65 let: 1. Jiří Bednařík (Kopřivnice), 2. Karel Karas (BK Hodonín), 3. František Joch (Strážnice).....6. Petr Navara (Kopřivnice)

ŽENY

1. Natália Batrak (Ukrajina) 17:07, 2. L. Janečková (N. Zámky) 17:32, 3. I. Pospíšilová (AHA Vyškov) 18:39 (lk)